Předělejte si vypalovačku LG GSA-H10A na GSA-H10N
|
Samozřejmě nemůžete vzít prostě firmware přímo od LG a nahrát jej do své mechaniky, je pravděpodobné, že se tomu bude bránit. Je třeba použít poněkud upravený firmware loader, třeba ten, který mají na své stránce nebezpeční bratři „The Dangerous Brothers“. Ze staženého souboru H10NJJ11.ZIP si můžete vybrat JJ11AUTO.EXE nebo JJ11RPC1.EXE („AUTO“ způsobuje po restartu PC vynulování počtu změn regionu v mechanice, „RPC1“ dělá mechaniku „Region Free“, osobně doporučuji variantu „AUTO“).
Tímto crossflashem získáme podporu režimu UltraATA66, ale především zápis na DVD-RAM rychlostí 12× namísto 5×, což je jediný rozdíl ve specifikaci obou modelů. DVD-RAM 12× média u nás sice zatím nejsou dostupná, ale časem se to jistě změní. Zápis bez nutné verifikace vypadá asi tak, jak vidíte na obrázku, což činí DVD-RAM prakticky nejrychlejším přepisovatelným DVD médiem.
V reálu je však s verifikací rychlost nejvýše poloviční, spíše ještě o něco menší, což je ovšem daň za bezpříkladnou spolehlivost DVD-RAM. Připomeňme, že kromě vyšší ceny a nekompatibility s DVD±R/RW, která je v poslední době stále méně aktuální (neboť podpora se rychle rozšiřuje) má DVD-RAM i výrazně vyšší spolehlivost, neboť médium má jen na „defect management“ vyhrazených více než 200 MB, o ten se navíc nestará software ale přímo mechanika. A v neposlední řadě se u DVD-RAM médií udává podstatně vyšší životnost co do počtu přepisů. Zatímco DVD±RW slibují 1 000 přepisů, DVD-RAM do rychlostí 5× umí až stokrát tolik, rychlejší (12×) už však „jen“ desetkrát (10 000 přepisů).