Pozor na nový Hyperion, aneb jak moc je důležité mít WHQL!
K napsání tohoto nadpisu mne přivedly firmy VIA a nVidia. Jistě si vzpomenete, že jsme vás minulý týdne informovali o nových ovladačích Hyperion 4.50 od VIA. Ovšem už po poledni se ovladače z viaarena.com ztrácí bez jediného vysvětlení, což platí dodnes. Rozhněvaní uživatelé okupují fóra přímo u VIA, která pak jednotlivá vlákna diskusí o 4.50 maže (neexistuje toto ani toto, v době psaní textu ještě existuje toto). A proč tolik pokřiku? Inu kdo si tuto verzi nainstaloval a měl jako VGA s ATi Control Centrem, mohl přijít, a mnozí opravdu přišli, o všechna data. Pravděpodobným důvodem je chyba s opožděným zápisem, která při instalaci na počítač s Ati Control Center může vést ke smazání celého souborového systému. Oficiální vyjádření VIA nikde. Je ale pravda, že někomu verze 4.50 počítač urychlila a problémy nedělá. Před instalací se doporučuje zálohovat všechna data a vytvořit bod obnovení.
Ještě o něco dříve vydala nVidia po dlouhé době nový ovladač 3.13 pro svou platformu nForce. Bohužel, mnohým po instalaci přestalo fungovat originální ASPI od Adapteca. I v tomto případě se nic k tomuto problému nedočtete. Tam ale ovladač stále visí.
A co s tím má společného WHQL (Windows Hardware Quality Labs)? Jak Hyperion, tak nForce ovladač měly totiž toto označení. Vyvstává otázka, zda takové ovladače s certifikací mají vůbec smysl, když neodhalí základní a fatální nedostatky. Takto má spolu s VIA a nForce na hlavě máslo i Microsoft. A protože tyto certifikáty nejsou vůbec levné, mnohý výrobce hardwaru si asi dost rozmyslí investovat tolik peněz do takového výsledku. To nic nemění na tom, že je zarážející, jak malou pozornost výrobci testování svých ovladačů věnují.