Přehled karet Radeon X1950 Pro
Na začátek si však drze dovolím apelovat na výrobce. Je smutnou „tradicí“ mezi některými z nich, že se dopustí jedné z následujících chyb:
- vůbec zapomenou o své kartě informovat, byť nezávislé servery mají ve zprávách i detailní fotografie jejich karet
- napíší tiskovou zprávu, ale kartu přidají mezi produkty až o něco později, pak typicky neznáme parametry
- neobtěžují se s fotografiemi, popř. jsou tyto nekvalitní/malé
- o kartě napíší, ale parametry jen jako „Kopírovat - Vložit“ z webu ATI, takže se typicky nedozvíme frekvence
Pak má nebohý redaktor v zapadlé české vesničče (rozuměj: krajském městě :-) o hodně víc práce, než by mělo být nutné. Ale což, nechme už vzlykání a představme si parametry karet:
|
I vezměmež to abecedně.
Asustek
Asustek, jakožto abeceně první výrobce, nabízí svůj model s atypickým a značně větším chladičem s heatpipe. Dle něj má jeho karta dosahovat až o 10 °C nižších teplot než s referenčním chlazením. Samozřejmě záleží na podmínkách u vás ve skříni, ale pokud pro vás nebude problémem, že chlazení je dvouslotové místo jednoslotového, tak proč ne. Taktování karta používá lehoulince nadstandardní: +6 MHz/+1 % GPU a +20 MHz/+1,4 % paměti. Taktovat ale jistě půjde podsatně výše.
K Asusteku pak ještě jedna veselá zmínka. Z nějakého nám neznámého důvodu totiž firma ne webu prezentuje hned dva modely: EAX1950PRO/HTDP/256M a EAX1950PRO CrossFire/HTDP/256M. Sami tušíte, že rozdíl je pouze ve slovíčku „CrossFire“, což tak nějak evokuje „Master“ kartu. Avšak Radeon X1950 Pro se svým GPU RV570 je již prost Composition Engine a konceptu Master-Slave karet. Jediné vysvětlení, které nás napadá je, že u „CrossFire“ verze může být v balení navíc CrossFire propojka. Nicméně zpět ke kartě. V krabici naleznete redukci DVI-VGA, HDTV-out kabel a také PCI Express napájecí kabel, o nějaké softwarové výbavě výrobce nehovoří. Cena pak není nijak výrazně vyšší než u běžného modelu.
Club3D
Club3D sice nabízí kartu taktovanou „jen“ na lehce nadstandardních 600 MHz GPU (+25 MHz/+4,3 %) a 1 400 MHz paměti (+20 MHz/+1,4 %), ale nasazuje kvalitní chlazení v podání Arctic Cooling Accelero chladiče. Potenciál tak karta rozhodně má, chlazení je znatelně lepší než referenční, byť opět přicházíte o sousední slot na základní desce. Na informace o dodávaném příslušenství je však firma poněkud skoupá, jistě lze počítat s nějakou tou dnes standardní „bižuterií“ v podobě DVI-VGA redukce či TV-out kabelu.
Connect3D
Connect 3D naproti tomu sází na referenční chlazení. Frekvence stejně „lehce nadstandardní“ jako Club3D. Nabízí však oba modely s 256 i 512 MB paměti. A tak je vhodný moment si připustit, že 512MB model bude do budoucna přeci jen o něco vhodnější ke koupi. Už dnes jsou hry, co mají na 256MB grafikách velké problémy, jmenujme třeba často omílaný Oblivion s „vyupgradovanými“ 4096×4096 texturami a dalšími rozšířeními. Takovýchto her bude samozřejmě přibývat.
GeCube
Firma GeCube to vzala za pačesy pořádně a nabízí rovnou tři modely. První dva jsou takové „běžné“, opět s lehce navýšenými frekvencemi. Liší se velikostí paměti, takže i u tohoto výrobce není problém koupit 512MB kartu. U dvou nižších modelů používá GeCube jednoslotové chlazení.
Ale třetí model, to už je jiná káva (skoro by se dalo říci Kopi Luwak :-). Model, který nese v názvu „FZ Cool Fan“ totiž přichází se zcela unikátním chlazením, které kromě „hromady kovu“ a čtyř heatpipe přidává dva 80mm ventilátory. Jeho výkon má být vskutku impozantní, výrobce si tak dovoluje kartu provozovat na 681 MHz GPU (+106 MHz/+18,4 %) a 1 620 MHz paměti (+240 MHz/+17,4 %). I při těchto frekvencích dle něj nemá teplota GPU překročit 65 °C. Jedinou nevýhodou budiž, že chlazení této karty si neuzme jen jeden, ale hned dva vedlejší sloty, takže na řadě základních desek bude nasazení této grafiky pro CrossFire lehce problematické. O příslušenství svých karet se tento výrobce nezmiňuje.
Gigabyte
Gigabyte sází u své karty na léty prověřené Al-Cu chlazení od firmy Zalman. Bohužel se u své karty nepochlubil s frekvencemi, aktuálně ji nemá ani mezi produkty na svých stránkách. V balení naleznete hru s westernovou tématikou Call of Juarez.
HIS
Společnost HIS u svého modelu pokračuje v letité tradici nasazování chladičů Arctic Cooling, aktuálně v poslední verzi ve firmě označované jako IceQ 3. Díky tomu mohla zvýšit frekvence o něco více, než je „zvykem“ mezi kartami v tomto přehledu. Navíc výrobce nabízí i rozsáhlé příslušenství počínaje VIVO a TV-out kabely, dvěma DVI-VGA redukcemi a konče softwarovou výbavou v podobě her FlatOut a Dungeon Siege, dále CyberLink PowerDVD 7, CyberLink PowerDirector 5 SE Plus, CyberLink Power2Go 5, CyberLink Medi@Show 3, GameShadow a bonusovým CD od ATI. Pro řadu z vás bude jistě tato karta favoritem. Tedy minimálně do chvíle, než se podíváte na cenu.
MSI
Společnost MSI taktéž sáhla po vlastním systému chlazení, ne nepodobném IceQ 3, jasně pak vidíte i heatpipe. Zvláštně ale v tomto kontextu působí pracovní frekvence karet, kdy paměti jsou oproti referenčnímu taktování o 8 MHz, resp. 0,6 % pomalejší. Sice hodnota zanedbatelná, možná se dokonce jedná jen o chybu na webových stránkách tohoto výrobce, ale „hlásit se to musí“. V balení pak čekejte i Toca Race Driver 3, Heroes of Might and Magic 5 či Norton Internet Security 2005. Nechybí ani kompletní kabeláž.
PowerColor
PowerColor nabízí hned tři karty, všechny s nepatrně zvýšenými frekvencemi. První 256MB model je klasika s referenčním chlazením. Další dva s přídomkem „Extreme“ nesou, stejně jako Club3D, chladič Arctic Cooling Accelero. Jejich potenciál pro overclocking tak jistě je znatelně větší. Na fotografii pak vidíte, jak takové dvě karty s Accelero vypadají v CrossFire. Ve skříni pak již skutečně mnoho místa nezbývá :-). Všechny tři karty mají v krabici i S-Video, HDTV-out a kompozitní kabely, dále redukce DVI-VGA a z S-Video na kompozitní a nakonec kompletní Cyberlink DVD Solution. Extreme verze pak ještě CrossFire propojky. Výbava tedy více než slušná.
Sapphire
Sapphire představil „jen“ jednu, a to 256MB verzi Radeonu X1950 Pro. Frekvence má jen nepatrně vyšší než referenční, chladič je také standardní jednoslotový. V balení se kromě Cyberlink PowerDVD 6 objeví i hra DaVinci Code, výbava kabeláží a redukcemi je kompletní. Prodává se za sympatických 5 500 Kč.