Radeon HD 4890 s prvními testy
O RV790 jádru vyráběném 55nm technologií se hovoří jako o mírné modifikaci stejnou technologií vyráběného RV770, minimálně se ví, že bude mít o jeden pin více. Veřejným tajemstvím je fakt, že by měl mít nižší spotřebu a to především v klidu (2D), ovšem díky vyššímu taktu to ve 3D bude zase o něco více než umí jeho současní předchůdci. Rovněž shadery by měly být silnější, ale o výrazné zlepšení by jít nemělo, výrazný skok se čeká až od řady RV8x0 na 40 nm.
Základní provedení této karty bude mít dva DVI konektory a neobejde se bez napájení dvou 6pinových PCIe konektorů. Psát o DirectX 10.1 a CrossFireX asi nemá valný význam, u grafik této kategorie jde o stejné samozřejmosti, jakože se Země točí. Relativně příznivá by měla být i cena, kterou některé servery uvádí na výši 360 €. Ale pojďme už na ta měření, která vystavil server Hexus.
Podle těchto hodnot se dá zatím říci, že top model AMD mezi grafickým kartami s jedním GPU žádný velký výkonostní pokrok nedělá, oproti HD 4870 s 512 MB paměti to je cca 3,5 %, ovšem jsou tu velké šance pro přetaktování, kdy se jádro dá „vybudit“ až někam k 1 GHz a to pak už vidíme zlepšení o téměř 20 %, spolu s přetaktovaným procesorem pak až 30 %. Šanci tedy budou mít firmy soustřeďující se „nestandardní“ karty s vyššími frekvencemi, než jsou ty referenční. U nich už ty výsledky mohou být poměrně zajímavé. Otázkou je, jakou klimatizaci na ně budou muset instalovat.
Od nějakého dalšího hodnocení se ale nyní už oprostíme, počkejte si, až uvidíte kompletní recenzi, my NDA rozhodně porušit nehodláme.
Na závěr vám ukážeme dva pohledy na tohoto radeoního nováčka. První je od XFX a druhý od HIS.