Radeon HD 7950 versus dva roky starý 400W OEM Seasonic
Kapitoly článků
Připomínka: testovací PC a zdroj před rokem a půl
Loni jsme testovali v následující konfiguraci:
|
---|
Letos se nám konfigurace trochu změnila, a to z hlediska spotřeby spíše k horšímu:
|
---|
Jak můžete vidět, sice jsme trochu ubrali na pamětech (ale úspornější nejsou, jde o generačně starší výrobu), zato jsme přetaktovali mírně CPU, přidali další 7200otáčkový disk a hlavně sáhli rovnou po OC edici Radeonu HD 7950. Pokud vás úvodem zajímá, jaká přesně grafika byla zkoušena, případně jestli má smysl používat takovouto hi-end grafiku v low-endovém starším PC či cokoli jiného, pak vás odkážeme na články, které se tomu věnovaly:
- Retroµtest: GeForce GTX 680 na PCI Express 1.1 systému
- Test: Radeon HD 7950 - levnější 28nm grafika v testu
S tímto Radeonem jsme na našem testovacím PC se čtyřjádrovým Sandy Bridge naměřili spotřebu špičkově až 235 W. Dnes jsme spotřebu neměřili, považujeme to za irelevantní, protože je jasné, že bude hluboko pod 200W hranicí ze dvou prostých důvodů: za prvé netestujeme na 4core CPU s TDP 95 W taktovaném na 132 % své nominální frekvence, ale na 65W dvoujádru se 114% taktem a za druhé z dřívějška víme, že námi použitý procesor nedokáže takovouto grafiku plně využít, takže ta neběží zdaleka na plno. Chtěli jsme ale navázat na náš test. Tento článek je výsledkem dvoutýdenního provozu takového stroje na 700Kč zdroji, který má za sebou o téměř rok a půl více nepřetržitého provozu, než když jsme měřili Radeon HD 6950.
Navíc jsme tentokrát zkusili jinou redukci z Molexu na 6pin PCIe: loni jsme použili redukci využívající 2×Molex, kterou jsme napojili na dvě kabelové větve ze zdroje, nyní jsme zkusili redukci s pouze jedním Molexem. Zdroj Seasonic SS-400ET „Energy Knight“ má dvě 12V větve (jedna nepochybně živí mj. jeho vlastní 6pin PCIe kabel), toto by mohlo mít vliv.