Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k OSTA vydala desatero pro čištění CD a DVD

10. případné velké škrábance zalepte vlastním mastným potem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chvilku jsem pouzival http://cdr.cz/a/hardware/media/dvd/413 (ciste ze zvedavosti par kousku, kvalita zapisu srovnatelna s beznym DVD-R x16 Verbatim, nic extra), ale co me potesilo byla "ochrana vrstva proti poskrabani". Jsem si na to zvykl a pak se nestacil divit jak jsou klasicka DVD (bez toho) nachylna na skrabance - jemne poskrabane uz od vyroby, staci dat do papiroveho obalu, vytahnout a jemne skrabanecky po celem. Nechapu proc se ten ochrany povrch proti poskrabani nestal stantartem, to uz bychom pak resili jen zoxidovanou odrazovou vrstvu a skrabance by prakticky neexistovaly (ocelovy kartac samozrejme udela i taky sve).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč? Protože neviditelná ruka trhu ví nejlíp za vás, co je pro vás naprosto a úplně nejlepší. No zkátka se snižují náklady co to jde a tohle je výsledek.

Mě stejně fascinuje, jak diskety, přestože mají mnohem hruběji udělané datové stopy, a tedy mnohem méně náchylnější na zničení prachem - byly vždy v ochranném obalu. A CD/DVD jsou prostě bez jakékoli ochrany a na stabilitě dat na nich je to znát. Spousta lidí co zálohovala na DVD třeba vůbec řeší co mají dělat, když data nejsou k přečtení už po krátkém čase.

Zkrátka a jednoduše, neviditelná ruka trhu bude způsobovat, že CD i DVD budou čím dál méně kvalitní, čím dál rychleji z nich budou vyprchávat data a to po čím dál kratší době. Těžko lze očekávat něco jiného.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak, celý svět se honí za co nejvyššími rychlostmi, ale na kvalitu se až tak moc nekouká. Mechaniky se musí prodávat za každou cenu a tak je sekají jako "Baťa kecky." Já bych si klidně počkal 30 min. na vypálení média, pokud bych měl jistotu, že to za 20 - 40 let přečtu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Občas se uvádí: dát poškrábané médium do ledničky, v chladu se rýhy zmenší. (nebo snad změna optických vlastností spšatného povrchu)
ALe zatím jsem to díkybohu nevyužil. Neví někdo zda to funguje? : )

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fotky, PHP skripty a zalohy databaz su jedine data co pre mna maju cenu - archivujem ich paralelne na CD-R aj DVD-R, pricom ich nechavam aj na pevnom disku. Filmy a MP3 ma vobec netrapia ak o ne pridem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ozaj, mate niekto skusnosti s online backup sluzbami ako napr. IDRIVE (http://www.idrive.com/index.html)? Ako dalsia paralelna zaloha do 2GB by to nemuselo byt zle - samozrejme by som si tam zalohoval veci enkryptovane uz v mojom PC a nespoliehal by som sa na SSL a AES ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Pavelll: Taky jsem to slysel, ale nezkousel - mel bych strach, co potom muze udelat podchlazenej polykarbonat v mechanice. Pri cteni se pomerne rychle ohreje a je soucasne namahanej vysokejma otackama...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

TomXX: pokud chces pouzivat nejaky externi server, tak doporucu kryptovat treba http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=view&id...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tomXX   "archivujem ich paralelne na CD-R aj DVD-R"     tomXX, doporucujem archivovat na RW media, nie R. Uz tu bolo popisane o tom dost. Dovodom je farbivo a jeho stabilita. Akekolvek RW media vydrzia dlhsie a su viacej odolne voci vonkajsim vplyvom.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nepotřebuji žádnou čističku, často se mi stává že chci DVD pustit a je totálně vyčištěný samo od sebe, co dodat

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Výborný článek o kvalitě zálohování byl v jednom z letošních (2007) časopisů Chip, bohužel nevím, který to konkrétně byl. Z něj jasně vyplývá: zálohování budoucnosti: fotky: paměťové karty (nejlépe SD, je to nepřekonatelný standard) a dlouhodobé zálohování čehokoliv: pásky. Vydrží to na nich běžně 30 let.
Optické disky bohužel nemají z hlediska dlouhodobého uložení dat moc šancí, když už, tak max. RW-čka, jak tady již někdo napsal. Článek doporučuji sehnat a přečíst.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neni na RW (ckach) zas nejaky jinsi problem ? Treba s odrazovou vrstvou a pod. ? Ja nevim jen se ptam. Protoze cest jak ztratit data z optickeho media je nekolik (skrabance, zaznamova vrstva, odrazova vrstva, kvalita samotneho polykarbonatu a vylisku (aby se nerozletelo a nevybrovalo)...) Urcite se najdou veci na cem vyrobci vylozene setri nebo co jeste neni uplne zvladnuta technologie.
Chtelo by to udelat poradnou recenzi, jenze problem je v tom, ze bychom skutecne museli pockat nekolik let. Navic kdo mi zaruci, ze kdyz se povedla tato serie (tento kus) a po 3 letech funguje, ze ten kus vyrobeny nyni bude dalsi 3 roky fungovat... Nejlepsi jsou stejne media poskrabane z vyroby (Verbatim na spindlu (ma osobni zkusenost)).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neplete si někdo RW s RAM ??

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2pavelll&tico: nedavno jsem "zachranoval" necitelne DVD, lesteni zubni pastou, cigaretovym popelem, mraznicka / ne lednicka / + isopuzzle + 2 mechaniky, neobnovil jsem pouze par sektoru / cca 200 / na konci DVD
original dostal slusne zabrat a na zaver se objevila od stredu prasklina, takze letel do kose...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Marcel: Práve naopak, na DVD-+RW by som nič dôležité nedával. Povedal by som, že skôr RW disky sú už z princípu metódy záznamu výrazne citlivejšie na poškodenie hlavne dlhodobým osvetlením. Hovorím z vlastnej skúsenosti...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Marcel: Jsi to nějak otočil přávě že RW média jsou rizikovější, mají měnší odrazovou schopnost a navíc tím že se ten materiál přepisuje nemá takovou stabilitu...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

kluzo1: Nesouhlasím! RW uchovává data v krystalické vrstvě, která je časově a chemicky daleko stabilnější, než organická vrstva R, která HNIJE, i když neuvěřitelně pomalu - je to hold organika. Souhlasím s tím, že RW má nižší odrazivost, to však nijak nesouvisí s tím, že by nemělo jít po čase přečíst. DVD-RAM je ještě trochu o něčem jiném.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

pepst: Právě u R vrstvy výrobci doporučovali chránit média před přímým slunečním světlem - UV zářením. Pak se tam tuším začal dávat UV filtr a tím tento problém ztratil na hrozbě (bez záruky). Jak je to ovšem u RW nemohu posoudit, to nevím. Odhaduju, že i tady silné UV záření může něco měnit, ale ruku na srde, nechal byste médium s cennými daty válet na přímém slunci a neuskladnil jej podle doporučení? :) U R vrstvy je to skladování horší, tam to reaguje se vzdušným kyslíkem (a vlhkostí?).

Nejspíš ven na nějaký měsíc pověsím pár CD-R(W) a DVD+-R(W)-RAM s daty a uvidíme. :)) Kdo se přidá?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

DuckDaffy: O tých UV filtroch fakt neviem... Myslíš si, že RW médiá sú voči UV viac imúnne? Okrem toho, UV nepredstavuje hlavný a jediný problém. Nechcem sa opakovať, ale už z princípu prepisovateľnosti a záznamu vyplýva, že RW médiá sú predsa len citlivejšie a z dlhodobého hľadiska menej stále. Pravda, ak ich neporovnávame s DVD+- médiami mizernej kvality.
O hnitý záznamovej vrstvy R médií som taktiež nepočul. Nie som chemik, ale dosť pochybujem, že by išlo o hnitie v pravom slova zmysle. Lacnejšie médiá mali problém s odlupovaním a oxidáciou dye hlavne po okraji média (zle zlepené médium alebo zlá izolácia), ale predsa si na päťkorunové no name médium z Hong Kongu nikto rozumný neuloží žiadne dôležité dáta a nie je celkom fér porovnávať takéto médií s RW médiami.
Aby som to uzavrel, tak podľa mňa je bezpečnejšie uložiť dáta na kvalitne R médium (TY, MCC made in Taiwan, CMC, staré Ricoh a Maxell), dôležité veci radšej na dva typy média.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

pepst: Mno, nechci se hádat, chemik nejsem a bohužel jsem našel informaci, která odporuje mému výroku. :)
http://en.wikipedia.org/wiki/CD-RW
"One important difference between R and RW media is that the re-crystallized alloy of RW media will gradually decrystallize over time. Because of this, CD-RWs are not as reliable for long-term storage; however, under recommended storage conditions, CD-RW should have a life expectancy of 25 years or more (as compared to 30+ years for CD-R)."
Asi jen tak nezjistíme kde je pravda, proto se omlouvám za předchozí případnou mystifikaci.
Jinak ohledně toho UV záření - pamatuju si, že se kdysi na trhu objevily UV odolná CD, což zřejmě neznamená nic jiného, že byly vylepšeny o UV filtr, ne? :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

kluzo1 neotocil. Viem, co som napisal. Skutocne pokial kupis kvalitne RW medium a pouzivas ho na zalohovanie (nie neustaly prepis dookola) je to skutocne aj napriek tej nizsej odrazovej schopnosti skutocne NAJlepsie riesenie.  Pohladaj si clanok, myslim, ze aj tu na CDR sa to spominalo, kde skutocne RW vysli ako najlepsia moznost spomendzi optickych zalahovacich medii.
 
A niekto spominal DVD-RAM. DVD-RAM nie je nic ine ako prepisovatelne RW, je pouzita ina logicka struktura disku, material je rovnaky, farbivo rovnake, akurat polykarbonat je tvrdeny (odolny voci poskrabaniu). Mas pravdu, pretoze DVD-RAM je vyhodnejsie pokial pridavas zalohy. Nepotrebujes uzatvarat session.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Marcel: Myslím, že to není tak jednoznačné. Určitě se shodneme na tom, že barva DVD-RAM a DVD+-RW je odlišná a tudíž zřejmě různého složení. :)

Trochu jsem pátral a mám tyto poznatky:
http://www.tuat.ac.jp/~katsuaki/STEP/STEP041214OHP.ppt
DVD-RAM: GeSbTe based alloy
DVD?RW: Ag-InSbTe based alloy

http://en.wikipedia.org/wiki/CD-RW
a CD-RW disc contains a phase-change alloy recording layer composed of a phase change material, most often AgInSbTe

http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-RW
The recording layer in DVD-RW and DVD+RW is not an organic dye, but a special phase change metal alloy, often GeSbTe.

http://en.wikipedia.org/wiki/DVD%2BRW
The recording layer in DVD+RW and DVD-RW discs is a phase change metal alloy (often GeSbTe)

http://sciencelinks.jp/j-east/article/200423/000020042304A0721054.php
HIGH-SPEED PHASE CHANGE IN GeTe-Sb2Te3 PSEUDOBINARY COMPOUND, A SUPERIOR DVD-RAM MATERIAL

http://jjap.ipap.jp/link?JJAP/39/729/
...(DVD-RAM) with the Sb2Te3 additional layer demonstrated the initialization-free function...

http://www.freepatentsonline.com/EP1492101.html
Meanwhile, a phase-change recording auxiliary layer 15 used in the conventional Super-RENS optical disc 10 is made of a Ge-Sb-Te or Ag-In-Sb-Te based alloy that becomes amorphous immediately after formation of the alloy thin film.

http://www.wipo.int/pctdb/en/wo.jsp?IA=WO2006045332&DISPLAY=DESC
Usually, the materials along the phase line GeTe-Sb2Te3 are used for DVD-RAM ... The other material class at SbγoTe3θ (asi myšleno Sb2Te3) is mostly used for DVD+RW or DVD-RW ... Due to overwriting, DVD+RW and DVD-RW materials disadvantageously degrade which results in an impaired control of the recrystallization.

Různé zdroje si odporují, takže těžko vynášet soud. Velmi pravděpodobně je složení záznamové vrstvy DVD-RAM a DVD+-RW odlišné. DVD+-RW trpí rekrystalizací. Jak je to s rekrystalizací u DVD-RAM jsem nezjistil.

Také bych chtěl připomenout, že pro různé zápisové rychlosti se záznamová vrtva taky zřejmě nějak liší. :)

Jako bonus tu mám článek, proč jsou DVD+R(W) lepší než DVD-R(W) :)
http://www.cdfreaks.com/reviews/Why-DVDRW-is-superior-to-DVD-RW

P.S.: Už si připadám skoro jako fotoba (nic ve zlém). :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to si jako mám koupit páskovou mechaniku, když budu chtít dětem a dětem mých dětí ukázat fotky z jejich mládí? Čím strší technologie, tím delší výdrž záznamu... Vinyl deska ~100?let, páska ~30?let, CD/DVD ~jak kdy?let...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U CD-R a DVD+-R jde hlavne o vyrobce a serii.
Nektere levnejsi a noname CD-R prestavaly fungovat po pul roce, nektera bezi uz 5 let bez viditelneho rozkladu (mereno a porovnavano). U DVD dlouhodou zkusenost nemam, ale po 1,5 roce DVD Verbatim nevykatuji zadne znamky starnuti (mereno a porovnavano). Ono jde spis o vyrobce a samotnou serii. Divim se ze takove Gigamastery, Dysany a pod. davno nezrusili. Vetsina CD-R bezi i po 6 letech bez viditelnych problemu, takze ono to s tou spolehlivosti nebude az zas tak spatne (pokud si priplatime za "kvalitnejsiho vyrobce", i kdyz v dnesni dobe setri (za kazdou cenu) na vyrobe uz snad vsichni). On ten padesatnik za kus usetreny pri vyrobe  je pro vyrobce prece jenom dost (pritom poctu produkovanych kusu) a bezny uzivatel si libuje ze kus stoji misto 15 Kc 14 Kc. To ze to vydrzi min uz nikoho nese*e. Pokud se podari do firmware vypalovacky protkacit podporu pro media urciteho vyrobce tak pak samotna media nemusi byt ani tak kvalitni, protoze si s tim "optimalizovana" mechanika poradi. 
Porad je tu alternativa pouzit nejake ty Goldy a specialni media pro archivaci, ktere jsou bezne 3x - 5x drazsi a  kde mi sice nikdo pravne nezaruci ze to skutecne bude alespon o rok dyl fungovat nez standartni a ze to tech 5 let vydrzi, ale aspon je tu dobry pocit ze jsem pro sva data udelal maximum (v prijatelne cenove hladine).  

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ezop: vy ještě nemáte domácí diskové pole? ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tknsw: Používaš osobne nejaké gold médiá? Aké značky?
S tým šetrením máš bohužiaľ pravdu. Drvivá väčšina ľudí kúpi radšej Princá za 8 SK ako Verbatim za 10...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

pepst:
osobne pouze Verbatim Archival Grade -R x8
( http://cdr.cz/a/hardware/media/dvd/413
i kdyz stejne pouzivaji stribro chranene zlatem), ktere jsou trosku diskutabilni, samotna kvalita zapisu na NEC 4550A 1.07 prumerna - nejmene chyb pri 6x, jsou odolnejsi proti poskrabani (o dost), starsi combo mech. i stolni prehravac to ctou lepsi nez bezne Verbatim -R x16. Jak dlouho skutecne vydrzi to nikdo nevi. Oficialne maji vydrzet pouze dele nez ta bezna. Cena kolem 30-40 Kc/ks.
Pak je tu
http://www.cdr.cz/a/hardware/media/dvd/313
ale ten jsem osobne nezkousel (osobne s EMTECy zadne problemy nemam, mozna ze dost zalezi na podpore v firmwaru).

Problem je v tom, ze na ty media muzou napsat co chcou. Kdo mi zaruci ze tam vubec nejake zlato je ? Ono je v podstate jedno z ceho to je, dulezite je aby to fungovalo. Kazdopadne verim, ze kdyby ty archivacni media hromadne odchazely a tak Verbatim i Emtec (i jini) budou mit skvelou povest.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.