Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k První 1,6TB páska pro LTO-5 je od Imation

Nj, pasky jsou uz taky pravek ;). Neznam vpodstate nikoho, kdo by je implementoval do nove resenych zalohovacich systemu. Ona totiz ta hodina taky znamena, ze kdyz z toho bude nekdo chtit neco obnovit, byt 10% objemu, tak musi celou tu pasku precist => jen na to aby se podival, potrebuje hodinu, nacez zjisti, ze to neni spravna verze backupu.
+ jako bonus je treba pasky menit, odnaset nekam do bezpeci ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Asi zijeme na inych planetach, pretoze ja zase nepoznam serioznu firmu, ktora by nemala zalohovanie riesene paskami. Vacsinou kombinacia disk-paska. Paskove kniznice ti nic nehovoria (IBM, HP, SUN, ...)?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to tak, páskové jukeboxy jsou stále základem většiny prodávaných zálohovacích systémů. Používá se ovšem snapshoting nebo záloha na diskové pole jako mezistupeň.
 
K článku bych chtěl podotknout, že mě poněkud zarazilo spojení zkratek LTO a DAT... Pásku LTO tedy do mechaniky DAT těžko někdo založí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

cvse: LOOOOL ... nevis o paskach naprosto nic. V sektoru zalohovani velkych dat se bez pasek ani nehnes. A bud si jistej, ze se paska nemusi pretacet hodinu, abys na ni nasel co je potreba. To uz umela paskovaci zarizeni Iomega Ditto pred 10 lety :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

lol.. taky jsem se zarazil při prvním postu a přemýšlel, jestli nejsem v pravěku :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Petyy: Tím slovem DAT byla míněna obecně technologie magnetické pásky, jak se to mezi lidmi používá. Digital Audio Tape to opravdu není, to máš pravdu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prekvapuje me, ze zde pochybujete o vyznamu paskovych mechanik. Klasicka paska s 800GB stoji do tisicovky, pokud potrebujete archivovat data napr. typicky kazdy tyden po dobu jednoho roku, je to extremne rychle a LEVNE (udelejte si spolehlive datove pole o 16 TB za 15 000 CZK :-)). Datove pasky jsou indexovane, tedy neni problem velmi rychle najit konkretni data, zaroven se vetsinou pouzivaji v Jukeboxech ovladane velmi inteligentnim software. Cena mechanik a jednoduchych jukeboxu je take pomerne prizniva.
Pro denni prepisovane zalohovani se dnes pouzivaji pasky mene, jsou nahrazovany levnymi diskovymi poly se SATA/SAS disky, ktere ovsem casto paskove jukeboxy emuluji, kvuli jednodussi praci se stavajicim software.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> steady:
Jen kdyby ty mechaniky nebyly tak "nedostupné" ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak par postrehu dobornika:

k pretacenim pasek ;-) ... paska ma nekolik stavu, pro nas je zajimavy stav READ, WRITE, REWIND a SEEK ... ten seek je hodne dulezity ;-)) ... ten mi pretoci pasku neco kolem minuty.
Slusne SW, jako treba EMC Legato networker nejen ze mani index, co maji na paskach, soubory, ale maji taky tzv. file index a tam je dokonce receno, na kterem bloku a na jake pasce je dany soubor, takze paska naseekuje priblizne na dane misto (SEEK neni presny), zacne cist, zjisti kde je a bud cte dal, nebo se vrati kousek dale a obnovi dane soubory ;-))

Seekovat umi i jine SW, napr. HP Data Protector by mel umet naseekovat na tzv segment, coz sice neni primo soubor, ale je to vetsi blok dat, nekdy to ale nefunguje a naseekuje na zacate savesetu.

Co se tyce pasek, ono na nic jineho ani moc zalohovat nelze, jeste se zalohuje do pole, ale data se vzdy klonuji pak i na pasky ... pasky jsou totiz mimo ohrozeni narazy proudu etc, a zaroven udrzuji historii, coz mi nedela ani replikovane pole, samozrejme zaloha do pole je fajn, jenze: pole je mensi nez knihovna plna pasek, v pripade bourky mi muze pole lehnout, pasky by musely shoret, knihovna mi odejit muze, ale pasky vydrzi.

Krom strednich knihoven 20-60 pasek, zde jsou i autoloadery (7-10 pasek, vetsinou max 2U), pak velke knihovny az v radech 1000 pasek, tak i SILa, coz jsou knihovny rizene serverem a maji dalsi logiku, jako napr. automaticke previjeni pasek v archivu, klonovani starych pasek, cisteni mechanik etc ... ano to vse umi vetsinou i zalohovaci SW ...
Dale mnohe knihovny lze i tazv. stohovat, propoji se vytahem a razem je 2x vetsi kapacita. Takove SILo s 3.500 sloty, to je mazec ;-)

jinak DAT opravdu nema nic spolecneho s LTO, DAT je lowend, jak ja rikam je to zalohovaci mechanika, o restoru tam neni ani slovo ;-))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lá jedu v práci na LTO3 s autoloaderem na 16 pásek obsluhuje to Symantec BackupExec. LTO5 bych bral hned :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to cvse
Vážený pane, jak člověk ze společnosti které implmentuje u zákazníků disková uložiště a zálohovací  systémy jste na velkémi  omylu ohledně tvrzení že pásky nikdo nepoužívá - každý se lehce spočítá že pasky jsou stále to nejlepší a myslim ze tu jeste dlouho budou - mohu vyjmenovat desitky velkých českých firem i nadnárodních korporací, teméř všechny banky, oblast govermentu (magistráty, ministerstva financí) i male firmičky - ti všichni používají LTO technologie pro zálohování dat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ja bych bral i dat /lto jako zalohu domacich pc.... lenze cena..kapacita

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.