Pirátění her je na ústupu, tvrdí šéf PC Gaming Alliance
„Je zajímavé, že pirátství bylo v historii hodně velké. Pokud jste měli optické médium a mechaniku, tak jste prostě šli na ten internet a stáhli si crack. Jediný model, který stále fungoval a vzkvétal, byl MMO, dařilo a daří se mu pořád dobře. A samozřejmě bezplatné hry, protože ty nejde upirátit. Tedy jde, ale nemá to valný význam.
Formát her se tedy mění a důsledkem této změny je snižující se míra pirátství, tedy pokud jde o PC platformu. Statistiky to potvrzují. Neříkám, že pirátství zmizí. Je fascinující to sledovat. Třeba taková hra Crysis byla zasažena pirátstvím poměrně hodně. Vývojáři s tím bojují a implementují různé úspěchy, ,mazlíčky‘ ve hrách a další věci, které jsou ukládány a spravovány online ,v cloudu‘. Takže i kdybyste tu hru upirátili, nemáte se čím chlubit. Je tam spousta dalších věcí, které té hře zvyšují hodnotu, takže když tu hru upirátíte, není to taková legrace.“
Tak takoví mazlíčci v Crysis, to by určitě bylo zajímavé ;). Nicméně má pán asi pravdu. Jsou tu různé distribuční modely (za všechny známé jmenujme Steam) existují hry s nepovinnými mikroplatbami (znáte Shakes & Fidget? ;) a pochopitelně online hry hrané standardně za předplatné, bez něhož si tu hru nezahrajete v té správné atmosféře (rozumějte „na oficiálním serveru“). Pařani na různých komunitních free serverech vám to asi neuvěří, ale tak pro ně třeba nemá „to správné hraní na oficiálním serveru“ takovou hodnotu, aby za to zaplatili. Nicméně stále platí, že i hráč na neoficiálním free serveru může potenciálně jednou na ten oficiální placený server přejít. A nebo také ne, ale těžko z toho můžete implikovat, že když si někdo hraje někde zadarmo, že kdyby tu možnost neměl, zaplatil by si přístup na oficiální server.
Když už jsme nakousli Crysis, tak možná víte, že už velmi brzy vyjde Crysis 2, jehož beta již také unikla na internet. Vedle děkovných reakcí pod video ukázkami na YouTube (které nechává EA stahovat) lze ale zahlédnout i ty, které autorům ukázek spílají za ukázky nehotové hry kazící jejich očekávání. Ne že bychom byli zrovna fandové série Crysis, ale 900 Kč v roce 2011 je rozhodně přijatelnější než 1 500 Kč, které stály hry před 15 lety, takže mnozí hráči jistě volí svojí peněženkou, ač se herní (i filmový) průmysl snaží stále držet dojem, že cena není v pirátění rozhodujícím faktorem.