Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Pozor na kondenzátory na základních deskách

Nebojte se starou desku rovnou vyhodit a ten vyhnilej vrakáč v kterým byla, švihněte za ní. Váš život bude poklidným.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Prosím o radu, kde sa dají koupit kondenzátory 3900uF, 6,3V - odešly mě na desce. Děkuji

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

U athlonu anprosto normalni vec.Hlavne MSi,ale i Abit a urcite i jine. Nechapu sice proc bych mel otvirat case a kontrolovat to,stejne tomu nezabranim...Az to prijde,tak nasleduje vymena kondiku...
www.interpol.cz

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tento problem muzou mit obecne vsichni vyrobci desek, Tajvanci zaplavili trh napadobeninama japonskejch kondiku, ale spatne udelali elektrolyt, takze malo vydrzi.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

taky jsem měl nafouklí kondíky a padal mi OS.DAl jsem desku kolegovi,co dělá do elektroniky,ten tam napájel kondíky s vyšší kapacitou(jiný neměl) a deska běhá jak víno

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Někdy jsou ty kondenzátory tak blbě, že mám problém uchytit chladič. A to i u výrobců, jako je Asus, což mě trochu mrzí :(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hlavně že výrobce ušetřil pár drobných za levnější elektrolyty... to samé platí pro zdroje.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

S tymto je problem uz tak zhruba 4-5 rokov, uz ani nepocitam co som vymenil kondenzatorov na doskach a najma od ABITu, excelovali najme dosky s bx "133" a 815 chipsetom. Ale na druhu stranu funguju po oprave doteraz.
daju sa v pohode vymienať.
 
ludom

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Po poruse nekolika desek MSI a po precteni teto diskuze jsem proveril nektere desku od MSI, abych zjistil, jaky je stav. Z hruzou jsem zjistil, ze na vsech deskach (6ks zhruba ve stari 2.5-4 roky se najde nekolik nafouknutych kondenzatoru.
Z jedne desky (3.5 roku stara), ktera nesla ani spustit (nerozbehl se ani spec. upraveny zdroj, pravdepodobne zkrat na zakladni desce) jsem vypájel pozkozene kondenzatory a podrobil je zkoumani. Vsechny nafouknute kondenzatory vykazovaly dosti velky svod (kolem 1 kohmu - mereno osciloskopem), dva z sesti pak temer nulovou kapacitu, zbyle ctyri, z nichz z jednoho i cosi jiz vytekalo meli kapacitu jen malo zmensenou.
Je tedy docela mozne, ze i kdyz jsou kondenzatory nafoukle, nemusi to mit na funkci zakladni desky vliv a to mozna i pres pomerne dlouhodu dobu. V kazdem pripade , pokud je PC v zaruce a existuje moznost desku reklamovat, je dobre takto ucinit.
 
 
 

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jednou jsem viděl na stole kolegy otevřený case, ze kterého za běhu počítače tyto kondenzátory lítaly ven. kdybych to neviděl, tak bych tomu nevěřil

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U známého jsem potkal desku ve které jely PII/Slot1, ale ne Celeron/Slot1 nebo Celeron v redukci na Slot1. A to vše kvůli vyteklým kondíkům.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Už vidím běžného uživatele jak několikrát do roka rozebírá počítač, aby s lupou v ruce kontroloval stav kondenzátorů. Ta rada je naprosto mimo realitu. Když něco přestane fungovat, začne se hledat závada a třeba to bude těmi kondenzátory, takový je život.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tak mam MB GA7VTXE+.Pry vysumely a byly zpet uzavreny kondiky (bylo to na nich znat) nejen u CPU (3300F/6.3V), ale i u SOUND/GAMEPORT konektoru1200F/6.3V, kde by mohly byt CMOS napetove obvody... Deska se velmi casto resetovala.Kondiky byly priletovany z obou stran :-(,takze sem nakonec po odletovani musel vzit jehnu a za pomoci pajky tam vytvorit otvor skrz na skrz na prostrceni novych kondiku - peklo, zvlast kdyz nemae odsavacku!!! Nicmene kondiky 1200F sem nesehnal, tak sem udelal nasledujici :na kapacitu , napeti se vybodnete , obecne plati : pouzijte kondiky se stejnymi nebo lepsimi parametry = misto 6.3 V klidne pouzit 25V (vyhnete se opetovnemu zniceni kondiku diky nahodnym spickam ze zdroje), cim vyssi kapacita tim lip ... tzn misto 3300F , klidne 3900F (to sem pouzil z vypaleneho stareho celeron MBz Dellu) ci 4700F - cena stejna, stabilita vyssi, dulezita je vsak provozni teplota kondiku, zvlaste u CPU pouzit radeji na 105 stupnu Celsia nez na 20 a divit se proc kondiky odchazeji.Problem u vyssich kapacit a napeti je vetsi prumer a do teto desky proste 4 x 3900F nedam, nevejdou se vedle sebe.Vlastni priletovani Kondiku.Doporucuji kondiky dat a tlacit az nadoraz k MB  a na druhe strane letovat tak dlouho, nez se kousky cinu protavi na druhou stranu nebo se na druhe strane cin nerozatvi a nevznikne dobry spoj.Zas to nesmite prehnat aby to prezil kondik a hlavne spoj MB ... radsi 10x po 10 sek nez 1x pajet 2 minuty v kuse a znicit nejen MB!!!.Osobne si myslim ze pro vesti stabilitu muzete i nake kondiky pro napajeni CPU pridat, pokud je kam = vetsi stabilita hlavne pri OverClockingu ... Samozrejme nedoporucuji, pokud nevite kam a proc muzete/nemuzete co pridat.Dulezite je zkontrolovat vami vytvorene spoje, aby se nedotykaly jinych spoju ... (napr merakem zmerite odpor kondiku, jak tam namerite 0 Ohmu, mate Problem a muzete zacit znovu nebo zapnout a desku vyhodit ...u CPU sem nameril kolem 30 Ohmu, diky okolnim soucastkam u Gameportu 0 Ohmu.Pak doporucuju zapnout desku bez RAM, CPU, VGA, proste jen MB a stisknout POWER, pokud nebude vypal, tak bych volil dle cen komponent, ja zacal vypalenou GeForce 4 Ti 4200 a skoncil Athlonem 2200+ a obrazem :-) na monitoru.Nebojte se pouzit na kondiky pajecku, pro straspytli doporucuji dat na pajeci ocko drat a ten pridelat treba k topeni.Pokud nebudete trafopajkou pajet do slotu na RAM v okamziku kdy tam mate RAM instalovanou, tak budte v pohode, verte si a vse dobre dopadne ...         

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Robím servis na IBM-ky a tým odišli kondíky po dvoch rokoch na všetkych doskách série
6342-43G..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky mi tu leží jedna deska s vyfouklýma kondama.Jo hold kondy rády vysychají e střílejí.A to je potom hledání kde je problém stou věčnou nestabilitou.Deska jde doháje.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Odolnost záleží na napětí,vyboucne-li kond je tam vetši napětí než kond snese.
a. ZDROJ
b. REZISTORY
c.VELKE ZLNĚNÍ ZDROJE
Takže měřit pak vyměnit za kondy (podle potřeby i na větší napětí).

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Taky se zabývám prodejem HW. Nejvíce mrtvých desek jsem měl od Abitu a to BE 6 II, taky BX-133 a BH6. Bud se to pos.. pred koncem zaruky a nebo az par mesicu skoceni zaruky. Prestal jsem je kvuli tomu prodávat. Navíc reklamace trvala dlouho cca 35 dní. Ale je to škoda, protože to byly jinak výkonné a stabilní desky, pro "přetaktovávače" vůbec nejlepší. Ale záhy jsem problém zjistil i na deskách od MSI a jednou i na FIC.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Jak to řeším já:
Uvnitř kejsu mám webkameru která zároveň posílá každých 15s obrázek na webovou stránku, a když obslužný soft porovnáním s předešlými obrázky vyhodnotí změnu vzhledu kondenzátoru tak přídavný HW spustí výstražný maják, vypne PC a zastřelí usera kterej u toho zrovna sedí. Velmi účinné.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

No já mám stejný problém na desce ABIT KA7 , kondíky vytekly a deska se musi zahřát, aby se počítač zapnul :-( Na výměnu koďanů jsem zatím nesebral odvahu.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

No tak mám taky jeden případ.
Deska "Soltek SL85DR2-C". Máme ve firmě jeden počítač, kreý běží pořád, protože se k němu připojujeme k zákazníkovi. Najednou začal padat do modrý smrti.
No a když jsem vymontoval desku, že jí vyhodím, tak koukám a všechny 6,3V elektrolyty 1000 microF jsou nafouklý! (to jsem o problému ještě nic netušil)
A v mým compu, kde mám podobnou desku od Solteku jsou taky některý konďary nafouklý, zvláště okolo procesoru a okolo chladiče grafiky.
Takže to vypadá, že nemají rádi teplo.
A můj comp padá třeba při vyplování, zvláště těsně po uzavření session nebo CD.
Na klasickou chybu ...IRQL NOT LESS OR EQUAL.. vyvolanou ve vypalovacím softwaru.
No ale sranda usí bejt. ne? :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jako PC technik rovněž potvrzuji, že vadné kondenzátory na MB způsobují nestabilitu systému - hlavně když je deska studená, po zahřátí někdy funguje OK. Zatím postižené desky MSI, ale možná i jiné. Závada může vzniknout i přehřátím procesoru či zdroje, když se zasekne ventilátor - elektrolytické kondenzátory na MB jsou schopné většinou snést teploty do cca 60°C - pak se ta srágora vevnitř začne vařit - od CPU může jít 80-90°C (pak se z něj už jen začoudí :)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

ja mam na boku case plexi takze no problem pozeram to kazdy den ked sa blizim k PC :))) Mam 2 MSIcku a zatial NIC !!! :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mám také zkušenost s kondenzátory. Šlo o desku MSI (jsou tím podle více zdrojů pověstné), kde kondenzátory vybouchly úplně dokonale a elektrolyt se rozprsknul na krabici zdroje. Poté byla deska silně nestabilní zvláště ihned po zapnutí ještě zastudena. Na desce odešly čtyři kusy. Těžko říct, jestli příčinou bylo přepětí nebo zvýšená teplota. Pro přehřátí moc věcí nehraje, pokud nebyly kondenzátory vadné již z výroby. Na oné desce byly osazeny kondenzátory se zvýšeným teplotním rozsahem 4700M/6,3V na 105C, řešil jsem to výměnou za 3300M/10V a novým zdrojem.
Řeklbych závažnějším problémem může být teplotní namáhání elektrolytů. Kondenzátory postupem času vysychají a ztrácejí kapacitu, což může být zdrojem neidentifikovatelných problémů se stabilitou desky.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Taky si přiložím polínko do ohně :)) Měl jsem MSI K7T a tři kondíky vybuchly jeden po druhém během asi jednoho měsíce. Jsou to fakt hodně hlasitý rány! Deska ale běžela další minimálně rok až začala být silně nestabilní, projevovalo se to ale naopak, tudíž až po zahřátí.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Na desce mi buchly 4 kondenzátory. Deska K7T Turbo(MS-6330). Nebouchly, ale otevřely se a trochu zašpinily kryt bedny. Bylo to způsobeno tím, že dostávaly plnou palbu horkého vzduchu od chladiče procesoru a chladiče chip-setu (po dobu 2 let).
S tou nestabilitou bych to tak černě neviděl.
Stačí, aby kondenzátory nebyly přehřívany a měly by vydržet.
Ano, člověk by se měl čas od času joknout na desku, aby zjistil co je v poho a co není. Ale když si koupíte počítač (komplet) v obchodě, tak je zaplombovaný a člověk se nemůže podívat, jak je na tom deska. Takový začarovaný kruh....
Já mám svůj názor na tyto plomby!! Prodejci se tváří důležitě jako by vymysleli celou technologi zpracování polovodičů (a jsou to mezi tím obyčejní až prach obyčejní překpníčci). Aby majitel náhodou něco nepoškodil (jakoby servisáci byli něco víííc, asi těžko. Jsou to lidi a já jsem bohužel zvyklý na preciznost a né na různé kousky kouzelníka Pokustóna)!!  Také si nemohu sám opravovat auto, které je v záruce (či už po). Ale s autem jezdím na prohlídky. A s počítačem jsem jezdil jen po reklamacích!! A prodejce se vůbec nenamáhal nic zděli o prohlídkách při koupi. V mém případě se ani nedivým, když mi servisák (aniž by to tušil) řekl, že prodávají špatné monitory (né snad 2 jakosti ale konstrukce daná vynálezci vzala za své a výrobci podivných monitorů si jen pochvalují tržby.)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Mám MB MSI K7T Turbo cca 2,5 roku a právě mi jeden kondík začíná "rozkvétat". Po přečtení diskuze jsem fakt zvědavý co se bude dál dít. A to jsem žil v přesvědčení, že HW od ASUSu patří k těm kvalitnějším. A ono se to dá používat i jako pyrotechnická hračka...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Já mám stejnou zkušenost. Těsně po 3-leté záruce mě u MB Microstar 6163Pro odešlo 90% kondenzátorů.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Před několika lety tento problém postihl firmu Abit a ta od té doby dává na zákl. desky nejkvalitnější (nejdražší) kondenzátory z Japonska. Takže si troufám tvrdit, že majitelé Abit desek z posledních 2-3 let jsou v pohodě.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

No já nevím jestli je to problém poslední doby. Ale moje MSI K7T Turbo po 2.5 letém bezproblémovém provozu odešla do věčných lovišť právě kvůli kondenzátorům. V průběhu dvou měsíců se v pracovně ozvaly 4 hrozný rány. Hledal jsem co by to mohlo být, ale nic jsem nenašel. Pecko šlapalo v pohodě a já podezříval souseda, co že to tam vyvádí. Pak začal být problém s bootováním. Začaly se objevovat obrazovky typu Blue Death - Chyba STOP .... podívejte se do příručky ..... Tak jsem to konečně otevřel a dál jsem už jen zíral na čtyři vystřelený slepý nábojnice. Proč se to stalo? Co já vím. Vyměnil jsem board včetně zdroje a ještě jsem si objednal přepěťovou ochranu. Jen tak pro jistotu. JD

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky delam sevis PC,a muzu rict ze nejvic desek s vystrilenymi kondenatory jsem videl od MSI,nasledne od Abitu.. Je fakt, jestli to tem vyrobcum stoji za to davat do svych desek nekvalitni soucastky kdyz pak maji akorat navic reklamace a jejich jmenu to taky neprospeje.. Od MSI a Abitu bych si zakladovku rozhodne nekoupil!

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ja som mal/mam Enermax 465W, a v nom nieco vybuchlo tiez. Ale neviem isto ci kondik.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

<b>Vraana napsal :</b>
<i>U známého jsem potkal desku ve které jely PII/Slot1, ale ne Celeron/Slot1 nebo Celeron v redukci na Slot1. A to vše kvůli vyteklým kondíkům.</i>
To nemohlo byt kvuli tomu. P2 s Celeron jsou po elektricke strance velmi podobne, akorat jednotlive modely (frekvence, chce-li) maji ruznou spotrebu, a ty s vyssi spotrebou uz na desce s "unavenymi" kondiky nemusi jet, zatimco na tetez desce pomalejsi procak jeste nepada. Casem zacne padat i ten pomalejsi.. pak uz nezbyva nez ty kodany vymenit.
Stejne tak plati, ze pokud tutez desku osadime procakem s nizkou spotrebou, muzou kodany jet donekonecna bez protestu a bez problemu. Pokud ji ale osadime "zravym" (a treba jeste pretaktovanym "az nadoraz") procakem, mohou se do roka a do dne zacit objevovat problemy se stabilitou.
Dalsim faktorem, jenz na to muze mit vlyv je BIOS. Nektere frekvence procesoru jiz nemusi byt BIOSem podporovany a vetsina BIOSu pokud nepozna procesor ze sveho seznamu podporovanych, tak to vzda a nesnazi se ho dal nijak inicializovat.
I problematika redukci slot1-soket370 je prilis rozsahla na to abych ji detailne rozebiral. Nektere kombinace desek, redukci a procesoru proste nejedou, prestoze staci vymenit jediny z techto trech prvku a vse ozije. Je to na dlouho a ja jdu spat. Sorry. Pokud te to zajima, hledej na netu ve forech.
<b>Nemo napsal:</b>
<i>Už vidím běžného uživatele jak několikrát do roka rozebírá počítač, aby s lupou v ruce kontroloval stav kondenzátorů. Ta rada je naprosto mimo realitu. Když něco přestane fungovat, začne se hledat závada a třeba to bude těmi kondenzátory, takový je život.</i>
Ta rada (a vubec, .. cdr server cely) neni pro bezne uzivatele. Ale pro uzivatele, jez pocitace i zajimaji a nedelaj s nema jen z donuceni. Ono pravidelne kontrolovani situace muze predejit prave onomu totalnemu selhani doprovazenemu treba vytecenim elektolytu (blbe se cisti), ci treba vybuchnuti kondenzatoru.
<b>2 smoog:</b>
Jmenovani vyrobcove vyrobi rocne miliony desek. Rekneme, ze 3 miliony. Pokud na jedne na levnejsich kondenzatorech usetri treba 2 dolary, tak za jediny rok usetrili 9 milionu dolaru. To je dost velka castka na to, aby manazeri nakupu ve firmach i treba jako Abit nebo MSI rozhodli o koupi tech levnejsich. Zijeme ve spinavem a zdegenerovanem svete, kde biz hybe svetem. Nezmenis to. Vse je o prachach. Mohu te ujistit, ze 99% lidi si nekoupi desku Tyan nebo Supermicro, protoze jsou 2x tak drahe nez bezne desky (nebo i 5x). Pravda, tyhle desky ti pojedou treba i za 20 let. Naopak, 99% lidi je ochotnych koupit desku o 2% levnejsi, protoze tim usetri celych 50 Kc ! Vim o cem mluvim, nejake 4 roky jsem se prodejem hardvare zivil. Pak tito stejni lide maji vyrobcum za zle, ze na kodanech v prknech setri..
Ostatne vyrobci pocitaji s tim, ze max. do dvou let (a v Americe to tak i vetsinou skutecne je a jine trhy jsou pro ne "marginalni") uzivatel udela upgrade a kodany teda nemusej vydrzet dele nez dva roky. Jen v serverovych deskach se kodany brutalne predimenzovavaji, ale v "consumable class" se to dela tak tak akorat aby to vydrzelo. Hlavne at vyroba je co nejlevnejsi. Pravda,.. nekdy to nekteri opravdu podceni a oni vydrzi treba jen rok. Ale to se uz opakuji...
 

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

pokud chcete videt jak bouchaji kondenzatory a jaky to dela rany, pajku a namisto ocka dejte kondik. A nebo na jakykoli zdroj, tak aby to nesnes (ten kondik).
Jinak me tento clanek docela prekvapil, o tom jsem vazne jeste neslysel. Mam tedka zrovna desku od asuse a7n8x-x , dobra deska, ale az na to ze mi uz odsmazila dva Batony 2.5GHz a pak odesla sama, v chodu byla cca mesic az dva. Vcera se mi vratila vyreklamovana, ale jeste cekam na profesora. ... vobcas ty pecka dovedou pekne nasrat!! preji pekny den.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S tímto problémam jsem se setkal u nmnoha MB (AOPEN, MSI, CHAINTECH, ABIT,...)
Po kratším výzkumu tohoto problému - zpravidla reboot nebo studenej start u PC který jeli furt- je¨sem vysledoval závislost na NAPÁJECÍM ZDROJI - čím slabsí zdroj tím zvněnější napájení (špičky až 12Vpp o f 30-150KHz pak je jasný že kondy na 6,3V nemaj nárok to přežít - ale v 99% pčípadech pumůže trafopájka odsávačka a dobrý kondy alespoň na 10V, nebo vyměnit zdroj za silnější (kondy jsou po cca 3-5Kč Zdroj (slušnej 450-1500Kč dle kvality a výrobce)!!!
 
provozuju MB CHAINTECH ve funkci fileserveru kde mám kondy z likvidovanýho modemu HAYES (r.v. 1988) 3300uF/16V který se samozřejmě do MB nevešly tak tam visej na licně z flexošnůry.
 
NEBOJTE SE DO STARŠÍ DESKY VRAZIT PAJKU A VYBOUCHANÝ ELYTY VYMĚNIT!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak jsem právě na desce ABIT KT7 RAID vyměnil všechny kondenzátory 2200uF/6,3V-všechny byly nafouklý a deska už nešla ani zapnout-jen se rozsvítily všechny kontrolky, ale ani si to nehráblo na BIOS. Tak jsem ty kondíky vyměnil za 2200uF/10V 105°(mají je v GM)-jsou sice větší, ale když se nechají delší vývody, tak se to tam poskládá :-). Těch kondíků je tam celkem devět a všechny byly nafouklý, některý už i vyteklý a vyschlý-výměnu jsem spáchal obyčejnou trafopájkou a deska šlape jak víno-takže výměny se netřeba bát:-))))

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.