RAMBUS bude vyrábět žárovky, patentové spory už ho nebaví
RAMBUSu se v poslední době příliš nevede, za minulý půlrok spadla cena akcií na minimum posledních 10 let. Tradiční parazitní byznys na výrobcích pamětí už není, co býval - s novými technologiemi společnost prakticky nepřichází a ty staré už příliš nevynášejí. Toho si ale firma byla vědoma už s předstihem, a tak se v roce 2009 dala na syslení technologií zobrazovacích. Začátkem roku 2010 skoupila patenty společnosti Uni-Pixel a chtěla nabízet vlastní technologické řešení pro dynamické podsvícení LCD panelů.
I když RAMBUS sliboval vysokou efektivitu a nízké ceny, valný úspěch nezaznamenal (ostatně, co znamenají „příznivé ceny“ v podání této firmy, si jistě vybaví pamětníci éry procesoru Intel Pentium 4 a pamětí RDRAM :-). O půl roku později se však podařilo z nových patentů cosi „udat“. Zájem však nebyl o podsvícení LCD panelů, ale technologie související s LED jako takovými.
LED žárovka RAMBUS
To zřejmě RAMBUS trklo a během loňského podzimu utlumil aktivity na poli LCD a jeho podsvícení (ty přesunul na dceřinnou společnost Acacia Research Corporation) a začal se soustředit spíš na samotné diody. Výsledek se dostavil: V lednu letošního roku vyrobil RAMBUS svoji první úspornou žárovku postavenou na technologii LED. Technologický pokrok má spočívat v návrhu mikročoček, které jsou navrženy tak, aby zajišťovaly rovnoměrnou a zároveň sférickou distribuci světelných paprsků. Přeloženo do normální řeči - bude to svítit podobně jako klasická žárovka (možná dokonce tak dobře jako mléčná ;-).
Srovnání parametrů
Tentokrát však nejde o nějaký experiment nebo praktické testování patentu určeného pro licencování. Naopak, RAMBUS bude tyto žárovky vyrábět a prodávat. Domluvena už je i propagace a distribuce v rámci severoamerického kontinentu, o což se postará společnost Elite Group.
Co k tak nečekanému obratu říct? Snad jen popřejeme dobré světlo a budeme doufat, že se nám výhledově dostane do rukou nějaký kousek na recenzi :-).