Průměrný Američan dá za mobilní internet 1200Kč měsíčně
Právě výše průměrné platby mobilnímu operátorovi je důvod, proč chce Federální komunikační komise (FCC) mít na trhu alespoň čtyři velké mobilní operátory. Ti současní totiž nevedou dostatečně silný konkurenční boj, což je jasně vidět na platbách zákazníků. Jeden průměrný totiž ve třetím čtvrtletí minulého roku platil měsíčně 61,51 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 1 200 Kč. To je 2,2% růst, přičemž je to současně o celých 5 dolarů více než ve stejném období roku 2010.
Kupříkladu americký T-Mobile pak minulý pátek zvýšil cenu za svůj neomezený mobilní tarif o 10 dolarů. Raději než bojovat cenou, vylepšují operátoři své tarify tak, aby byly uživatelům sympatičtější. Nikdo z velkých se do cenové války pustit nehodlá. A tak si američtí operátoři přišli na ziscích k vyšším číslům, o 0,9 % vyšším oproti čtvrtému kvartálu předchozího roku, a to navzdory tomu, že celé odvětví jinak spíše klesá.
No, zdá se, že nejen my v našem malém Kocourkově nejsme spokojeni s nabídkou mobilních tarifů. Ano, množí se nám tu alternativní virtuální operátoři, ale stejně jako Američané, i my máme velmi úzký klub těch skutečných celonárodních operátorů. Na druhou stranu, u nás to těžko může být tolik překvapivé, když celá Česká republika disponuje počtem obyvatel s bídou srovnatelným byť třeba jen s holým New Yorkem, jehož celá aglomerace nás výrazně převyšuje a celé USA pak mnohonásobně.
Základ společností typu mobilních operátorů je stejný všude. Jsou nastaveni na co nejvyšší možná zisk. Jakmile dosáhnou majoritního pokrytí populace, spíše se snaží udržovat služby a status quo a do cenové války se neženou. Jenže to je v ostrém rozporu s tím, k čemu nás zákazníky tlačí nabízené produkty, ať již hardwarové (smartphony, tablety, …), nebo softwarové (cloudový obsah, internetové video, facebook atd. atd. atd.).
Využíváte vy osobně nějaký ten mobilní internetový tarif? A bez ohledu na to, jestli ano/ne, nad jakou částku byste v měsíční platbě odmítli jít?