Přehrávání videa, spotřeba
Kapitoly článků
Přehrávání videa
Opět jsme pro vás připravili názorné video, tentokráte neotitulkované, protože to není potřeba. V první části uvidíte Full HD video (1920×1080, 25 fps) akcelerované interním filtrem v MPC HC (probíhající „zubatý“ graf je v podstatě jakousi „křivkou plynulosti“). Ve druhé polovině se pak ukáže naše staré známé video od mk|vfx (1280×720, 23,984 fps). Vše se přehrává bez jakýchkoli vad obrazu a plynule.
Ačkoli je tento výsledek nesrovnatelně lepší, než předvedl Eee Box B204, musíme říci, že k dokonalosti tomu ještě maličký kousek chybí. Přehrávání Full HD videa (plných 1920×1080 při 25 fps) totiž funguje bez problémů jen od začátku do konce bez přeskakování. Jakékoli přeskočení může mít za následek (tedy alespoň v MPC HC) dlouhodobý pokus sesynchronizovat zvuk s obrazem, přitom je však vytížení procesoru stále nízké. Je lepší použít filtr od Cyberlinku, který je díky EeeCinema opět součástí instalace (tzn. vypnout interní filtry MPC HC), i když i v takovém případě může nastat problém při přeskakování. Zvuk i obraz sice sedí, ale video je pak trhané. Máme opět podezření na nějaké úzké hrdlo, i když PCI Express ×1 by tomu „papírově“ mělo stačit. Občas se také stane (asi se to bude lišit soubor od souboru), že se obraz „zaškobrtne“ a krátká část (± sekunda) pak klopýtá kolem dokola i při nastavení na úplně jinou pozici. Na vině však může být také samotný přehrávač.
V každém případě se přehrávání 720p videí ukázalo jako naprosto pohodové za jakýchkoli okolností.
Spotřeba
Spotřeba je výrazně lepší, než jsme čekali. Dříve testovaný B204 má oproti B208 značně úspornější a pouze jednojádrový Atom a o něco slabší grafiku (Mobility Radeon HD 3450 má stejně jako Mobility Radeon HD 4530 55nm výrobní proces, ale má méně tranzistorů, a nižší takt jádra). Přesto spotřebovává v klidu jen o 2 W méně.
Spotřeba v zátěži procesoru už je spíše očekávaná, ale také je to docela dobré, Eee Box B208 s dvoujádrovým Atomem bere pouze o 4 W více než B204 s jednojádrovým. Sympatické hodnoty jsou také vykazovány při přehrávání H.264 HD videa, 720p od 1080p se téměř neliší, ostatně tyto hodnoty jsou velmi orientační, protože během přehrávání se to dost mění (±2 až 4 W). V podstatě nás vyloženě nepřekvapila jen společná zátěž grafiky 3D aplikací a všech dostupných vláken procesoru, ale limit 36W zdroječku se nám překročit nepodařilo, to bychom museli navíc zapojit pár hladovějších USB zařízení.