Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Plány Intelu očima šéfa chipsetů

Intel logo staré
Redakce serveru Digitimes si popovídala se Sunilem Kumarem, ředitelem marketingu chipsetů v Intelu. Z rozhovoru vyplynulo několik zajímavých věcí, které vám v dnešním trošku více upovídaném článečku přiblížíme. Hovořilo se o dvoujádrových procesorech a jejich sběrnici, FB-DIMM modulech, PCI Express, digitální domácnosti a dalších věcech.

Dvoujádrové procesory a rychlost sběrnice FSB

V dohledné době (22. či 23. dubna) uvede Intel své dvoujádrové procesory, které již dobře znáte pod jmény Pentium D a Pentium Extreme Edition. Dnes mají nejrychlejší Pentia 4 Extreme Edition (jednojádrové procesory) rychlost sběrnice 1 066 MHz (jsou to modely na 3,73 GHz s jádrem Prescott 2M a 3,46 GHz se starším „Xeonovým“ jádrem Gallatin). Ostatní procesory jedou vesměs na rychlosti sběrnice 800 MHz. Koncem dubna uvedené dvoujádrové procesory pojedou také na 800 MHz. Další generace už slibují opět sběrnici rychlejší, tedy velmi pravděpodobně zmíněných 1 066 MHz.

A pokud byste chtěli firmě AMD vyčítat, že v roce 2006 bude muset přejít (kvůli DDR2) na nový „socket M2“, můžete být naprosto klidní. Intel přechod na novou patici u desktopových procesorů chystá také a to na rok 2006, případně později.

FB-DIMM: Ano či ne?

Zatím ne, podpora FB-DIMM pamětí není v tuto chvíli v plánech Intelu pro desktopovou sféru. V nejbližší době se bude tlačit na pilu hlavně u DDR2, protože přechod na FB-DIMMy u desktopů zatím není finančně přijatelný. Spolu s dvoujádrovými procesory blížící se chipsety i945P, i945G a i955X půjdou v podpoře DDR2 až do DDR2-667, stejně jako nedávno uvedený nForce4 SLI Intel Edition.

PCI Express

Intel si dal loni za cíl, aby do konce roku 2004 polovina prodávaných chipsetů měla PCI Express. Tohoto cíle bylo dosaženo a očekává se, že letošní rok bude ve znamení přechodu na PCI Express a to jak z PCI, tak AGP, které už nyní znatelně dožívá. Na PCI Express by v dohledné době měly přejít nejen grafiky, ale i další PCI zařízení, která potřebují velkou šířku datového pásma. Mezi taková zařízení patří zejména gigabitové ethernetové adaptéry a pak takové náročnější aplikace, jakými jsou TV karty a podobně.

Co se propojení obou čipů Intel chipsetů pomocí PCI Express týče (severního můstku s jižním), neslíbil Sunil Kumar ani ano, ani ne. Zároveň však sdělil, že Intel rozhodně není pro spojování severního a jižního můstku (MCH a ICH) do jednoho čipu. Důvodů je několik. Jednak takové spojení není moc flexibilní a špatně (neefektivně) by se vyrábělo (nezřídka bývá MCH vyráběn jinou technologií než ICH) a v druhé řadě není vhodné tyto dva čipy spojovat z určitých technických důvodů. Některá rozhraní ICH jsou totiž stále analogová a spojení s MCH v jeden velký čip by prý nedělalo dobrotu.

Pentium M a digitální domácnost

S mobilním procesorem Pentium M se počítá do Intelova konceptu digitální domácnosti. Ta zahrnuje i malé počítače určené především pro zábavu. Kromě toho, že mají být malé, mají být také tiché a pokud možno hezky vypadající. Zatím Intel neplánuje tvorbu desktopových chipsetů pro Pentia M, byť by se to uživatelům jistě líbilo (kupříkladu Pentium M s redukcí CT-479 pro socket 478 vůbec neběží na desktopovém chipsetu špatně a podává celkem slušný výkon srovnatelný s desktopovými procesory, přitom však s celkově menší spotřebou energie).

Nezajímavé však nejsou ani plány v oblasti zvuku. 8kanálové HD-Audio alias Azalia rozhodně není posledním výstřelkem v oblasti zvuku, byť by se dal považovat za hodně dostatečný. Ve spolupráci s Dolby Laboratories a dalšími firmami se už připravuje jeho nástupce, kde by mohlo být např. více vstupů, navíc procházejících dalšími algoritmy pro vylepšení zvuku. Další prostor pro fantazii se nabízí v oblasti VoIP (Voice over IP), neboť popularita přenosu hlasu po internetu stoupá.

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Plány Intelu očima šéfa chipsetů

Úterý, 12 Duben 2005 - 14:10 | Anonym | Osobně volím druhou variantu, tj. vrazit do toho...
Úterý, 12 Duben 2005 - 11:09 | WIFT | >> Sukov: Nejhorší na tom je, že...
Úterý, 12 Duben 2005 - 10:16 | Anonym | Staci navstivit nejaku banku a "slusne...
Úterý, 12 Duben 2005 - 09:11 | Anonym | Hm to je dobrý, ale kde by měl člověk pořád na ty...

Zobrazit diskusi