Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Problém dlouhodobého zálohování

Člověka, co vymyslel, spojení "digitální kvalita", měli odměnit tytulem de Bil roku, a ti, co to používaj, titulem de Bil.
Kdyby mysleli digitálně ve vysoké kvalitě, ale "digitální kvalitě" to asi myslej kostičkovaně, či co?
Mimo to, písmo je také digitální, i když má nějakých dvacet stavů. (uvažuji latinku)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Srandou je, ze mame skoro veskere informace o predeslych civilizacich - a to diky kamenu a papyru (ne papiru) ale az za par staleti ci tisicileti vykopou zbytky soucasne civilizace, tak se o nas nedozvi lautr nic. Vsechno se dnes digitalizuje na opticka media, ze kterych zustane jen hromadka tezkych kovu. Digitalizuji se i veskere historicke knihy a dokumenty, takze se ztrati i ty. Je smutne, ze nase pretechnicka civilizace jeste nevymyslela zpusob, jak informace archivovat na tak stabilni urovni, jako byly vyryte napisy do kamenu :(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Desperado: Historické knihy a dokumenty se digitalizují, aby byly přístupné mnoha lidem v současnosti. Jinak v archivech samozřejmě zůstávají.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jirka1: přesně tak. Mně osobně je putna, co o nás najde někdo na stovky až tisíce let ve srovnání s tím, že tehdy měli ke knihám přístup jen vyvolení, zatímco dnes díky digitalizaci každý.
Jinak bych to neviděl až tak černě, stejně jako se obnovují záznamy na celuloidových filmech a později páskách, teď se prostě budou obnovovat záznamy z DVD atd.
BTW jak se dnes archivují filmy? Narážím na to, že se objevují poměrně staré filmy (2000-) v HD kvalitě...? Dík

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Souhlasim s libb - analog taky neni cesta - to by to taky mohlo dopadnout jak s temi originalnimi pasky se zaznamy letu na mesic co je NASA nemohla najit :). Shazovat digital z principu neni dobre - filmove pasky taky starnou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Desperado >> to hej, ale kamen a papyr maju asi dost malu kapacitu na palec stvorcovy ;-)

Vseobecne nemam rad napr. digitalne satelitne vysielanie. Ked klesne sila signalu po istu uroven, som uplne bez obrazu (stream not avaiable), kde pri analogu mam obraz stale s malym sumom. Co je lepsie, ha??

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Libb: Pokial je film natacany klasickym analogovym sposobom, tak nie je problem ho naskenovat do digitalnej podoby s velmi vysokym rozlisenim.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dlouhodobe uchovavani dat je samozrejme mozne jen v digitalni podobe. Prikladem je digitalni zaznam pomoci pevne sady zhruba 26 symbolu provedeny na papyrus nebo kamen.

Problem pocitacove citelnosti zaznamu (o ktery skutecne jde pri takzvane digitalizaci knih) a problem trvanlivosti media (coz je ta nevyhoda CD proti papiru) je o necem uplne jinem. Ale resit by ho zatracene meli.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co je malé to je hezké. www.openmarch.eu
Chcete mít svá data stále pod dozorem a na bezpečném místě.
Navštivte stránky www.openmarch.eu nebo nás kontaktujte na e-mail info@openmarch.eu.
Těšíme se na vaše názory.
Team OpenMarch

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pořád se mluví o tom, že velké firmy s tím mají potíže. Tohle, ale musí řešit i obyčejný uživatel digitálního fotoaparátu.

Nevím jak vy, ale já se chci ke svým fotkám dostat i za 50let až je budu coby důchodce ukazovat vnoučatům.
Zatím to vypadá tak, že co neproženu minilabem tak potenciální budoucí vnoučata neuviděj.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

holy: nevěřím firmě, která nemá na to, zaplatit si reklamu a musí se uchylovat k psaní do diskuze

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Libb: Klasický film měl vždy mnohem vyšší rozlišení než TV, takže do HD není problém převést cokoliv slušně natočeného minimálně od 50. let. A i spousta produkce pro TV se dělala klasickým filmovým postupem a pak jen přepsala. Takže do HD nejde (nemá smysl) převádět jen věci, které se točily přímo elektronicky v SD rozlišení - hlavně 80. a 90. léta, pak už se přešlo na HDcam.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nejsme firma. !!!!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 Libb) nevim jak dnes, ale jeste pred cca 10-15 lety se originaly filmu musely archivovat pomoci laserove holografie. Cernobily film totiz casem bledne a obraz ztraci kontrast, u barevneho je tento problem jeste o to horsi, ze jednotlive barevne vrstvy starnou ruznou rychlosti a rozjede se tak cele barevne podani. Takze resenim bylo barevny film prekopirovat pres filtry na tri cernobile a ty pak prekopirovat pomoci laseru na holograficke interferogramy(hologramy). Pri starnuti hologramu pak neklesa kontrast, nybrz celkovy jas, coz lze pomerne snadno (do urcitych mezi samozrejme) kompenzovat pri vytvareni "provozni" kopie (cili prakticky originalu) z takoveto zalohy. V dnesni dobe by snad jiz diky dostatecne vykonym RGB laserum melo jit cely proces zjednodusit a vyrobit primo z barevneho originalu barevny hologram a naopak, ale zda se toto jeste pouziva, nebo ne, to netusim.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hurá z5  k děrným šítkům :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

OpenMarch vypada hezky, ale vidim v nem trosku kopirovani uz existujiciho (a diky hotswapu lepsiho) systemu - viz.

http://www.mashie.org/casemods/udat1.html

Nicmene RAID pole neresi problem archivace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kopie to neni. Jen čistá náhoda. Jde o prototyp. S Hotswapem se počítá v dalších verzích. Používáme mnohem sofistikovanější nástroje a mnohem méně aktivních součástí. Ale díky za info.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zatial mame vsetci stastie. Az pride nejaka vecsia slnecna erupcia ci nejaky sialenec odpali jadrovu naloz, tak sú vsetky data ulozene na diskoch v haji. Z hladiska odolnosti voci magnetickemu pulzu je lepsia optika.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono najdvolezite informacie sa zaznamenavaju na tzv "iridiove vajicia" su tam vypalene prostrednictvom laseru a na jedno vajice sa vojde zhruba 4000 stran bezneho textu. kompatibilita citania je zarucena pretoze sa predpoklada ze buduce generacie budu poznat mikroskop. A takisto pismo sa zo standardnej velkosti postupne zmensuje az na uplne mikroskopicke "zmensuje sa spiralovite po obvode takze kazdy priemerne inteligentny clovek pride nato, ako ich precitat" BTW ich velkost je asi ako pstrosie vajice tod vse.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

sorano: To zni jako pekna hovadina. Nejaky odkaz, ze se to skutecne pouziva?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

holy: Hmm. Spotreba 10W? Bez disku, ale to je potom ta vecicka na dve veci, ze? :-) A chlubit se "minimem aktivnich chladicich prvku", kdyz tam chcete dat 4 x 500GB Seagate S - ATA II, 7200 otáček, 16MB cache? Kdyz tam narvete tyhle disky, s tim vasim minimem chlazeni tak pri kopirovani toho 1TB to upecete nebo minimalne znizujete podstatne zivotnost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Není to tak pravda pracuje se na termostatu, který bude při maximalni zateži kontrolovat teplotu disků. Systém byl testován a žádné extremní zahřívání nevznikalo a také zařízení není určeno do naročných podmínek. Ta spotřeba samozřejmě je pravdivá a jedná se o spotřebu bez disků.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No a co? Ruku na srdce - naozaj myslite, ze tato doba ma nieco co stoji za to uchovavat pre dalsie generacie?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Budeme do skal tesat 1 a 0 dobrý ne? Budoucí civilizace se v tom určitě vyzná a nebude mít s tím problém :-) A bude to na věky věků, nebo založit knihy kde budou také jenom 1 a 0. Kniha s 1 a 0 se po staletí daleko snáze přečte než písmo a číslice :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

holly : Ta gaia mi pride ako zbytocne zariadenie .. som presne ten clovek , ktory taketo riesenie potrebuje , ale hento je nepouzitelne .. jednak potrebujem bay aspon na 16 diskov .. jednak hardwarovy raid5 .. gaia je pre nejakeho fandu co doma striha svatby .. mozno jemu to bude vyhovovat ..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Teď mě napadlo,na kamenické výstavě v Norinberku jsem viděl jak se dělají velice pěkné fotky laserem do kamenu. Co dělat archivaci dat do kamenu jako fotky akorát by byl problém jak ty data sejmout z toho kamene ,ale to by určitě někdo vymyslel ,já asi těžko nemám na to buňky.Jinak mě to taky trápí ,protože moje CD pálené před deseti lety jsou nečitelné natož DVD ani nemluvě,naštěstí co jsou placky lisované čitelné jěště jsou,ale nevím jak dlouho.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To kamenik: Nevím, třeba se pletu, ale nebude to spíše výrobcem médií, na které bylo zálohováno? Mám z roku 1995 zálohy na Verbatimkách (zlatá odrazná vrstva, průhledný dye) - jsou čitelná bez nejmenších problémů dodnes. Zato z výrobků firem Imation a Samsung (cca tři až pět roků staré) lze mít už jen podložky pod hrnek - přečíst se dá jen nápis výrobce média na potisku, data bohužel nikoli :-(  Co se týče DVD, tak zkušenostma nemůžu sloužit, až tak se svými daty nehazarduji....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jaromir2 >> niekde treba este vyteset ASCII tabulku, cudzinci urcite nepochopia ako kodujeme dvojkovu sustavu, navadeli by ani kolko bitov pouzivame ako bajt. BTW preco je to 8b?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

staci jeden prd EMP bombou a veskere archivy jsou prazdne, cedecka schori na popel zustane na nich jenom pavucina, disky to samo pasky jakbysmet, staci neco jako WW2 ale v modernim podani elektronickeho bojiste a jsme bez historie, elektronicke systemy se bezohledne likviduji jako prvni, saddam by mohl vypravet...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud se nechcete tímto problémem zabývat, můžete využít online zálohování a nechat to na jiných. Česká společnost zabývající se online zálohováním dat je např. tady: http://www.zalohujeme.cz Používají komerční software od IBM, takže se tomu dá i důvěřovat, na rozdíl od podobných, kteří si software píšou sami na koleni...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.