Převálcuje Microsoft konkurenci i na poli bezpečnosti?
Security byla u Microsoftu dlouho popelkou a až vývoj SP2 pro Windows XP spolu s globálními hrozbami typu Sasser nastartoval zájem Billyho firmy o zabezpečení Windows. Začalo to pravidelným vydáváním bezpečnostních záplat a pokračuje nákupem firem a asimilací jejich bezpečnostních produktů.
Již v roce 2003 jsme psali o koupi rumunské firmy GeCAD Software a jejího RAV Antiviru. V prosinci následujícího roku jsme nezapomněli informovat o koupi GIANT Company Software, kdy MS získal i antispywarovou technologii a záhy ji začal nabízet v beta verzi MS AntiSpyware. (V listopadu 2005 se již vědělo, že toto není název konečný, ale že ve Vistě bude Windows Defender). Zároveň v únoru spolu s bezpečnostními záplatami začal distribuovat také "jednoúčelový" Removal Tool (MSRT), který jsme hned srovnávali s konkurencí.
To však není všechno a na začátku loňského roku 2005 jsme zjistili, že Microsoft koupil firmu Sybari Software, jehož antivirové, antispywarové a antispamové produkty byly přetvořeny v MS Antigen, který je určen primárně pro aplikační (např. SharePoint) a poštovní servery (MS Exchange). Tento software se stále prodává, ale Microsoft připravil další tah na branku.
Tím je již zmíněná nová produktová řada Microsoft ForeFront. "První linie" bude název pro řešení bezpečnosti na stanicích, serverech i na hranici firemní sítě. Vezmeme-li to odzadu, firemní síť ochrání ISA Server 2006, přičemž mezi největší novinky patří vylepšený firewall, podpora ověření certifikátem, podpora LDAP apod. Aplikační a poštovní servery ochrání produkty MS a Sybari Antigen, které jsou pro Instant Messaging, SharePoint, Exchange i SMTP Gateways. Výhodou Antigenu je použití více skenovacích motorů, vedle Microsoftího to je CA InoculateIT, Norman a Sophos.
V neposlední řadě tu bude ForeFront Client Security. Tato aplikace zřejmě bude schopna nahradit Windows Defender i antivir. Zatím je k dispozici pouze neveřejná beta a videoukázka, ostrá verze přijde až příští rok s Vistou nebo hned po ní. O detekčních kvalitách FF CS můžeme zatím jen spekulovat, ale jeho hlavní síla bude v integraci se centrální správou v prostředí Windows.
A v tom vidím oporu pro mé tvrzení, že konkurence bude mít problémy. Mám na mysli firemní uživatele, kde perfektní integrace do stávajících prostředků centrální správy je podstatnou výhodou. Centrální konzole, signatury pomocí prostředků WSUS, kvalitní reporting, podpora skupinových politik, kterými dokonale vynutím nastavení klienta u uživatele, který nebude moci nic měnit a pohybovat se jen v mantinelech, které mu jako správce svými pravidly nastavím. Odpadne v některých firmách složitá komunikace mezi lidmi mající na starosti doménu a antiviry.
Na druhou stranu se dá předpokládat, že firmy, které již investovaly velké peníze do robustních management a antivirových systémů typu CA, LANDesk, McAfee či Symantecu, nebudou chtít danou investici hned odepsat. Navíc ještě není jasné, jaká je kvalita daných produktů, produkty Microsoftu zatím dvakrát nepřesvědčily. Nicméně Microsoft již několikrát překvapil a myslím si, že se konkurence bude muset pěkně ohánět, aby svůj náskok v tomto tržním segmentu uhájila.
Co si myslíte vy?