Panasonic (Matsushita) LF-D210 DVD-RAM (24×8×2 CD×DVD-ROM×DVD-RAM IDE)
Mechanika, kterou jsme dostali na otestování, byla ve formě bulk, což znamená, že nebyla zabalena v žádné hezké krabičce, neobsahovala manuál, registrační kartu a další "zbytečnosti". Dostali jsme jen vlastní mechaniku, CD a jedno prázdné DVD-RAM 4.7GB. Na CD je mimo driverů i ovládací software a dokumentace. Zajímavé je, že na mechanice ani na CD není nijak výrazně označen výrobce či název mechaniky. Výrobce je uveden jen malým písmem na štítku mezi spoustou jiných údajů. Je jím Matsushita. Výrobcem DVD-RAM média je také Matsushita, ale to nese označení Panasonic (ona je to prakticky jedna a ta samá firma).
Prvním, co mne na této vypůjčené mechanice zaujalo je způsob zacházení s médiem. Na obrázcích si můžete všimnout, že médium je v jakémsi žlutém obalu. S tímto obalem ho můžete vložit do mechaniky a ta s ním je schopna pracovat. Navíc můžete médium z obalu vyndat a vložit ho do mechaniky stejně jako jakékoliv jiné DVD či CD. Dokonce do tohoto obalu můžete uložit jiné DVD či CD (nejen tedy DVD-RAM) a mechanika bude schopna takovéto médium číst.
Musím říci, že se mi tento způsob ukládání média velmi zamlouvá. Mohly by se místo normálních krabiček na CD používat tyto, které můžete bez vyndavání média rovnou vložit do mechaniky. A pokud by to někomu nevyhovovalo, má stále možnost používat dnešní způsob. O něco podobného se dříve pokoušeli výrobci CD mechanik. Obalu se tehdy říkalo caddy, ale neuchytil se. U něj však nebylo možné si vybrat, zda-li chci médium do mechaniky vložit s caddy nebo bez něj. To zde u DVD-RAM lze. Ověřil jsem také, že mechanika čte i zapisuje stejně rychle na média vložená s obalem i bez něj.
Vyndání média z obalu je poněkud obtížná záležitost, ale vzhledem k tomu, že máte možnost vkládat média do mechaniky bez obalu, neměli byste potřebovat provádět tuto činnost často. Z přiložených obrázků si snad uděláte dostatečnou představu, jak to celé funguje.
Ještě bych měl dodat, že existují také média, která nejdou z obalu vyndat. Poznáte je od sebe tak, že ty které nejdou vyndat, jsou označeny jako "TYPE 1" a ty které jdou, jsou označeny "TYPE 2". Na obrázcích si můžete všimnout, že na médiu, které jsem měl k dispozici je napsáno "TYPE 2".