Opatření proti pirátům Windows Vista v SP1
Jak by se tedy měl po instalaci SP1 systém Windows Vista chovat, zjistí-li, že jde o nelegální instalaci? Ano, bude zde ona pověstná „černá obrazovka“, ovšem celé se to bude chovat asi takto: Zjistí-li systém, že nebyl aktivován do 30 dní, nastartuje s černou obrazovkou a výzvou k aktivaci, kterou bude uživatel moci akceptovat, nebo odmítnout. Pokud se rozhodně systém neaktivovat (jinými slovy „aktivovat později“), bude moci nadále systém používat, ale namísto nastaveného pozadí bude černá plocha, nezávisle na tom, co měl uživatel nastaveno. Samozřejmě si bude moci vše přenastavit do původního stavu, ale za hodinu mu opět plocha zčerná a dojde k další výzvě k aktivaci. V situaci, kdy selže ověření pravosti, navíc přijdou i informační hlášky o tom, že systém není legální a že je potřeba zakoupit legální verzi.
Toto opatření prý Microsoft zavádí na popud velkých zákazníků a společností, kterým se nelíbilo, že by v případě nějaké chyby v tomto procesu mohly třeba i přijít o funkční počítač, kde si může uživatel jen brouzdat po internetu.
Další fintou, kterou SP1 chystá, je opatření proti dvěma nejznámějším způsobům obejití aktivace. První taková finta je simulace OEM BIOSu, kdy byla instalace přesvědčena, že ji instaluje OEM výrobce, který ji pak nemusí aktivovat (zda bude Software Protection System ve Windows Vista po instalaci SP1 imunní i vůči opravdu přeflashovanému BIOSu, si zatím netroufáme odhadovat). Druhý trik se nazývá „Grace Timer“ a slouží k oddalování dne „A“, kdy je potřeba už systém aktivovat, takže uživatel vlastně neaktivuje systém roky a roky a ten se tak do té doby nemůže tvářit jako ilegální.