Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Proč přijde Hammer později

Obr: AMD i Intel mají problémy s přechodem na 0.13 mikronů
V pátek jsem vás informoval, že se plány firmy AMD poněkud opožďují. Dnes vám nabídnu trochu detailnější informace o tom, proč se tak vlastně stalo a co to všechno znamená.

Pomalu to začíná vypadat tak, že uvádění každé nové technologie u AMD do praxe je spojováno s nemalými problémy a tudíž i zpožďováním oproti původním plánům. Stačí se podívat, jaké problémy tato firma měla při uvádění 0,13 mikronového Athlona XP a jak stále odsouvala jeho uvedení. Něco podobného se děje i s procesory z řady Hammer.

Jestli si dobře pamatujete, tak se v březnu hovořilo, že první Hammer s označením 3400+ bude na trhu už příští měsíc. Už v červnu se objevovaly informace, že desktopové Hammery budou nejdříve v prosinci. Nyní se tedy dozvídáme, že Hammery budou až příští rok. První čtvrtletí pro klíčové partnery a druhé čtvrtletí i pro normální veřejnost. Jsem zvědav, co nám řekne AMD za tři měsíce.

Na Internetu se objevilo několik dohadů, čím to může být, proč AMD stále oddaluje uvedení 64bitových procesorů na trh. Já vám nabídnu tři důvody, které se zdají být nejvěrohodnější:

  • AMD má problém s dosažením potřebné frekvence. Tento problém by se měl vyřešit přepracováním jádra a přidáním další metalické vrstvy do procesoru, stejně jako to bylo uděláno u Thoroughbredu. To by mělo pomoci zvýšit stabilitu ve vyšších frekvencích.
  • Také 0,13 mikronová SOI technologie není tak stabilní, jak by si AMD přála. Výtěžnost je malá a z toho pak plyne vysoká cena. Podobné problémy má i firma IBM, která SOI začala používat u procesorů Power4, jenže u těch se nemusí tolik ohlížet na cenu, jako AMD u Hammerů. Prý jsou v současnosti dokonce zvažovány i alternativy, že by ClawHammery byly vyrobeny bez SOI.
  • Současná verze paměťového řadiče, integrovaného přímo v procesoru, také není tak stabilní, jak by měla být. AMD pilně pracuje na řešení tohoto problému a věří, že už příští revize jádra ho odstraní.

Všechny tři problémy jsou dosti vážné a první dva jsou navíc ještě spojeny dohromady. Ona totiž SOI (Silicon On Insulator = křemík na izolantu) má dopomoci právě ke stabilitě ve vyšších frekvencích. Pokud by se tedy AMD rozhodlo, že ClawHammery nebudou se SOI, pak by měla opravdu velký problém dosáhnout potřebných frekvencí. A nebyl by to první případ, kdy byla SOI technologie u konkrétního procesoru opuštěna, viz například Barton a SOI.

V posledních plánech AMD odložilo nejen ClawHammery, ale i procesory s jádrem Barton. Tady se domnívám, že nejde o žádný zásadní problém s výrobou, ale spíše o politické rozhodnutí. Tím, že se opožďuje uvedení ClawHammerů na trh vzniká jakási mezera. Kdyby totiž AMD vydávala všechny ostatní procesory přesně podle plánu, objevily by se brzo procesory Barton a pak by nastalo odmlčení, protože by nebylo co vydávat. Takto jsou novinky od AMD rozmělněny do delší doby a ještě navíc se to AMD snaží trochu více vyplnit přechodem Throroughbredů na 333MHz sběrnici, namísto logičtějšího přesunu až s příchodem Bartonů.

Diskuse ke článku Proč přijde Hammer později

Žádné komentáře.