Opera bude ovladatelná hlasem
Opera již ukazovala rozpracovanou verzi, která se nejprve uživatele optala: „Hi. I am your browser. What can I do for you?“ (Ahoj, já jsem tvůj prohlížeč, co pro tebe mohu udělat?), načež uživatel musí počkat na pípnutí a může vznést svůj požadavek. Na předváděcí akci byl počítač požádán o pizzu („get pizza“) a objevilo se okno s formulářem pro objednání pizzy. Tester následně konkretizoval svůj požadavek: „I would like a medium pizza with extra cheese, mushrooms and salami“ (chtěl bych střední pizzu s extra sýrem, houbami a salámem), jenže počítač chybně interpretoval člen „a“ jako číslovku „eight“ (osm), ale nechal si toto množství potvrdit.
Přiznám se, že takováto představa ovládání prohlížeče mne spíše děsí a to svou malou použitelností. Snaha totiž může jít hlavně tímto směrem a samotné ovládání prohlížeče (např. „nové okno“, „zpátky“ atp.) může být tak díky vývoji podobných blbostí odsunuto na druhou kolej. Dále si dokážu představit, že si člověk namluví nějaké slovo (např. pizza) a ono mu to na specifický příkaz (např. „get pizza“) otevře formulářové okno na objednání pizzy v jeho oblíbené pizzerii.
Co si však už příliš nedovedu představit bez nutnosti učit počítač konkrétní případy je, jak počítač z výše upřesněného požadavku (chtěl bych střední pizzu s extra sýrem, houbami a salámem) pozná, do jakého políčka má například dát tu velikost pizzy a kam přísady. Jediná možnost by snad byla v nějakém rozšíření HTML jazyka, které by definovalo, jak bude postavena věta, kterou uživatel řekne. To by však museli začít podporovat ve velkém i vývojáři webů, aby to na svých webech implantovali a to se mi zdá nereálné.
Celkově ovládání počítače hlasem mi přijde maximálně jako doplněk k ovládání myší a klávesnicí, zatím ho nemůže zcela nahradit a i do budoucna si myslím, že hlas vždy zůstane maximálně jako doplňující komunikační prostředek (například k přímému ovládání myšlenkami). Také je třeba si uvědomit, že hlas jako komunikační kanál je poměrně pomalý. Rozhodně je pro lidi rychlejší čtení a mnohdy i přehlednější (například taková tabulka) a též si zkuste vyjádřit slovy jedno kliknutí myši na konkrétní místo na obrazovce tak, aby to bylo jednoznačné. Pokud nebudete používat souřadnice, což je pro většinu lidí poněkud problém, tak takové vyjádření bude velmi složité.
Celkově jsem tedy k tomuto kroku Opery spíše skeptický, ale na druhou strany mít to jako možnost, další doplněk k ovládání by být zcela od věci nemuselo. Budeme si muset počkat, jak nakonec přesně bude hlasové ovládání v Opeře vypadat. Kdy se však objeví nebylo odhaleno.