Práce s virtuálními disky a CD/DVD
Kapitoly článků
Takřka „out of the box“ (hned po instalaci bez nutnosti cokoli doinstalovávat) funguje velmi sympatická záležitost, kterou je práce s virtuálními disky. Nezkoušeli jsme to nějak detailně, ale funguje připojení VHD image (formát používaný Microsoftem pro jeho VirtualPC a další virtualizační nástroje) jako diskové jednotky a ISO image jako optické jednotky. Kontextové menu je na obrázcích pro ilustraci, jinak stačí prostě dvojklik a hotovo.
V obou případech se ve správci zařízení vytvoří virtuální SCSI řadič Microsoft VHD HBA a na něj se pak navěsí virtuální disky a DVD-ROM. V systému se s nimi pak pracuje úplně stejně jako s jakýmikoli jinými pevnými disky či DVD-ROM jednotkami.
Na virtuální disk lze kromě čtení do image také zapisovat, měnit, mazat, formátovat, prostě práce jako s normálním pevným diskem. Z virtuální DVD-ROM jednotky lze pochopitelně pouze číst (nechová se jako virtuální vypalovačka, to by mohl být námět do „Windows 9“ ;-).
Virtuální disky i optické jednotky se „odpojují“ několika způsoby, z nichž uvedeme tři, o kterých víme. Tím prvním je intuitivní volba „Eject“ (vysunutí) po kliknutím pravým tlačítkem myši na danou virtuální jednotku. „Eject“ provede úplné odpojení dané jednotky ze systému, včetně správce zařízení, stejně jako byste vysunuli USB disk nebo DVD mechaniku.
Druhou možnost nabízí správce disků, ve kterém je virtuální disk odlišen jinou barvou (virtuální DVD mechanika zatím odlišena není).
Opět postačí pravým tlačítkem kliknout na virtuální jednotku a zvolit tentokráte „Detach VHD“ (odpojit VHD).
Budete dotázáni na potvrzení, v němž je prozatím poměrně nebezpečná volba (ve výchozím nastavení nezaškrtnutá), kterou můžete právě odpojovanou VHD image smazat. Opravdu to nenávratně smaže virtuální disk i s jeho obsahem, zde se domníváme, že tato volba ve finální verzi nebude, protože takové překliknutí může být poměrně kritické ;-). I když se neočekává, že bude uživatel odpojovat disky ve správci disků, přeci jen by asi bylo bezpečnější, aby zde tato volba nebyla a uživatel, pokud chce virtuální image smazat, toto udělal standardní cestou.
Třetí možnost je automatická: všechny připojené virtuální jednotky po restartu systému zmizí.
Na závěr slíbené video, kde můžete vidět práci s virtuálními jednotkami takřka v praxi. Jak uvidíte, není dokonce problém připojit virtuální disk a pokud je na něm další virtuální disk, připojit jej také (tak trochu „Matroška“ ;-). Pokud pak odpojíte disk, na němž jsou další připojené disky, všechny tyto připojené disky se také odpojí, je to „blbuvzdorné“ ;-). Video doporučujeme si roztáhnout na celou obrazovku, jeho nativní rozlišení je 1280×720.
podsvětí internetu