Praktická ukázka, vytížení CPU
Kapitoly článků
Co jsem měl možnost vyzkoušet několik HD ripů Blu-ray disků (po internetu se doslova válí půlminutové ukázky, takže si to můžete vyzkoušet sami), pak ani jeden přes DXVA akceleraci neběžel, pravděpodobně tedy nebyl komprimován pod správným profilem kodeku x264. Tento postup tedy funguje, ale musíte počítat s výraznými omezeními (v další části článku se ale budeme věnovat jejich řešení a nastavení encoderu pro správné výstupní video), nicméně já to u HD filmů neověřím, má sbírka čítá 0 ks 1080p x264/mkv filmů. Můžeme se však spolu podívat, jak krásně ušetří DXVA akcelerace výkon procesoru i u obyčejného SD videa o rozlišení 768×576. Do souboje vstupuje MPC DXVA kodek versus standardní ffdshow (s vypnutým postprocessingem, aby to nebylo nefér).
Testovací stroj obsahoval procesor Athlon 64 X2 BE-2400, tedy dvoujádro pracující na frekvenci 2,3 GHz. Dále 2 GB RAM, ATI Radeon HD 3850 se staršími Catalysty 8.4 a samozřejmě Windows Vista, konkrétně Ultimate 32bit.
První graf zachycuje průběh při softwarovém přehrávání pomocí ffdshow kodeku (v poslední verzi, dále Haali Splitteru, to jen tak mezi řečí). Procesor je i s vypnutým postprocessingem poměrně výrazně zatížen, průměrně se Mplayerc Home Cinema motá zhruba mezi 25 až 40 %.
Po zapnutí DXVA akcelerace pro H.264 a .mkv pozorujeme stejně kvalitní video (jestli to na TN panelu lze posoudit :-), zatížení procesoru však klesá někam mezi na 0 až 6 %!
Kromě zatížení CPU mimochodem poznáte běžící DXVA akceleraci v samotném nastavení kodeku „MPC Decoder“:
Pokud DXVA z nějakého důvodu nejde nahodit (typicky špatně encodované video), pak vás čeká toto oznámení: