Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Pokles prodeje hudby loni o 7%

IFPI logo
IFPI vydala tiskovou zprávu, ve které hodnotí prodej hudebních nosičů v loňském roce. Co se týče finančního objemu, tak ten poklesl o 7%, na počty kusů se prodalo méně o 8%. Tak jako vždy, dává IFPI pokles za vinu stahování z neautorizovaných výměnných sítí a rozšiřující se počet vypalovaček. Tentokrát ale již přidávají i další faktory. Další konkurenční oblasti zábavy a ekonomická nejistota ve spotřebitelském chování.

V roce 2002 hudební vydavatelství (IFPI má přehled od 1500 firem v 76 zemích světa) utržila 32 miliard U$, kde u CD alb byl pokles 6%. Nadále pokračuje strmý pád prodeje singlů (-16%) a kazet (-36%). Naopak hudební videa si polepšila o 9%, tažená především zvýšenou poptávkou po DVD.

IFPI si již uvědomuje, že planými nářky lepších hospodářských výsledků nedocílí. Stále více se snaží tlačit na legální on-line hudební shopy. V poslední době se objevily další dotmusic.com, popfile.de, hmv.co.uk nebo imusica.com.br. Neopomíjí ale volat proti ještě vetšímu urychlení boje proti pirátům. Na paškál si berou peer-to-peer výměnné sítě, chtějí také provozovat osvětu na školách, univerzitách ale také ve vládách po celém světě.

Narozdíl od předchozích let IFPI již může uvádět příznivé trendy. Jde o prodej hudebního videa, který vzrostl o 12% co se počtu kusů týče. DVD se prodalo o 58% více, VHS zase o 42% méně. Celkově bylo vydáno více jak 1 300 hudebních video titulů.

Polepšily si i nové formáty SACD a DVD-Audio. Od roku 2001 kdy se začaly tyto formáty hromadně používat, se prodej více než ztrojnásobil a představuje pro každý z nich asi milión kusů.

Prodeje po regionech

V USA poklesl prodej alb o 10%, prý hlavně proto, že nejdůležitější alba se záhy objevila na Internetu.

I Japonsko údajně trpí internetovým pirátstvím a vypalováním CD. Odhaduje se, že v roce 2002 tam bylo nahráno 236 miliónů kusů CD-R, zatímco legálně se prodalo 229 miliónů CD-DA. Celkový japonský trh tak poklesl o 9%. Avšak má největší celosvětový podíl na prodeji hudebního videa - cca 407,5 miliónu U$.

Zajímavé jsou informace z Evropy. Zatímco již klasicky prodej CD-DA roste ve Francii (především jde o francouzské tituly) a to o 4%. Neklesající tendenci však vykázalo i Norsko, Itálie a Portugalsko. Nejhorší výsledky se objevily loni ve Španělsku (-16%) a v Německu (-9%). Odhad pirátsky vypálených CD-R je 24 miliónů kusů. To znamená, že dvě z každých pěti vylisovaných (takže to je lepší poměr než v Japonsku). Po pěti letech růstu se do poklesu dostala i Velká Británie. Počet prodaných kusů sice zůstal stejný (226 miliónů), příjem z prodeje však klesl o 3%.

V Asii klesl trh o 10% a to především přetrvávajícím ekonomickým problémům, ale i díky fyzickému a internetovému pirátství. Jedinou výjimkou je Singapůr, který meziročně vykázal lepší výsledek.

V Brazílii došlo k částečnému zotavení po loňském poklesu a to o 4%. Mexiko s největším trhem v Latinské Americe má hned po Argentině největší propad (-19%). Plná polovina lidí tam kupuje pirátská CD. Argentina je na tom i díky finanční krizi nejhůře (-23%).

Diskuse ke článku Pokles prodeje hudby loni o 7%

Žádné komentáře.