Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Přepínání SLI u LANParty NF4 SLI-DR

DFI LanParty NF4 SLI-DR
Vzpomínáte, jak jsme vám ukazovali základní desky DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D a LANParty NF4 SLI-DR? Na obrázcích jste si mohli u SLI desky mezi oběma PCI Express ×16 sloty všimnou bloku jumperů. Ty se používají na ovlivnění počtu PCI Express linek ve slotech, takže se jejich nastavení využívá pro změnu z SLI režimu na normální režim. V SLI režimu jde do každého slotu 8 linek, v normálním režimu jde do jednoho 16 a do druhého 2. Říkáte si, že to nějak nevychází? Tak vám to ještě trochu zamotám: Deska má totiž dva PCI Express ×16 sloty, jeden PCI Express ×4 a jeden PCI Express ×1.

Na obrázku z manuálu k desce LANParty NF4 SLI-DR je vidět, jakým způsobem se jumpery (propojovací můstky) nastavují, aby byl zapnutý ten či onen režim.

Nastavení jumperů do normálního režimu
Nastavení jumperů do SLI režimu

Vedle slotů je navíc dosti užitečně napsáno, kolik PCI Express linek do kterého slotu v jakém režimu půjde.

Konfigurace PCI Express slotů v normálním režimuKonfigurace PCI Express slotů v SLI režimu

Protože nForce4-SLI chipset má celkem 20 PCI Express linek, dělí se tyto mezi jednotlivé sloty takto: V režimu SLI je PCI Express ×4 slot vybaven plným počtem linek, tedy 4. Oba PCI Express ×16 sloty jedou po 8 linkách. A protože to je dohromady dvacet, na poslední PCI Express ×1 slot už nic nezbylo.

Přepne-li se deska do standardního režimu (Single VGA), změní se konfigurace všech slotů. PCI Express ×1 i ×4 mají po jedné lince, horní PCI Express ×16 jich má všech 16 a na poslední ×16 slot zbudou 2.

Naskýtá se otázka, zda by pomocí šachování s jumpery šlo udělat třeba konfiguraci, kdy by horní PCI-E ×4 měl 4 linky, další PCI-E ×16 plných 16 a zbylé sloty nic. Já bych si tipl, že přímo těmi bloky jumperů, které jsou u desky, by to asi nešlo, ale kdyby se to správně pozapojovalo, možná by to nebyl až takový problém. Ona je totiž konstrukce PCI Express ×16 slotu dosti jednoduchá. Na začátku je napájení a několik základních vodičů a dále už je to vesměs jen sada PCI Express linek. Každá taková linka je do slotu vedena prakticky čtyřmi vodiči. Hezky je to vidět na jednom z obrázků v článku na Tom's Hardware.

Kleštičky na přemisťování jumper-bloků Kleštičky na přemisťování jumper-bloků

Nastavování jumperů se provádí takovými sympatickými kleštičkami, které jste už možná sami v reálu viděli. Těmi se jednoduše celý blok jumperů uchopí, vytáhne a přesune.

Uchopení bloku jumperů kleštičkamiVyjmutí bloku jumperů kleštičkami

A poslední zajímavost, kterou vám z manuálu tohoto motherboardu ukážu, je začátek specifikace, kde se píše o podporovaných procesorech.

Podpora procesorů

Nevím, nevím, ale já tedy žádný Sempron do socketu 939 zatím neznám. Že už by se chystaly?

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Přepínání SLI u LANParty NF4 SLI-DR

Pondělí, 10 Leden 2005 - 09:40 | Anonym | jumpery chech, never more...
Pondělí, 10 Leden 2005 - 09:13 | DavesMan | No, je pravda, že ASUS to má vyřešeno lépe.... a...
Pondělí, 10 Leden 2005 - 09:07 | Rudolf Dvořáček | Připomíná mi to staré externí řadiče s LPT, COM...
Pondělí, 10 Leden 2005 - 08:49 | Anonym | to je jak u 486 same jumpry
Pondělí, 10 Leden 2005 - 08:48 | WIFT | >> rudidlo: Nějak nechápu, jak to...
Pondělí, 10 Leden 2005 - 08:25 | Rudolf Dvořáček | Jak to vidím, tak na poli PCI Express začíná být...
Pondělí, 10 Leden 2005 - 04:16 | Anonym | Semprony do socketu 939 ma AMD v roadmape...

Zobrazit diskusi