Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Co se protlačí přes USB-C aneb přehled standardů nabíjení 2025

Doufám že se USB-PD rozšíří i mezi routery, switche, ....
A domácí elektroniku.
Mám čistič oken a holící strojek.
Adaptér mají stejný. Ale koncovku malinko jinou.
Sice mám krabici se starými adaptéry, ale když hledám nějaký podobný, že bych mu přepájel konektor, tak tam není.
Už jsem vyhodil dost věcí jen kvůli tomu že jim přestal fungovat adaptér.
A obráceně mám hromadu adaptéru, které již nepotřebuji.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Děkuji za kreativní článek.

Jinak všem hračickům, kteří nemají co s časem a zajímají je kraviny, drobnosti a čísla, doporučuji koupit si viceportovou nabíječku s displejem na signalizaci příkonu. Sice vás může naštvat, že deklarovaného výkonu nabíječka snad nikdy nedosáhne, protože to je čínský šunt, ale zase můžete porovnávat, kteří výrobci telefonů opravdu dodržují deklarovane nabíjecí rychlosti (detaily viz noxuv článek o nabíjení pár minut na max a pak to padne na běžných 15-27W).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

není třeba nabíječka, stačí něco ve stylu https://vi.aliexpress.com/item/1005006848187940.html

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To je moc přídavného jednoúčelového "smetí". Nabíječka s displejem je jedna krabička a nakrmím z ní 1 až 4 zařízení. Ale beru, že to má o dost více údajů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to nabíjení je normální, při prázdné baterii nebo při nějaké hodnotě se nabíjí vyšší rychlostí a s roustoucí úrovní nabití se nabíjení zpomaluje. Čím nabitější baterie, tím více tepla nabíjení generuje. Proto je běžné zpomalení.

Stejně tak bude nabíjení zpomalovat, pokud bude dosažené určité teploty baterie. Klidně může dojít k úplnému zastavení nabíjení a teprve až teplota baterie klesne, bude se pokračovat.

A nemusíš to vůbec řešit jen s telefony, můžeš to řešit v podstatě s jakoukoli elektronikou, která používá rychlejší nabíjení, třeba laptopy, ty mají výhodu v tom, že když nejsou pasivní a je potřeba, mohou spustit chlazení aby držely baterii na vhodné teplotě a zachovaly rychlost nabíjení.

Mímochodem u dobrého zařízení se obejdeš bez nabíječky nebo kabelu s monitoringem, údaje o nabíjení získáš klidně pomocí SW v tom zařízení, například: https://ctrlv.cz/mwKt

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Fyzika je fyzika a nikdo nechce, aby mu telefon zahorel. Akorát bychom se mohli shodnout, že 120W nabíjení telefonu je papirový drak marketingu. O to mi šlo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak ono to reálné je, jen to nenabíjí celou dobu, u těhle opravdu extra rychlých nabíjení se to řeší i tak že baterie není jedna, typicky jsou dvě a každá nabíjí poloviční rychlostí, to že některé ty telefony nabiješ z 0 na 100% i za necelých 10 minut je realita, byť je to pomalejší než by to nabíjelo plnou rychlostí celou dobu.

Stejně tak chápu, že pro někoho to může být klíčový parametr. Osobně rychlost nabíjení zrovna dvakrát neřeším, většinou nabíjím bezdrátově do cca 7W a nabitým telefonem typicky vydržím 2-3 dny

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Díky za článek.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Když tak čtu článek, vidím, že USB-C přineslo zjednodušení až z toho mrazí. Děkuji za poučný článek, ale někde okolo půlky už jsem to jen prolétl a hustý!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A teď si představ, že za to vlastně může EU :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Velmi pěkné shrnutí, díky.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To o PPS v clanku je dost strucne a nejasne popisane pricom cakam, ze PPS sa v buducnosti rozsiri. Minimlane v pripade mobilov.
Rovnako PPS moze najviac zmiast niekoho, kto si kupi nejaky ten merak na USB-C a bude sa cudovat co to lezie z nabijacky.

Zjednodusene PPS presuva regulaciu nabijania baterie do nabijacky. Podla priebehu nabijania si priebezne zariadenie vie vyziadat taky profil aky aktualne z ohladom na podmienky/uroven nabitia potrebuje.
Su tam 3 rozsahy, kde je mozne menit prud v 50mA krokoch a ako je spominane v clanku, napetie v korkoch po 100mA. Takze pri PPS moze z nabijacky liezt cokolvek v danom rozsahu.
9V Prog (5 V to 11.0 V) 3A
15V Prog (5 V to 16.0 V) 3A
20V Prog (5 V to 21.0 V) 3A/5A

Najnovsia verzia PPS 3.3(neviem, ci uz je oficialne vydana, lebo USB-IF stranka nieje prilis privetiva a tazko sa tam orientuje/hlada) ma taketo rozsahy. Napetie sa da menit v 20mV krokoch a prud v 50mA krokoch.
5V Prog (3.3 V to 5.9 V)
9V Prog (3.3 V to 11.0 V)
15V Prog (3.3 V to 16.0 V)
20V Prog (3.3 V to 21.0 V)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A existují už nějaké mobily, které PPS podporují?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nedivil bych se, kdy můj Xiaomi 14T Pro... Mám kabvel, který ukazuje Watty a nabíjčku s max 65W. Kabel mi ukazuje hodnoty jako 43, 51, 54W při nabíjení, takže to zjevně nejsou nějaké fixní hodnoty z jasně daných kombinací.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Samozřejmě že nejsou, na začátku si dohodnou režim, třeba plácnu 9V/3A, pak si to těch 9V drží a mění se proud.

Třeba iPhony, když dosáhnou někde k 90% si domluví nový režim (třeba na power bance zhasne indikátor rychlého nabíjení) kde už to nabíjí jen nízkými jednotkami W, proto iPhony výrazně zpomalují ke konci, na 80% se to dostane rychle ale dalších 20% trvá déle než těch 80% a často to nenabíjí ani celým 1W.

Stejně tak některé přístroje si neumí dohodnout všechno, měl jsem třeba Laptop co nabíjel 65W při 20/3.25A ale s 3A kabelem si neuměl dohodnout 20V/3A a šel na 15V/3A, tzn klesl na 45W, byť s 5A kabelem běžně zpomaloval pod 60W i při využití 20V, tzn, reálně uměl fungovat s 20V a proudem pod 3A.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Asi dost záleží i na nabíječce, mám doma FNIRSI FNB58 a ta dokáže zjistit jaké protokoly to umí a u PD je tam myslím 7 úrovní (píšu ted laicky, nemám u sebe), které představují možné kombince napětí a proudu. Až myslím 7. úroven umí plynule měnit napětí i proud (jde o i pomoci toho FNIRSI), ty předchozí jsou jen fixní kombinace. Mám pocit, že třeba nabíječka 65W od O2, která byla za super cenu a je fakt velice kompaktní umís nad jen 5 úrovní, pak mám doma jednu nabíječku, která umí i 6tou a pak další 3 i se 7mou. Všechny by měli umět 65W, ale ty horší dodají max 45W a u Samsungu neumí dát taky maximum, ale třeba jen 18W, byť telefon umí až 25W.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nerozumím standardům - nestuduji je, ale jedno vím jistě, ať k laptopu připojím 100W PD nebo 5W hloupou nabíječku, funguje to. Maximálně to nabíjí 70W, ale takhle rychle to jde jen do 50% pak zpomaluje a končí na nízkých jednotkách W.

Režimy to rozhodně nemění, to bych zjistil rychle protože téměř každá multiportová nabíječka při připojení/domluvení nějakého režimu provede reset - protože svůj výkon musí dělit a když někomu slíbila 100W nabíječka že mu dá 20V/5A a přípojím něco dalšího, tak už to tomu původně připojenému dát nemůže, musí vynutit nový režim i pro to původně připojené a to leda přerušením nabíjení. A k tomu rozhodně nedochází.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nemyslím si, že by nabíječka potřebovala nějaký reset. Musí vědět jaké maximum může dát (to se týká napětí) a možná i proudu (kvůli kabelu) a pokud nemá požadovaný výkon pro danou přípojku, tak prostě sníží proud/napětí. V zařízení je beztak nějaký konvertor, který se s tím vyrovná.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

S-seria od Samsungu. Prvy bol S20. Mas to aj v clanku v sekcii Samsung.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Už jsem měl čas googlit a kromě Samsungu uvedeného v článku by PPS měly podporovat i Google Pixel 6 a novější.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Veľmi prínosný článok, ďakujem!

Žiaľ, mňa vytáča že (najčastejšie lacné, ale prekvapí aj stredná trieda) telefóny z tejto dekády majú rýchlosti prenosov stále na úrovni USB2 - čo v kombinácii s veľkosťou úložiska 64GB+ je radosť riešiť BFU (rodina) problémy v podobe záloh fotiek atp. K tomu sa ešte pridá overhead (MTP a Windows) a kopírovanie 128GB je otázka celého dňa.

Na malý počet používam Total Commander a WLAN plugin, lebo netreba "protikus" aplikáciu, ale stačí hocijaký prehliadač, ale TC musí najprv súbory zozipovať ak ich chcem všetky naraz, čo tiež nie je žiadna výhra - obzvlášť ak BFU fotí dokedy to ide, tj. voľné miesto v jednotkách GB.

Naďabil som nedávno na multiplatformný LocalSend, ale obdobne ako u TC je limit v používanom WiFi štandarde - či už na strane routera alebo telefónu, ale tam už si neporadím nijak - skúsil som na Samsung A34 (cca. 20MB/s) a Redmi Note 12 (cca. 28MB/s), pričom oba papierovo spĺňajú štandard Wifi5(ac), ale je to stále lepšie ako kábel a dostatočne jednoduché aby to zvládli aj nie technicky zdatní ľudia. Len to je to, že sme v stave, kedy vzduch je rýchlejší než kábel, čo by sa nemalo diať.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

První zařízení s USB-C za sebou kolikrát měly pomalý a levný USB2.0 paměťový řadič (MC). Nebo byl pomalý MC na flash paměti SD. Tak si zkontroluj, jak rychlá je paměťovka v zařízeních uživatelů. Že to umí číst/posílat data rychlostí 50 MB/s neznamená, že to tak je. Hodně lidí koupí nový telefon každé 2 roky, ale paměťovku recyklují leta, protože zálohují do cloudu. Mohls všem doma koupit pod stromeček nějaké SDXC UHS-I karty (typicky 100R/80W)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jaká paměťovka? Interní UFS4 má sekvenční čtení až 4,2GB/s, zápis asi poloviční. Fakticky je to rychlé jako kdejaké NVMe v počítači. UFS 3.2 je poloviční, pořád víc než dostačující a daleko rychlejší než USB 2.0.

Ale když mobil má jen USB 2.0, třeba základní iPhony, nebo i vlajkové Xiaomi telefony jako 14T, 14T Pro mají USB 2.0. A v podstatě všechno co není flagship u všech značek....

Hodně lidí koupí nový mobil ale paměťovku tam vůbec nedají,
1. to telefon nepodporuje,
2. to není potřeba, nejsme v době kdy bylo úložiště několik málo GB

UHS-I karta není relevantní, podstatný je garantovaný zápis, ty lepší karty garantují kontinuální zápis 90MB/s na celou kapacitu karty, to jsou asi jediné rozumně použitelné pro záznam videa. Ale dnes už jsme dál, dnes kde co, včetně těch telefonů umí používat pro záznam externí úložiště - NVMe disky. nebo podporují CF Express karty, které jsou násobně rychlejší než běžné UHS-I nebo UHS-II karty a blíží se rychlosti interních úložišť vlajkových mobilů.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

USB2.0 mají i leckteré vlajky, zvláště z číny, a ještě bez podpory DP Alt mode. Holt přenosová rychlost ani přípojení kabelem k zobrazovadlu není podstatné. Ono ani ty vyšší přenosové rychlosti leckdy negarantují to že lze použít rychlé externí úložiště, třeba pro natáčení videa přímo na disk/paměťové zařízení připojené k telefonu. Když 1 minuta videa z mobilu může být klidně 5GB (4k ProRes HQ...) velké tak je to nejlepší řešení.

Jinak na přenos z jednoho zařízení na druhé máš i Wifi, dnes při Wifi 6E/7 je přenos rychlejší než přes LAN, případně pomalý kabel a poslání souboru mezi zařízeními je otázka pár tapnutí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Detekují nabíječky nějak kabel? Mám od Realme 60 W nabíječku, ale bez originálního kabelu ani náhodou. Zkusil jsem i kabel od 120W Xiaomi nabíječky a prostě nic, nabíjení pomalé jak šnek. :-/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mas to v clanku.
Tych 60W v priapde Realme bude s prudom nad 3A a to s obycajnym kablom nedas.
Tipujem, ze ta nabijacka bude potrebovat kabel so spravnym chipom. Rovnako aj ta Xiaomi 120W a asi niesu medzi sebou kompatibilne. Kazda z tych firem ma na rychle nabijanie vlastny protokol.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Počet vzájemně nekompatibilních protokolů je děsivý. Jediný vhodný do budoucna mi přijde ten poslední s proměnlivým/ plynulým nastavením. Tohle nemá konce a nějaké usbc to moc nevyřešilo. Zpravidla buď mám svou nabíječku a nabíjím pomalu doma v noci nebo chci rychle nabít někde jinde a to nejde rychle teď kvůli blbým protokolům.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

USB-C to vyriesilo. Mat jeden konektor, co je zaklad. Plus je pridana povinnost pre PD, takze cakam, ze do buducna tych protokolov ubudne, lebo nebude dovod vymyslat vlastne a niektore su historicke z cias, ked PD nebolo na takej urovni. Okrem Cinanov, ti budu vymyslat vzdy nejaku blbost ako 100W+nabijanie smartfonov a pod.
Zapojis a (nejak) nabijes.
Teraz ked cestujem, tak beriem len nabijacku od notebooku a nou nabijem cokolvek.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

USB-C právě vyřešilo kulový s přehazovačkou, je to jen konektor, nic víc. I z toho článku je patrné, co všechno v tom může a nemusí lítat a natrefit na ideální kombinaci "zařízení-nabíječka" může být docela magie. Jako technicky znalý člověk, když víte, co hledáte, tak je to dobrý, umím si představit nabíječku, která zvládne cokoli, ale 90 % "EU spotřebitelů" se v tom sjednocení na USB-C udělal reálně větší bordel, než si myslí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

USB-C s TB 40GBps používám na dok se 4k monitory, ale asi mají v Asusu bug. Když zapínám / probouzím notebook z hibernace za připojeného doku, jen svítí podsvit klávesnice a nic se neděje (třeba minutu ...). Odpojím dok a prakticky hned se objeví logo Asus a bootuje to

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.