Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Lomo LC–A 120, legenda ve svitkovém provedení

Lc A 120 Quarter Right
Na dnes již kultovní model malého Loma, které dalo vzniknout fenoménu lomografie, navazuje výrobce držící práva na tuto značku novým typem pro svitkový formát. Celé je to zase post-sovětská konstrukce, jak ji milujeme i nenávidíme.

Firmě Lomography, která komerčně celý fenomén zastřešuje (a s ohledem na ceny bych se nestyděl říci, že na něm rejžuje o 106), nelze upřít obrovské štěstí, obchodní čuch a dobré načasování. Když se v porevolučních dobách vše rozjíždělo, málokdo mohl čekat, že se z bakelitových sovětských kompaktů stane takový fenomén. Nicméně se stal, vyrostla kolem toho jak obrovská komunita, tak komerční společnost, která v podstatě zachránila výrobu daných typů foto techniky v post-sovětském prostředí Leningradské továrny i okolí.

Lomo mám rád i za to, že oživuje věci, které by nikdy nikdo jiný se zdravým rozumem neoživoval. Ať již jde o svitkový středoformát s formátem negativu 6×17, nebo o Petzvalův objektiv, přepočítaný na kinofilmový formát. Poslední aktivitou klasičtějšího ražení bylo uvedení širokoúhlé varianty legendárního „lomíčka“ Lomo LC-A, kompaktu Lomo LC-Wide se 17mm objektivem. Jemu se do velké míry podobá nový přístroj.

Model LC-A 120 je svitkovou středoformátovou variantou. Tělo tak odpovídá designově i po funkční stránce. Kompakt má programovatelnou automatickou expozici, zónové ostření ve čtyřech aretovaných vzdálenostech s nejkratším zaostřením 0,6 metru (další aretované jsou 1 m, 2,5 m a nekonečno) a hlavně: objektiv 38mm f/4.5 Minigon XL Multi-coated. Tento širokoúhlý typ dává ohniskovou vzdálenost v přepočtu na kinofilm 21 mm a skládá se z 5 čoček ve 4 skupinách. Clonit lze až na f/16 - což je přiznejme si na středoformátu trošku omezující, zde se dá bez vlivu difrakce bez potíží clonit i více, alespoň f/22 či f/32 by se šiklo, ale vem to čert, je to Lomo.

Závěrka pracuje v časech až po 1/500, rozsah citlivosti filmu (slízávaný přes DX kód?) je ISO 100 až 1600, nechybí závit pro 1/4" stativ a sáňky pro blesk (málokterý asi pokryje 21 milimetrů, ale co: je to Lomo :-). Pozitivní jsou rozměry: 134,5 × 108 × 62,5 mm, hmotnost výrobce neuvádí. Přístroj je nyní v předprodeji na 399 €, tedy v přepočtu 11 tisíc Kč. Lomography se pokusí stihnout předvánoční dodávky, ale nic neslibuje a navíc pro tuto první várku zamíří na trh pouze 500 kusů.

Tagy: 
Zdroje: 

Galerie ke článku

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Lomo LC–A 120, legenda ve svitkovém provedení

Neděle, 14 Září 2014 - 11:16 | Vjacesslav Vjacesslav | Na Lomo sa netreba pozerať ako na fotoaparát...
Neděle, 14 Září 2014 - 10:13 | petr ib | Sorry, ale ten předchozí článek byl o tom, že se...
Středa, 10 Září 2014 - 08:06 | Kert | Nechápu to, jednou je tu článek o tom jak se nedá...
Úterý, 9 Září 2014 - 11:52 | David Ježek | drupal. řeším. díky.
Úterý, 9 Září 2014 - 11:41 | Viper ISO | clanek neni nebo chyba na mem prijimaci ?

Zobrazit diskusi