Praktická ukázka grabování CD
Kapitoly článků
Po dokončení nastavení a konfigurace programu už zbývá jen nagrabovat CD do námi požadované kvality a výstupního formátu.
Po kliknutí na tlačítko Grabuj vybrané stopy se ukáže následující okno se třemi záložkami: Výstup, Pokročilé a ID3.
Výstup
- Cílový adresář: kam se mají vytvořené soubory uložit.
- Cílové soubory: jak se mají tyto soubory jmenovat. Značky uvedené v tabulce můžeme mezi sebou libovolně kombinovat a nastavit si námi požadované pojmenování.
-
Výstupní formát:
- INTERNÍ: všechny formáty, které podporuje Easy CDDA Extractor
- Z WINDOWS: všechny formáty, které podporují MS Windows.
Když zvolíme výstupní formát, určíme jeho kvalitu a způsob grabování.
- On-the-fly: stopa (skladba, track) je převedena přímo do cílového formátu. Grabování i komprese jsou provedeny ve stejném čase.
- On-the-fly single file output: vybrané stopy jsou převedeny do určeného formátu a umístěny do jednoho souboru. Grabování i komprese jsou provedeny taktéž ve stejném čase.
- Track-at-once: stopa je převedena do dočasného souboru (s koncovkou .wav) a následně převedena do cílového formátu.
- Zapnout ID3 tagování: určujeme jestli výsledné audio bude podporovat ID3 tagy. Tzn. jestli v sobe ponese bližší informace o názvu, interpretu, roku vydání, hudebním stylu...
- Nastavit začátek a konce stopy: začne grabovat od konkrétní minuty a sekundy až po hodnotu taktéž námi nastavenou.
-
Filtrování
- Normalizování: laicky řečeno, funkce nastavuje hlasitost zvuku. 100% je maximální hlasitost zvuku, aniž by došlo k jeho zkresleni či zhoršení. 0% je naopak naprostý klid. Funkce nejde použít při grabování on-the-fly. Grabujete-li skladby s nestejnöu hlasitostí, právě normalizace by vám měla pomoci docílit stejné úrovně u všech různě hlasitých skladeb.
- Odstranit ticho: odstraňuje ticho ze začátku nebo konce stopy.
- Grabuj pouze: zgrabuje se pouze levý nebo pravý kanál.
-
Spustit externí příkaz: (pro výstupní soubor) může být aktivován pouze externím dekódovacím programem nebo na příkaz výstupního souboru. Externí příkazy jsou volány pro každý track zvlášť.
<Filename1> <Filename2> jsou používány jako parametry pro externí program.
<Filename1> je tím myšlen název souboru společně s koncovkou (track01.wav). <Filename2> je tím myšlen výstupní soubor bez koncovky (track01).
Upozornění: filename1, 2 jsou soubory s dlohým názvem. Tzn., že mají název delší než 8+3 znaky. Pokud budete požívat externí program, který dlouhé názvy nepodporuje, budete nuceni zadat parametry trochu jinak: track<pořadové číslo tracku>. Pojmenování souboru bude tedy track01.waw, track02.wav...
Například při použití LAME encoderu (který je přímo v programu Easy CDDA Extractor) nastavte výstupní formát jako nekopresovaný wav, PCM, 16-bit Stereo 44,1kHz.
Externí příkaz bude tedy vypadat: LAME.EXE <Filename1> <Filename2>.mp3. Po úspěšně překopírovaném tracku, externí příkazová část dá povel encoderu (LAME), který se nyní nazývá LAME track01.wav track01.mp3.
Tabulka popisující některé nastavení případně použitých programů:
Program Funkce Kopírovací metoda Formát souboru Příkaz Čekací doba LAME encoduje wave do MP3 on-the-fly nekompresený PCM 16-bit stereo 44,1kHz LAME.EXE <filename1> <filename2>.mp3 ano i ne Winamp přidá skladbu do playlistu jakákoli jakýkoli WINAMP.EXE /ADD <filename1> ne - Počkat na dokončení příkazu: specifikujeme zda ma program čekat na externí příkazy pro dokončení, před započatím grabování další stopy.
- Smazat výstupní soubor: tato funkce určuje, zda bude výstupní soubor smazát po dokončení akce. (pro případ že užíváme externí encodovací program, při kterém se vytvoří dočasný .wav soubor, který bude po dokončení enkodování smazán).
- Priorita: tímto pojmem je myšleno zatížení procesoru při komprimaci (laicky řečeno, kolik % výkonu vyhraní CPU na právě probíhající akci). Priorita má dopad na rychlost a kvalitu výstupu.
|
Způsoby grabování:
Pokročilé
ID3
Tuto záložku již jistě znáte, třeba z WinAmpa. Sem se zapisují kompletní informace o skladbě, interpretovi, albu, atd.
Diskuse ke článku Easy CDDA Extractor 4.3.0