Othernet Dreamcatcher - tak trochu jiný internet (recenze)
Kapitoly článků
Co má paměť sahá, byla vždy na domku mých rodičů satelitní anténa. První satelit se z Rakouska pašoval už někdy těsně po revoluci, posléze k němu přibyla další anténa i s dálkově ovládaným rotátorem, celá devadesátá léta se odebíral časopis Parabola. Vždycky to vše šlo kompletně mimo mě, já se už tenkrát zajímal o počítače a koukat na satelitní televizi notabene ještě v tak hrozném jazyce, jakým je němčina, bylo mrháním času, který se dal užitečněji strávit hraním Arkanoidu, pokusnictvím v TurboPascalu nebo online - to podle toho o které části devadesátek se bavíme.
Poprvé překřížila satelitní technika pole mého zájmu, když na satelitech Astra zahájil provoz přenos internetu. V době, kdy 56.6k modem stál stejně jako procesor vyšší střední třídy a venkovské telefonní linky ho stejně nikdy nestačily dostatečně rychle krmit, působily parametry netu z vesmíru skutečně mezigalakticky. Byl pochopitelně jen jednosměrný - zaplatili jste paušál, připojili se klasicky modemem, ve speciálním programu zadali seznam souborů, které chcete a nechali přes noc puštěný počítač osazený satelitní kartou v PCI slotu. Jelikož část televizních stanic nevysílala ve čtyřiadvacetihodinovém režimu a noční monoskop transpondéry zrovna nepřetěžoval, byl vám balík dat v noci odeslán. Rychlosti byly už tehdy ve stovkách kilobitů za sekundu a nejvyšší paušál takto umožňoval přenést až dva gigabajty dat, což bylo více, než jsem tou dobou měl kam uložit. Nikdy jsem si tuto službu vzhledem k cenovým relacím nepořídil, navíc k nám dorazila až několik let po startu nového století a to už začínala guerillová WiFi revoluce, která nabízela parametry připojení více než srovnatelné.
Podruhé jsem si krabic poletujících po geostacionární dráze všiml až vloni, tedy po bezmála dvaceti letech. Narazil jsem totiž na jednom z gopherových serverů, které pravidelně čtu, na zmínku o zařízení Othernet Dreamcatcher. Nakonec z toho byl pěkný „impulse buy“ a těsně před začátkem pandemie jsem domů dostal balíček.
Othernet Inc. vznikl pod původním názvem Outernet (v roce 2018 přejmenováno kvůli nějakým copyrightovým patáliím) už před více než pěti lety s cílem vytvořit přijímač, jímž by bylo možné zdarma přijímat datový stream vysílaný ze satelitu, obsahující vybrané informace z webu. Rok po vzniku společnosti následovala kampaň na IndieGogo, jejímž prostřednictvím se na vývoj a výrobu tohoto přijímače vybralo téměř 700 000 USD, nicméně cíle se nikdy nedobrala.
Datový stream nicméně skutečně ze satelitu vysílán být začal a to v L-pásmu (1-2 GHz), přijímán mohl být například pomocí USB přijímačů RTL-SDR, nakonec následoval i původně slibovaný dedikovaný přijímač, zvaný Lantern. Po několika letech experimentování však bylo rozhodnuto přesunout celou službu do Ku-pásma (12-18 GHz), zejména z důvodu vyšší datové propustnosti - zatímco původně se dalo dosáhnout trvalé rychlosti maximálně kolem 3 kbit/s (cca 20 MB dat za den), v Ku-pásmu se aktuálně vysílá mezi 10 a 20 kbit/s a neměl by být problém ještě jednu nulu přidat, tj. překročit 100 kbit/s. Na příjem těchto frekvencí už ale nelze použít levnou čínskou „klíčenku“ a tak vznikl Othernet Dreamcatcher.