Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

P-CAV nebo Z-CLV zápis? Který je lepší?

Obr: P-CAV nebo Z-CLV zápis? Který je lepší?
Na zítra pro vás chystám recenzi nové Yamahy 2200 a tak mi to nedalo, abych se ještě předtím nezmínil o jedinečném způsobu zápisu na CD-R, a to P-CAV. A hned jsem si ho dovolil srovnat s již používaným Zone CLV. Který je asi lepší?

Asi jste si všimli, že některé nové vypalovačky udávají u rychlosti nahrávání na CD-R poznámku P-CAV nebo Z-CLV. Rychlost otáčení u samého středu CD-R média by totiž při plné rychlosti (20× speed) byla tak vysoká, že by již nebylo možné zabezpečit dostatečnou kvalitu nahrávání (vibrace, ostření, kalibrace, ...). Klasické náhrávání s nižší rychlostí používá vždy zápis CLV. Datový tok je tedy po celou dobu nahrávání konstantní a otáčky lineárně klesají z maxima u středu, na minimum u kraje. U CAV je to opačně. Otáčky jsou stále konstantní a zvyšuje se datový tok. Od minima na středu, k maximu na okraji média. Aby tedy výrobci rychlých vypalovaček zachovali potřebnou kvalitu nahrávky, přišli s technologií Z-CLV.

Disk je tak rozdělen na několik částí, kde se mění skokem datový tok. Například u Ricoha MP7200 z 16× na 20× je to mezi desátou a dvacátou minutou. To ale předpokládá, že je mechanika vybavena nějakou technologií proti podtečení bufferu. Při změne rychlosti totiž dojde k přerušení datového toku, chvíli to totiž trvá, než se opět tok ustálí a mechanika musí s vyšší rychlostí opět navázat na předchozí vypalování. Zde přichází ke slovu Burn Proof (SeamLess Link nebo Just Link, chcete-li). I tak ale na médiu vznikne nepatrná mezera. Ano, i ta vyhoví normě a neměla by činit většinou problém.

P-CAV, které je použito u nové Yamahy 2200, ovšem pracuje jinak. Je to již druhá vypalovačka, která P-CAV používá (první byla Yamaha 2100). U ní se drží asi do poloviny média (cca 30 minut) konstantní otáčky 5 550, a teprve pak se plynule přechází na CLV. Dochází tedy teprve pak k lineárnímu poklesu otáček. Žádné přerušení vypalování nepotřebuje. Ale ani P-CAV se neobejde bez speciální technologie. Při konstantních otáčkách se totiž mění datový tok. To znamená, že laser do poloviny média musí plynule měnit svůj výkon. U Yamahy se proto používá ještě Optimum Write Speed Control. Tato technologie by měla být schopna měřit a optimalizovat výkon laseru po celou dobu nahrávání.

Hned vás asi napadne, kteráže technologie je pro kvalitu nahrávky lepší? Obě u středu neroztáčí médium na maximální otáčky, obě tedy jsou schopny nahrávat kvalitně i u středu média. Z-CLV má jeden problém. Při přechodu z jedné rychlosti na druhou musí dojít k přerušení vypalování. P-CAV zase musí měnit asi do poloviny média výkon laseru. Co je neodiskutovatelné, je fakt, že pro výrobu matrice je vždy vhodné volit CLV zápis. Proto je dobré snížit rychlost nahrávání až na úroveň (většinou 12× nebo 16×), kdy CLV ještě přichází ke slovu. S P-CAV by to teoreticky také nemělo činit problémy. Ale i u P-CAV je jedno ale. Již zmiňovaná změna výkonu laseru během vypalování v první polovině média. A tady již bohužel musí nastoupit jen mé spekulace, protože informací se jaksi od výrobců nedostává. Jde o tzv. strategii zápisu. Jistě asi každý víte, že OPC u středu média slouží k tomu, aby si na něm vypalovačka vyzkoušela, jakou strategii a výkon pro vypalování použije. Něco zjistí z ATIPu (barvivo atd.), podle toho nastaví testovací výkon a podle výsledku vše doladí. Je asi zřejmé, že s CLV by neměl být nejmenší problém. Naopak, težko říci, co se děje, když se výkon během vypalování spojitě mění. Jak vlastně přesně funguje Optimum Write Speed Control? Na to by asi nejlépe odpovědělo řádné měření spektrometrem a pořádným testerem. Yamaha samozřějmě bude tvrdit, že určitě ke vší spokojenosti (to nikdo zatím nemůže vyvrátit, ale ani potvrdit).

Zdá se tedy, že odpověď není vůbec jednoznačná. Yamaha v poslední době právě jejich P-CAV propaguje s důrazem na nejvyšší kvalitu záznamu. Rozhodně se jí nedá upřít spojitost záznamu bez Burn Proof mezer. Na druhou stranu ještě nikde nezveřejnili, jak kvalitní je záznam právě v oné první polovině média, kdy se mění výkon laseru. Jistě je také pravda, že pohon mechaniky dostane při P-CAV daleko méně zabrat, než u Z-CLV. U něj se dá ale zase přesněji nastavit strategii vypalování. Ale abych článek nějak uzavřel. Chcete-li nahrávat opravdu kvalitně, rozhodněte se pro CLV zápis. Zde je zatím vše jasné a ví se, jak to funguje. Úroveň a strategie zápisu se dá jednoduše určit. S P-CAV nebo Z-CLV pak nahrávejte jen "obyčejná" data. Tedy třeba zálohu vašeho disku atp. Rozhodně ale nemějte obavy, že by s P-CAV nebo Z-CLV byla data nějak poškozena!

Pro ilustraci tu pro vás mám ještě porovnání zápisu Z-CLV u Ricoha MP7200 a Yamahy 2200E.

Ricoh MP7200A - zápis na CD-R

Yamaha CRW 2200E CDspeed99 CD-R zápis

Diskuse ke článku P-CAV nebo Z-CLV zápis? Který je lepší?

Žádné komentáře.