Odhalení blízkých plánů AMD
Kapitoly článků
Co už určitě víte, je, že některé, zejména desktopové procesory AMD přejdou v novém roce na podporu DDR2 pamětí, zahrnou totiž DDR2 paměťový řadič. A tak, zatímco současným procesorům s DDR1 řadičem přezdíváme „revize E“, ty nové, které budou vyžadovat novou patici s názvem „socket M2“, budeme nazývat „revizí F“. Nutnost nové patice je dána tím, že základní deska stejně bude potřebovat vyměnit kvůli paměťovým modulům, takže i kdyby nakrásně šly „Fkové“ procesory strčit do stávajícího socketu 939, nebylo by to nic platné.
Už z CeBITu jsme vám přinesli informace, že i procesory AMD čeká zvyšování spotřeby. Desky se socketem M2 tedy už budou muset být připraveny na odběr až 95 A. Reálná spotřeba by měla zůstat plus mínus stejná, zvyšovat se bude jen TDP (Thermal Design Power). Ten by se měl s Athlonem 64 FX pro socket M2 vyšplhat maximálně ke 125 W. 110 W čeká v tomto socketu dvoujádrové Athlony 64 X2 a 104 W jednojádrové Athlony 64. Ano, i ty se pro socket M2 objeví, nejnižší model na obzoru je Athlon 64 3500+ (2,2 GHz a pravděpodobně 512 kB L2 cache).
Ačkoli jedinou zřetelně viditelnou změnou v návrhu dvoujádrového procesoru v revizi F oproti revizi E je změna DDR1 paměťového řadiče za DDR2, dočkat se můžeme ještě jedné drobnosti navíc. „Fkové“ procesory zahrnou obousměrný „PROCHOT“, což má být další technologie podobná Cool’n’Quiet, s tím rozdílem, že takto může být v případě potřeby procesor vedle vlastních schopností navíc zpomalován i základní deskou.
Desktopové procesory
Nejprve se asi podíváme na to, co vás zajímá nejvíce, tedy desktopové procesory, jmenovitě tradiční čtveřici Sempron, Athlon 64, Athlon 64 FX a Athlon 64 X2. Nebude na škodu, když si nejprve připomeneme, jaká kódová jména jader bychom s DDR2 paměťovým řadičem mohli čekat: Dvoujádrový Windsor, jednojádrový Orleans a o bezpečnostní technologii Presidio a virtualizační Pacificu ochuzené Sempronové jádro Manila, které dnes zatím v plánech neuvidíme. |
|
Ty otazníky by asi bylo vhodné vysvětlit. Frekvence 2,6 GHz u Athlonů 64 X2 s modelovým číslem 5000+ či vyšším jsou zatím hodně pravděpodobné. Velikost L2 cache na jádro u procesorů do socketu M2 je naopak nejistá. Je možné, že se parametry budou shodovat s procesory pro socket 939, není však ani vyloučeno, že by AMD považovala DDR2 za takový výkonnostní pokrok, aby mohla na stejném modelovém číslování snížit velikost L2 cache. Vše je zatím ve hvězdách a toto jsou prakticky jen spekulace. Pojďme se podívat do low-endové sféry, kde nám Semprony začínají nepatrně migrovat do socketu 939. |
|
Ono to s tím socketem 939 nebude tak horké. Je pravděpodobné, že i budoucí modely v tabulce budou určeny jen pro velké OEM výrobce počítačů, jako HP a další. Podle mého skromného názoru už by ani nemělo pro širokou veřejnost smysl se Semprony do socketu 939 přecházet, zejména budou-li nyní vybavený 64bitovým rozšířením AMD64. Stačí u nich v socketu M2 prostě jen srovnat krok s Athlony 64. Tam se už pak budou kromě velikosti L2 cache lišit i absencí virtualizačních a bezpečnostních technologií. DDR2 paměťový řadič u nich má být kupodivu také dvoukanálový.
Velmi nedůvěryhodně však vypadá modelové číslování při srovnání socketů 754 a 939. Na některých místech jsou totiž modelová čísla vzhledem k parametrům u obou socketů stejná (3400+, 3700+), jinde se liší (stávající 3100+ vs. 3200+ či budoucí 3400+ vs. 3500+). Tohle není styl AMD, tam bude asi něco špatně.