Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vychází Xfce 4.12, po třech letech nová verze

Na novou verzi třetího nejznámějšího desktopu pro Linux jsme si počkali dlouho. Xfce 4.10 vyšlo před téměř třemi lety a až nyní dostává svého nástupce s podporou hi-dpi monitorů a hromadou dalších novinek.

Kapitoly článků

1.  Shrnutí novinek

Tvůrci to odůvodňují mimo jiné tím, že ta dlouhá doba mezi oběma vydáními ukazuje, jak skvělé bylo Xfce 4.10. No, celkem se jim dá dát za pravdu, zejména když si uvědomíme, že Xfce 4.12 je víceméně aktualizací, nikoli velkým skokem. To si nechme až pro Xfce 5.x.

Každopádně nový refresh je příjemný. Začněme třeba tím, že dialog pro přepínání oken (Alt-Tab) podporuje náhled oken, stejně jako zobrazení jednoduchého výpisu oken (zkrátka podle vkusu každého soudruha). Je zde počáteční podpora client-side dekorací, dlaždicování oken (mj corner-tiling a nový zoom režim) a také třeba hi-dpi téma pro Xfwm. Spodní panel (já jej třeba vůbec nepoužívám, ale ve výchozím nastavení je, v Mac OS X-ovém stylu) podporuje inteligentní skrývání, GTK3 pluginy, z nichž spousta již byla pro novou funkcionalitu aktualizována.

Je zde lepší podpora práce a správy více monitorů, včetně třeba takové drobnosti jako wallpaperu pro každý monitor samostatně. Správce sezení přidává podporu logind (součást systemd) a upower pro hibernaci / suspend. Pro správu napájení byl vytvořen nový plugin, skrze logind/upower jsou spravovány události týkající se akumulátorů či podsvícení displeje.

Spoustu vylepšení dostal správce souborů Thunar. Například záložky (heuréka!) klávesové zkratky pro uživatelské akce, indikátor volného místa, některé vylepšené dialogy, lepší navigaci pomocí klávesnice, opravy ve stromovém režimu zobrazení, podporu GTK3 bookmarků a obligátní opravu hromady chyb a vylepšení výkonu.

Pokud čistě náhodou vypalujete ještě nějaké ty 12cm kotoučky a navíc k tomu používáte Xfburn, tak vás potěší, že nově umí pálit u Blu-ray disky. Grafické rozhraní správce úloh bylo kompletně předěláno do GTK3, stejně jako přehrávač videa Parole, který kromě toho přešel na Gstreamer 1.0. Kompletně přepsán a s prvotním portem pro GTK3 je i textový editor Mousepad. Příznivci nového GNOME mohou používat nová xfdashboard, který je ve stylu GNOME Shellu.

Alternativní aplikační menu WhiskerMenu je nově součástí Xfce. Do panelu Xfce byl portován plugin pro monitorování hardwaru z GNOME 2. Plugin pro počasí dostal zcela nové grafické rozhraní s podporou výrazných uživatelských nastavení. Plugin správce schránky umí volitelně zobrazovat QR kódy. Plugin CPUfreq nově podporu pstate ovladač Intelu, jinak obecně všechny pluginy byly vylepšeny, aby měly podobný vzhled a podporovaly nový deskbar režim panelu.

Jinak na budoucí GTK3 verzi Xfce započala příprava. Vedle již výše uvedených GTK3 prvků byl ukončen vývoj vlastního GTK tématu a vlastního GTK3 enginu, tvůrci témat by tak měli aktualizovat své CSS, jinak to bude dělat neplechu. Na jednu stranu je to vítaná změna (zajistí rychlejší vývoj), na stranu druhou tím může utrpět potenciální velká odlišitelnost od GNOME (ale nechytejte mě za slovo, je to pro uživatele spíš problém méně viditelný až zanedbatelný).

Nové Xfce 4.12 časem probublá do všech operačních systémů, vedle Linuxu také třeba BSD apod.

Tagy: 
Kapitoly článků
1.  Shrnutí novinek

Galerie ke článku

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vychází Xfce 4.12, po třech letech nová verze

Středa, 11 Březen 2015 - 20:45 | peliculiar | Těším se až bude odladěné nové Xfce pevnou...
Úterý, 3 Březen 2015 - 14:39 | Petr Ježek | V Archlinuxu se testuje, brzy bude v repo. Bylo...

Zobrazit diskusi