Rambus koupil tvůrce potenciálního nástupce NAND flash pamětí
Technologie CMOx už na začátku oplývá samými pozitivy a její tvůrce, společnost Unity Semiconductor, vypadá jako typický subjekt „napadlo nás něco dost dobrého na to, aby nás jednoho krásného dne někdo koupil“. Tak se nyní stalo, Unity koupil spolu s více než 130 patenty Rambus. CMOx má dosahovat vyšších hustot dat na plochu, rychlejších datových přenosů, nižších výrobních nákladů a v neposlední řadě větší spolehlivosti samotného úložiště. Zatímco současná technologie NAND je schopna na jednu křemíkovou desku dostat až 7,9 TB, CMOx dá až 22,5 TB (obojí na 17nm výrobním procesu). Níže vyobrazený vzorek je vyráběn 130nm procesem a firma ho představila v roce 2010 na IEEE International Solid-State Circuits Conference.
CMOx využívá volného pohybu kyslíku mezi dvěma oxidy kovu pod elektrickým polem. Jde o dvouvrstvou strukturu sestávající z vodivé CMO (Conductive Metal Oxide) a nevodivé (izolační) vrstvy oxidu kovu IMO (Insulating Metal Oxide). CMO je iontový i elektronický vodič, IMO je iontový vodič, ale elektronický izolant.
![CMOx - struktura vrstev](/sites/default/files/images/4/cmox-layer-structure.png)
Ve vymazaném stavu (řekněme třeba 0) jsou ionty kyslíku koncentrované ve vrstvě CMO a celá CMOx buňka má nějaký elektrický odpor. Je-li přivedeno elektrické pole ve směru od CMO k IMO, ionty se přesunou do vrstvy IMO, čímž se odpor zvýší a dá se tak rozlišit druhý stav – tedy řekněme logická 1 neboli zapsáno. Je-li elektrické pole přivedeno opačným směrem, ionty se zase přesunou do vrstvy CMO a odpor se sníží. Součástí duševního vlastnictví Unity Semiconductor jsou pak algoritmy a citlivé obvody pro zjišťování změn elektrických vlastností, podle nichž se zjišťuje logický stav dané buňky. Unity navíc umí elektrické pole (a tedy přesun iontů) regulovat tak jemně, že je možné dokonce CMOx buňku provozovat jako vícestavovou (tedy obdoba MLC).
Nakolik si Rambus koupil munici pro další vymáhání poplatků za věci již používané, nebo v technologii CMOx skutečně vidí potenciál (nejde zdaleka o první, která si klade za cíl nahradit současné flešky
), to necháme koňovi (pořád ještě má větší hlavu). Třeba se po čase dočkáme nějakého milého překvapení.