Postřehy k práci se serverem a konfiguraci
Otestovali jsme pro Vás 2U server SuperMicro, většího brášku serveru z předchozí recenze. Vybírali jsme ho s ohledem na možnost připojení více než 4 disků, ale i větší množství operační paměti (72 GB RAM). Jedná se o server s dvouprocesorovou deskou (pro možnost porovnání výsledků jsme jej pro článek osadili primárně procesorem pouze jedním). Zajímalo nás, jak si povede ve srovnání s minule testovaným 1U serverem od stejného výrobce a jaké jsou výhody většího provedení.
Kapitoly článků
8. Postřehy k práci se serverem a konfiguraci
-
Procesory
- Montáž opět bezproblémová, součástí dodávky je 2× velký pasivní 2U chladič, k desce se upevňuje šrouby s pružinkou (na rozdíl od plastových úchytek u jiných desek pro desktopy). Trochu překážely jen napájecí kabely ze zdroje do základní desky, které jsou dost na těsno u druhého procesoru.
- Vybrali jsme procesor spíš z dolního konce řady 5600, ale v testech se ukázalo, že nemusí být vždy výkonnější než jednoprocesorový server (osazený X3430, tedy zase procesorem pozicovaným zhruba podobně v řadě 3400). Pokud se mluví o penězích, tak je potřeba poznamenat, že procesorem výrazně levnějším. Takže pořizovat tenhle server jen s jedním procesorem nemusí být ideální řešení.
- Při testech serveru osazeným dvěma procesory se výkon druhého procesoru plně uplatnil pouze v testu při kompilaci linuxového jádra. Takže pokud plánujete pořídit dvouprocesorový server a to jen z důvodu zdvojnásobení výkonu procesoru, je dobré si ověřit, jak velký přínos bude mít druhý procesor pro Vaši aplikaci.
- S druhým procesorem samozřejmě získáte možnost osadit 2. sadu paměťových banků (a tedy dosahnout na teoretickou hranici 288 GB RAM, s 8GB moduly, které jsme měli k dispozici, na 144 GB, což může být pro někoho také důvod, proč server druhým procesorem osadit.
-
Paměti
- K serveru jsme pořídili doporučované DDR3 1333 MHz. Je to fajn, ale při konfiguraci s více pamětí stačí pořídit levnější (podle počtu obsazených modulů/ranků se frekvence pamětí bude snižovat 1333/1066/800 MHz). V době pořízení pamětí se tady dalo ušetřit téměř 1000 Kč na rozdílu mezi DDR3 1333 MHz a DDR3 1066 MHz (oba moduly Kingston). K pamětem musíme ještě poznamenat, že testovaný procesor 5620 podporuje pouze DDR3 1066/800 MHz.
- Zaujala nás bezproblémová podpora obyčejných DDR3 modulů (ani prodejce tomu zprvu nevěřil). Tahle kombinace může být zajímavým řešením, jak získat v jednom stroji 48 GB RAM. Podobné řešení jsme vyzkoušeli i u desek se socketem G34 pro procesory AMD.
- Pokud plánujete server pro virtuály, umístění do hostingu apod., jsou ECC paměti tou správnou volbou (nemá smysl vykládat, že s množstvím paměti roste pravděpodobnost jejich chyby, kterou ECC paměti dokáží do značné míry řešit).
-
Case & disky
-
Tento server je s case pro 12 disků. Protože většina desek má 6 SATA konektorů, je klíčové, jak všech 12 disků rozumně připojit. Vyzkoušeli jsme dvě konfigurace case (lišily se v provedení backplane):
- SC 826 TQ základní provedení, backplane propojuje napájení a SATA/SAS kabel od řadiče na jedné straně s odpovídajícími konektory, do kterých se připojují disky (tedy zapojení 1:1)
- SC 826 E16 umožňuje připojit všech 12 disků jediným kabelem(konektor SFF 8087 na obou stranách), podmínkou je vhodný SAS řadič. Je tomu tak proto, že chassi SC826E16 obsahuje takzvaný SAS2 expander, který si lze představit jako jakýsi "rozdělovník", který umí poslat data, která dostal z řadiče, na příslušný disk. Takto je v případě SC826E16 připojeno 12disků, ale lze tak připojit disků mnohem více. Je k tomu nutný vhodný SAS2 RAID/HBA řadič s podporou SAS expanderů. Jedním kabelem z řadiče k expanderu lze "protlačit" 24Gb/s, tedy 3GB/s, což je pro 12 mechanických disků více než dostatečné. Další informace k SAS2 expanderům, řadičům a skříním zde: http://www.abacus.cz/web/konfig/SAS2skrine.htm
-
SC 826TQ - jak doplnit dalších 6 portů:
- vyzkoušeli jsme 3 LSI řadiče (výhercem pro nás byl LSI SAS 9211-8i, o jejich testování bude samostatný článek). LSI SAS 9211-8i umí RAID 0,1,10 a JBOD
- byli jsme trochu zklamáni jedním z řadičů s čipem Marvell (nekompatibilita v linuxu), zajímavé je, že později jsme jen zkusmo vyzkoušeli 4 portový řadič se stejným čipem a tam vše fungovalo OK.
-
SC 826E16 - s řadiček který podporuje připojení přes SAS expander připojíte až 128/256 disků:
- přináší možnost virtuálního diskového pole (tedy doplnit vlastní server další „krabicí na disky/JBOD“ a připojit tak k jednomu řadiči až 128/256 disků, podle konkrétního modelu řadiče)
-
trošku složitější konfigurace u levnějších SAS2 řadičů s chipsetem LSI2008 (byl na HBA 92xx co jsme testovali a také na základní desce X8DTH6). Řadiče postavené na tomhle čipu mohou fungovat ve dvou režimech:
- IT mode (integrated target) – pak fungují jako HBA, tedy žádný RAID, je vidět každý disk, lze tak obsloužit až 250 disků přes SAS expandéry
- IR mode (integrated RAID) – zde máte k dispozici RAID režimy 0/1/10, případně i Raid5, ale obsloužíte menší počet disků, obvykle nejsou podporovány expandery. Mezi oběma režime se přepíná buď přehráním firmware a nebo jen změnou v BIOSu.
- novější backplane musí mít case revize K (takže to nebyla výměna backplane, ale celého case), přičemž za trpělivost s naším testováním Abacusu děkujeme
- JBOD je mimo rozsah této recenze, nicméně na podobné řešení bychom se chtěli jednou také podívat (JBOD v terminologii SuperMicro, v terminologii jiných výrobců se tomu také říká „police pro disky“).
- Testovali jsme RAIDy, zaměřili jsme se, jestli je u současných procesorů potřeba HW RAID (směr Intelu u patice LGA2011), chceme vyzkoušet možnost zrychlení IOPS při cachování v RAM/SSD (ZFX filesystem u OpenSolaris). Tyto testy po jejich uzavření vyjdou jako samostatné články, takže doufáme, že Vás případně také zaujmou ;-).
- Se serverem dostáváte 12 hot-swapových rámečků, takže fyzické disky si můžete pořídit podle svého vkusu (vítaná změna proti politice jiných velkých výrobců, kde si disk musíte pořídit i se „značkovým“ rámečkem do serveru za „slušnou“ přirážku).
- Backplane pro hotswap podporuje oba typy disků SATA/SAS.
-
Tento server je s case pro 12 disků. Protože většina desek má 6 SATA konektorů, je klíčové, jak všech 12 disků rozumně připojit. Vyzkoušeli jsme dvě konfigurace case (lišily se v provedení backplane):
-
Deska
-
Kvůli možnosti osadit server více RAM jsme si vybrali desku X8DTN+-F.
- výhodou je možnost obsadit 18 paměťových slotů (tedy 188 GB RAM teoreticky, 144 GB RAM při použití celkem bezproblémově dostupných 8GB modulů)
- konfigurace jsou limitované absencí full-size slotu (což například vadí, pokud byste všech 12 disků chtěli s case SC826 TQ připojit k jednomu řadiči).
-
Pokud není potřeba trvat na 18 slotech pro RAM, dobrá varianta je například X8DTU-F a která z našeho pohledu odstraňuje nedostatek v podobě absence full-size slotu.
- tahle deska má už standardních 12 slotů pro paměti, UIO a možnost osazení full-size kartou (řadič apod.)
- k osazení touto deskou je potřeba varianta case s mírně odlišným uspořádáním záslepek na zadní straně
- No, a pokud se rozhodnete pro TQ case, zajímavou volbou je deska X8DTH-6F, která vám dá 8 SAS a 6 SATA konektorů (nebudete muset používat externí řadič) a 12 slotů pro paměti. Deska je trochu dražší, ale celkově trochu ušetříte, protože nebudete muset pořizovat externí řadič.
-
Kvůli možnosti osadit server více RAM jsme si vybrali desku X8DTN+-F.
předchozí kapitola
následující kapitola
Kapitoly článků
8. Postřehy k práci se serverem a konfiguraci