Povinná kontrola pravosti Windows lze zatím obejít
Na této adrese jsou pokyny ke stažení aktualizace pro Windows XP SP2 (KB884883). Kromě toho, že se zde dočtete, o čem to je, můžete pokračovat ke stažení souboru stiskem tlačítka Pokračovat.
Po stisku tohoto tlačítka je vyžadována kontrola pravosti systému Windows. V češtině to vypadá nějak takto:
Dál už asi není třeba pokračovat. V Internet Exploreru se vám nainstaluje ActiveX komponenta (pokud ji tam ještě nemáte), která pravost systému ověří, ostatním prohlížečům je pak nabídnuta ke stažení utilita GenuineCheck.exe pro vygenerování kódu, který pak zadáte na příslušné místo a jste ověřeni. Pokud však chcete z jakéhokoli důvodu (např. máte pocit, že jste nadměrně obtěžováni) tuto kontrolu vynechat, stačí k tomu alespoň základní orientace v anglicky psaných stránkách Microsoftu.
Na předchozí stránce (kam se snadno dostanete tlačítkem Zpět či Back ve vašem prohlížeči) si jednoduše v kolonce Změnit jazyk vyberete položku Angličtina a pak stisknete tlačítko Přejít. V tomto momentě už „couváme v protisměru do jednosměrky“.
Nyní jsme na stejné stránce, jako na začátku, jen je psaná anglicky. Takže pro pokračování ke stažení souboru stiskneme místo Pokračovat tlačítko Continue.
Nyní se ocitneme na stránce kontroly pravosti systému Windows, ovšem v angličtině. A protože anglicky mluvící občané zatím nemají kontrolu pravosti povinnou, ale dobrovolnou, stačí jednoduše zvolit položku No, do not validate Windows... a opět stisknout tlačítko Continue.
Právě jsme vynechali kontrolu pravosti systému a dostáváme se do fáze, kdy nám je již umožněno požadovaný soubor stáhnout. A protože jsme na anglicky psané stránce, stáhli bychom tímto způsobem soubor určený pro anglický systém Windows XP.
Na tomto místě není nic jednoduššího než se přepnout zpět do češtiny. V kolonce Change language vybereme položku Czech a stiskneme tlačítko Go.
A nyní už jsme tam, kde jsme potřebovali být a to i bez kontroly pravosti systému Windows. Na této stránce už jen stačí stisknout tlačítko Stáhnout a na další stránce už zpravidla dojde k automatickému zahájení stahování.
Poznámka:
Tento postup rozhodně není myšlen jako návod pro obejití kontroly pravosti systému pro uživatele nelegální kopie Windows, přestože jím ve své podstatě je. Skuteční softwaroví piráti takovéto postupy znají už dávno, nehledě na fakt, že jim ani povinná kontrola pravosti nečiní potíže, protože prostě kontrolou hladce projdou. Tento postup pouze poukazuje na to, že Microsoft se možná hezky snaží své produkty ochránit před nelegálním používáním, avšak jakousi nešikovnou cestou. Norsko, Čína a Česká Republika byly vybrány jako první pro povinnou kontrolu pravosti systému Windows proto, že jde o země s nejmenší, největší a střední mírou pirátství. Aby však tato kontrola fungovala, musel by se program výhod legálních Windows nasadit už od začátku celosvětově. Fakt, že tomu tak zatím není, je svým způsobem dost velká trhlina v této myšlence.
V neposlední řadě si nelze nevšimnout, že přímé odkazy na požadované soubory jsou stále stejné, takže dostane-li se k nim jeden uživatel, stačí, aby je poslal jinému uživateli (toto v podstatě dělají i zpravodajské servery při informování o záplatách, když na ně dávají přímé odkazy, tedy včetně toho našeho). Uživatel, který dostane přímý odkaz, si pak příslušný soubor snadno stáhne bez absolvování celé procedury povinné kontroly pravosti. Bude-li tomu tak i v budoucnu, tedy až bude zavedena povinná kontrola pravosti celosvětově, pak se nelze než zamyslet nad tím, co touto tak snadno obejitelnou aktivitou vlastně Microsoft ve skutečnosti sleduje. Svou vypovídající hodnotu totiž budou mít i údaje o tom, kolikrát byla provedena kontrola pravosti a kolikrát byl stažen příslušný soubor.