Precursor: mobilní open-source devkit s RISC-V
Někomu stačí provozovat otevřený operační systém, třeba libovolnou Linuxovou distribuci či některý z BSD systémů - má k dispozici zdrojáky, může se kdykoliv podívat, jak co funguje, upravit si to, atd. Někdo k tomu chce mít i open-source ovladače hardware, případně i firmware - přeci jen je lepší být si jistý, co se v počítači děje i na úrovni těsně nad hardwarem. Další podskupina by chtěla mít i přístup k hardware - schémata, návrhy plošných spojů, 3D modely krabiček - protože proč si nakonec dané zařízení nevyrobit úplně sami, že? Úplně na vrcholu této pyramidy pak bude asi stát skupina poslední - ta chce mít k dispozici i návrh procesoru, možnost auditovat, modifikovat a přeprogramovávat si libovolně jeho instrukční sadu a mít jistotu, že uvnitř není skrytý žádný hodný strýček, který by dělal něco, co nechtějí. Dál to už snad ani nejde - leda by někdo požadoval přístup do Dukovan, aby si ověřil, že mu něco nepřimíchávají do elektřiny.
U stolních počítačů, notebooků či SBC desek už jisté možnosti na trhu existují pro všechny výše uvedené skupiny. Jsou tu procesory POWER, které jsou v aktuální deváté generaci otevřené více než dost. Je tu RISC-V, které bylo jako open-source už navrženo. Pro ostatní, kteří používají procesory méně sdílných výrobců jsou tu alespoň iniciativy měnící firmware (BIOS, EFI) za otevřenou alternativu, atd.
Na poli kapesních zařízení vše ale teprve začíná. Jistě, jsou tu možnosti pro lidi, kterým stačí možnost otevřeného systému - na řadu telefonů lze místo Androidu nainstalovat některý z mobilních Linuxů: Ubuntu Touch (UBPorts), PostmarketOS, LuneOS, Maemo Leste, PureOS či Sailfish OS (do jisté míry). Pro ty, kteří by chtěli více jsou tu telefony navržené přímo pro tyto otevřené systémy: PinePhone, Librem. Kdo by si chtěl zabastlit, může sáhnout po některém z projektů, které se pokoušejí udělat mobil třeba z Raspberry Pi. Nicméně od začátku do konce zdokumentovaný hardware, kde si můžete měnit opravdu cokoliv chcete tu zatím nebylo.
A právě sem vstupuje Precursor, skoro-telefon založený na RISC-V, který je aktuálně ve fázi crowdfundingové kampaně. Designově chce navázat na přítroje jako Palm Treo či Blackberry minulé a předminulé dekády, místo procesoru má FPGA, v němž je nahráno jádro RISC-V a k dispozici bude v GitHubovém repozitáři vše včetně návrhu desky.
Základní parametry:
- CPU/FPGA: primární - XC7S50 FPGA s jádrem VexRISC-V, RV32IMAC + MMU, 4k L1 I/D cache; testováno na 100 MHz; sekundární: iCE40UP5K s jádrem VexRISC-V, RV32I, bez cache; testováno na 18 MHz, bude řídit napájení a pohotovostní režim
- RAM: 16 MB
- FLASH: 128 MB
- LCD: 336x536 mono
- podsvícená hardwarová klávesnice (QWERTY, QWERTZ, AZERTY, DVORAK)
- konektivita: WiFi, USB-C, 8x GPIO, I2C
- standardní 3.5mm jack pro připojení headsetu
- hliníkové tělo
- zdvojený hardwarový generátor náhodných čísel (samostatný čip + v SoC)
- výdrž zhruba 100 hodin v režimu stand-by se zapnutou WiFi
- rozměry 69 x 138 x 7.2 mm, hmotnost 96 gramů
Jak vidno, nejedná se o žádný trhač asfaltu. I dnešní tlačítkové telefony jsou na tom výkonově významně lépe a vzhledem k absenci jakékoliv GSM/3G/LTE konektivity Precursor vlastně ani není mobilní telefon. Některými parametry připomíná Palm PDA z přelomu století, implementované SoC ale asi bude násobně rychlejší než tehdy použitý Dragonball od Motoroly.
Cílem ale dle autora není konkurovat některému z moderních telefonů. Cílem je začít s vývojem kapesního počítače, kterému můžete od A do Z věřit, protože v něm není nic, u čeho byste se nemohli podívat, jak to funguje. A pokud se opravdu chcete podívat, jak co funguje a pochopit to, je samozřejmě lepší začít u něčeho jednoduchého. Rychlejší hardware, další komunikační možnosti, další komponenty - to může přijít později.
Co se důvěry k zařízení týká, jde dokonce projekt tak daleko, že v balení dostanete lepidlo, kterým si sami slepíte kryt poté, co se podíváte, že uvnitř je to, co tam má být - asi už trochu přehnané, ale svědčí to minimálně o upřímnosti deklarovaného.
Kampaň má před sebou ještě 40 dnů a už vybrala více než polovinu cílové částky 220 000 USD. Pokud chcete přispět jen na úrovni ideové, pak je tu možnost darovat deset dolarů, pokud byste také za svůj příspěvek chtěli něco dostat, pak vězte že cena jednoho kusu je poměrně protilidových 512 USD. Jak moc si ceníte úplnou otevřenost?