Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Opus 1.1.1 přináší výkonnostní optimalizace

Ogg Opus logo
Poslední větší verzí formátu Opus, byla 1.1 z prosince 2013. Celé dva roky tedy probíhal vývoj upgradu 1.1.1, který přináší zejména výkonnostní optimalizace pro většinu podporovaných platforem.

Opus 1.1.1 (jakožto referenční implementaci přímo od tvůrců formátu) lze tedy v základě označit za rychlejší dekodér i encoder formátu Opus. Tyto optimalizace zahrnují instrukční sady x86 SSE, SSE2 a SSE4.1, kódem pro runtime detekci CPU do projektu přispělo Cisco. Optimalizace pro architekturu MIPS mají zase na svědomí programátoři z Imagination Technologies a za optimalizacemi pro ARM Neon stojí firmy Linaro a ARM. Kromě toho je zde řada optimalizaci nezávislých na konkrétní platformě, ty mimo jiné vedle vyššího výkonu vedly k menší spotřebě paměti. A samozřejmě došlo na opravu řady chyb.

Opus je hodně zajímavý a pro budoucnost slibný formát. Historicky vznikl jako fúze více formátů a ve výsledku je nyní velice flexibilním formátem, který umí nabídnout jako vynikající kvalitu zvuku s datovým tokem až 510 kbit/s, tak i na daný bitrate hodně slušně optimalizovaný výstup s datovým tokem klesajícím až k brutálním 6 kbit/s. Vzorkovací frekvence jsou podporovány od 8 kHz až po 48 kHz, je podporován jak konstantní, tak variabilní datový tok, optimalizace jak obecně pro hudbu, tak ryze pro mluvené slovo, zpracovávat lze až 255kanálový zvuk, dynamicky měnit datový tok, šířku pásma či velikost datového rámce a formát má vysokou odolnost proti výpadkům paketů.

Jen ta implementace v praxi běžného smrtelníka s jeho BDripy, DVDripy, DVBTripy či rekompresí videí z foťáku/smartphonu. Ale možná se na to dívám pokřivenou optikou, jelikož ani podpora pro Ogg Vorbis nebývá vždy běžnou součástí zařízení spotřební elektroniky a moje stovky videí ve formátech xvid/vorbis/mkv či x264/vorbis/mkv tak v pohodlí obýváku s dálkovým ovladačem v ruce nepřehraji. Opus má našlápnuto trochu lépe, ale oproti hegemonii MP3, AAC (se špičkovými encodery typu toho od Dolby) a vlastně třeba také WMA to má a bude mít těžké.

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Opus 1.1.1 přináší výkonnostní optimalizace

Úterý, 8 Prosinec 2015 - 14:37 | JeCh | VLC podporuje Opus od verze 2.0.4: http://www....
Úterý, 8 Prosinec 2015 - 11:17 | Fotobob | Tohle mohl být argument před pár lety, kdy...
Úterý, 8 Prosinec 2015 - 10:09 | zero8324 | Čo tak skúsiť XBMC na nejakom univerzálnejšom...
Úterý, 8 Prosinec 2015 - 09:46 | Kert | A k čemupak by byl takový RIP. Když ho nepřehraje...
Úterý, 8 Prosinec 2015 - 08:48 | zero8324 | Tak to by si mal rýchlo napraviť, lebo je to...
Úterý, 8 Prosinec 2015 - 07:23 | Doug Quaid | v zivote som o tomto formate nepocul, ani ho...

Zobrazit diskusi