Procesory POWER9 jsou vhodné pro těžbu kryptoměn
Připomeňme, že Raptor Engineering je firma, která původně přišla s crowdfundingovou kampaní na plně otevřenou pracovní stanici s CPU na bázi architektury POWER8. Tato kampaň neskončila úspěšně, nicméně Raptoři se oklepali a přišli sami s reálnými produkty, již na bázi aktuální architektury POWER9.
Právě z jejich interních měření vyplývá, že procesory POWER9 jsou výtečné pro těžbu kryptoměn, konkrétně kryptoměny Monero (to je ta, kterou občas zkouší těžit některé weby pomocí JavaScriptového kódu ve stránce).
Firma k měření použila xmr-stak-power
, pro PPC64LE připravený nástroj na těžbu Monero. Měření na pracovní stanici s duálními 16core POWER9 procesory ukazují výkon těžby kolem 2945 H/s, přičemž pracovní stanice v takovém režimu baští zhruba 350 W.
Hash rate je to vyšší než s AMD Radeon RX Vega 64, stejnět tak je vyšší poměr výkon/spotřeba. Oproti těžebním strojům s Opterony je výkon až trojnásobný za několikanásobně vyšší energetické efektivity. A to byla pracovní stanice od Raptor Engineering testována ve verzi s předprodukčním firmware, takže se dá předpokládat, že výkon může jít ještě výše, také výhledově v souvislosti s možnými optimalizacemi a vylepšeními v podpoře POWER9 v Linuxu.
To je výhledově dobrá zpráva pro všechny technomorousy, kteří by rádi pracovní stanici Talos II, ale její cenovka je pro našince prostě příliš vysoká. Monero dává šanci, že něco z pořizovacích nákladů půjde vytěžit zpět.