Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Pine64 plánuje cenově ještě dostupnější SBC s RISC-V

Jedno jádro na 1GHz? Hm... Mohlo to být za $30 s dvoujádrem na 1,5GHz aspoň...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Oni umyselne idu najprv po najlacnejsich a slabsich doskach. Industrialne procesory su lacnejsie, dostupnejsie a design dosky je na com zalozit. Kazdopadne je plan to portfolio rozsirit aj o dosky so SoC zalozenym na RISC-V, ale s vyssim vykonom.

RISC-V triedy desktopoveho procesora ak by aj existoval a bol v dostupnej cenovej kategorii by este dost dlho zostal masovo nevyuzitelny. On ten Linuxovy ekosystem je sice dost flexibilny ale tu a tam treba riesit problemy pri prenose na novu platformu / architekturu.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Při čtení parametrů CPU jsem se pomočil. Stejně už je ta židle prosezená...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Trocha v tieni tej spravy ostalo oznamenie o Quartz64, ktory bude mat sice od RockPro64 o nieco slabsie procesory Allwinner, ale zato bude podporovat vyssie kapacity RAM, ako 4GB. A doska by mala mat form factor RockPro64 zaroven aj s otvorenym PCI-E slotom.

edit: a IMO dovod, preco Pine so svojimi SBC celkom solidne prosperuje uz roky a ine klony RasPi viac-menej vykapali je to, ze tlacia veci do upstreamu a buduju komunitu. Ked si porovnam komunitu okolo +- 2 roky stareho Gemini a +- 2 roky stareho Pinebooku Pro / RockPro, rozdiel je diametralny. Linux na Gemini v podstate skapal, podpora pre veci od Pine64 sa rozsiruje.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Souhlas, komunita dela u SBC nejvetsi rozdil. Mam nekolik SBC, ale pulka z nich je docela nepouzitelna, protoze vyrobce se na ne vytoto. Slibi upstream driveru po vydani, chvili neco i delaji, pak vydaji shiny new hw, a na sliby u predchoziho hw se totalne.... sr*t na takovouhle "podporu".

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Doufám, že se RISC-V pořádně rozjede. Ale jde o to, aby to bylo výkonově konkurenceschopné vůči ARM po stránce výkonu i ceny. Typicky si vezmu jako srovnávací produkt třeba RPi 4 4GB.

Další takovou srovnávací platformou by mohla být třída low-power mikrozařízení, Arduino kompatibilních, třeba takové populární ESP32, STM32 (např. deska Black Pill) anebo nové RPi Pico.

Za srovnatelná zařízení, ale s otevřeným CPU bych byl ochoten zaplatit dejme tomu tak o polovinu víc - za předpokladu, že nebudou třeba problémy s periferiemi, které zatím nejsou OS - to znamená, že se tomu výrobci budou dlouhodobě dostatečně věnovat :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.