Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Qualcomm musí odškodnit BlackBerry, sám žaluje firmy vyrábějící pro Apple

Na jednu stranu musí Qualcomm zaplatit téměř 1 miliardu dolarů firmě BlackBerry, na druhou stranu sám žaluje firmy, které vyrábějí pro Apple.

Tohle je takový kapitalistický evergreen. Když se no-X před pár dny „rozplýval“ nad tím, jak zase všichni žalují všechny, bylo by vhodné si nyní toto vše doplnit o další informace. Zkrátka Qualcomm je i nyní na obou stranách soudní síně.

Momentálně tento vývojář ARM technologií prohrál arbitráž s firmou BlackBerry a musí jí zaplatit 815 miliónů dolarů, přičemž s dalším dorovnáním, na kterém se obě firmy dohodly, činí částka celkem 940 miliónů dolarů, což zahrnuje jak původní arbitráž, tak úroky a poplatky právníkům. Necelou miliardu dolarů musí Qualcomm zaplatit do konce května.

Pro BlackBerry, které skončilo s výrobou vlastních smartphonů a končí i s operačním systémem BB OS 10 (čímž se z ní stává víceméně Androidí firma) to znamená velmi příjemnou a potřebnou finanční injekci. A Qualcomm to jistě přežije, jeho pozice mezi dodavateli ARM čipů je zatím stále pevná.

Ostatně i on sám hledá jiné zdroje příjmů, skrze své právní oddělení. Aktuálně leží u okresního soudu v jižní Kalifornii žaloba na FIH Mobile a Hon Hai Precision Industry (dohromady známé jako Foxconn), dále Pegatron, Wistron a Compal Electronics. Tito čtyři výrobci zajišťují pro Apple výrobu iPhonů a iPadů a podle Qualcommu tak porušují licence na jeho patentované technologie.

Jde o to, že tito výrobci po letech placení odmítli platit licenční poplatky za Qualcommovy technologie v produktech Applu. Podle jejich tvrzení musí ctít instrukce Applu, který jim nařídil tyto poplatky neplatit. Nadále tyto čtyři firmy samozřejmě platí Qualcommu za licence, které mají v souvislosti s ne-Applími produkty, které vyrábějí. Připomeňme, že Qualcomm již kvůli této věci podal samostatnou žalobu na Apple.

Zkrátka tento způsob léta…

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Qualcomm musí odškodnit BlackBerry, sám žaluje firmy vyrábějící pro Apple

Úterý, 30 Květen 2017 - 15:06 | Gath G | A řekli, kterého května? :D
Úterý, 30 Květen 2017 - 11:27 | bežný občan | "Necelou miliardu dolarů musí Qualcomm...
Úterý, 30 Květen 2017 - 10:39 | Fotobob | Dnes vyrobit něco tak, aby to neporušilo něčí...
Úterý, 30 Květen 2017 - 10:32 | Fotobob | Tak pokud se Apple cítí dost v kramflecích, že to...
Úterý, 30 Květen 2017 - 10:13 | no-X | Škoda, že svým výrobcům Apple nenařídil v rámci...
Úterý, 30 Květen 2017 - 09:29 | RedMaX | Ono tem firmam je to v podstate jedno, pravnici...

Zobrazit diskusi