Půl Evropy už táhne proti iTunes
Jde o to, že se spojily organizace starající se o práva spotřebitelů ve Francii (UFC-Que Choisir) a Německu (Ferbraucherzentralen) s těmi severskými a jdou do boje proti iTunes společně. Jejich cílem je donutit iTunes, aby nabízelo skladby i s DRM, které je kompatibilní s dalšími přehrávači, ne pouze s iPody. Celá tato kampaň začala v Norsku, když ombudsman Björn Erik Thon přišel s názorem, že iTunes porušuje práva spotřebitelů a brzy došlo ke spojení s dalšími skupinami v Dánsku a Švédsku. Očekává se, že se brzy připojí i finská organizace Kuluttajavirasto.
I když Sony již nedávno dostala ve Francii za DRM pokutu (směšných 10 000 euro za matení zákazníků), asi ani ona, ani Apple s DRM nebudou nic zvláštního dělat. Apple argumentuje, že si lidé mohou své DRM skladby přece vypálit na CD a to pak volně používat, tedy i zpětně z CD vytvořit soubory jakéhokoliv formátu bez DRM. To se protistraně samozřejmě nelíbí, protože s každým převedením komprimovaného formátu jeho kvalita klesá a spotřebitelé mají mít nárok na takovou kvalitu, jakou si koupili.
V nejbližší době to asi dopadne tak, že na místech, kde se skladby s DRM stahují, bude upozornění, že jejich přenosnost je nemožná, nebo omezená, s vyjmenováním přehrávačů, které s tím kterým DRM pracují. Zda dojde k odstranění DRM je velmi nepravděpodobné, stejně tak, že snad dojde k používání nějakého „jednotného“ DRM, i když zde je ta pravděpodobnost o něco vyšší.