Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

PCIe 4.0 dosáhne 16 GT/s, PCIe po kabelu bude na podzim, optika v nedohlednu

O PCIe 4.0 jsme prvně hovořili téměř přesně před 4 lety, v červnu 2011. Tehdy hovořilo konsorcium o horizontu čtyř let, a tak - když nyní specifikaci neuvedlo - informuje, jak se věci mají…

Z dnešního pohledu má navyšování přenosové rychlosti PCIe daleko větší smysl, než se mohlo jevit před čtyřmi lety. Grafické čipy disponují obrovským paralelním výpočetním výkonem a jedním z prvků, který limituje jeho využitelnost, je přenosová rychlost mezi procesorem a grafickým jádrem (i když by úloh zvládlo GPU rychleji než CPU, čas potřebný k přesunu je vyšší než čas, za který ji zvládne zpracovat CPU). S rostoucí kapacitou grafické paměti rovněž rostou požadavky na rychlý přesun textur, takže potřeba rychlejšího rozhraní reálně existuje.

Vývoj PCIe 4.0, který má přinést 16 GT/s na linku neboli 2 GB/s na linku a 32 GB/s (pro jeden směr) pro ×16 slot, střídavě provázely obavy o dosažení vysoko nastavené laťky pomocí měděných spojů a následných ujištění, že stabilním 16 GT/s nic nebrání. To PCIe konsorcium potvrzuje i nyní, byť finální specifikace dosud uzavřena nebyla a některé detaily se ještě ladí.

Pcie Chart

PCIe 4.0 přinese nový konektor, který ale bude elektricky i mechanicky zpětně kompatibilní se stávajícími PCIe 3.0 konektory. Znamená to, že současné PCIe 3.0 karty v PCIe 4.0 desce fungovat budou. Opačná situace ale z oficiálního rozhovoru úplně jasná není - podle některých zdrojů nebude PCIe 4.0 kartu v PCIe 3.0 desce možné používat. Když nové rozhraní dorazí? V roce 2011 avizované uvedení „za čtyři roky“, které bylo spojované s platformou Skylake, je již mimo realitu a to zcela. Vývoj jde pomaleji než se předpokládalo a termínem pro uvedení specifikace ve verzi 1.0 je nyní rok 2017.

Další generace už bude úplně jiná. Mědi odzvoní a na její místo nastoupí optika. Na tom se nic nemění (snad krom jednoho detailu - odklad PCIe 4.0 se velmi pravděpodobně dotkne i nástupu jeho optického nástupce). K optice snad je jedno malé upozornění - internetem začaly kolovat zvěsti, že PCIe 4.0 bylo odloženo, protože je specifikace přepracována pro optiku. To je omyl, který vznikl chybným výkladem informací, které PCI SIG poskytla.

Oculink

Krom odložení PCIe 4.0 a následné optiky máme alespoň jednu pozitivní zprávu: PCIe po kabelu, které jsme avizovali v roce 2011, se konečně materializuje. Stane se tak letos na podzim, kdy PCI SIG uvede specifikaci verze 1.0 pro OcuLink, jak se bude rozhraní jmenovat. Půjde o čtveřici PCIe 3.0 linek dosahující datových přenosů až 32 Gbit/s, tedy 4 GB/s. Cílí především na mobilní počítače.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku PCIe 4.0 dosáhne 16 GT/s, PCIe po kabelu bude na podzim, optika v nedohlednu

Úterý, 30 Červen 2015 - 08:28 | Living Legend | No mne prijde to kabelove rozhrani (uz nazvem) ze...

Zobrazit diskusi