Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Raptor Lake zůstane v high-endu >rok bez náhrady, Meteor Lake ho nepřekoná

Klid, Intel letos zvládne velkovýrobu na všech plánovaných procesech.

(Alespoň to sliboval.)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Intel slibuje hodně a rád.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Intel slibuje, AMD dodává.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Furt míň než Intel.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

"Furt míň než Intel"

->jestli myslite ty nasilu natlacene distribucni kanaly procesory a dale strategii kdyz chces nas cipset na desku musis vzit i nasi dojebanou sitovku(B3), tak bych radeji byl ticho.

OEM smlouvy intel-u postupne dochazeji a AMD prerazi na vsech segmentech, dnes uz proste intel kupuje jen naprosty fanatik znacky, neznalec alebo debil, AMD naopak dnes kupuje i BFU(!), protoze od roku 2017 proste Zen ukazal sva nepopiratelna pozitiva, mam lidi ktery doted jedou na Ryzen-ech 5 1600X a hraji i dnesni moderni hry, jednoduse nemaj problem, zadna pasta ale pajeni a zadne prohybani procesoru, bonusem je moznost prejit se Zen I na Zen III s V-Cache doslova za babku(neni nutnost menit board).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

O ArrowLaku se šuškalo, že jde o 3nm produkt, protože v době vydání (2024) žádná foundry ani Intel nebude mít 2nm proces připravený k velkovýrobě. Tady pomůže TSMC a ArrowLake bude vyráběný u ní na nějakém 3nm nodu.

Někde jsem i četl, že ideálně by Intel chtěl mít tu novou architekturu rovnou na 2nm/20A procesu, ale právě z důvodu zpoždění procesů a konkurenceschopnosti vůči AMD, to vypustí předělané na 3 nm. A plný potenciál arch. přijde až s NovaLake.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ja tomu neverim, u intel-u se dnes tresou nejen vyrobni linky ale i stolicky zamestnancu...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Zamotali se do vlastní pasti, takže jim to přeju. Meteor Lake pro desktop by klidně mohl mít jen 4 velká povedená jádra (4C/8T) a ve většině her by byl nejlepší, jenže kdo by pak kupoval předražená 6+8, 8+16, 8+8 a podobné předražené zhovadilosti? Nejlepší herní procesor by dokonce měl i nižší spotřebu než obvyklé stovky wattů!

K zákazníkům se nesmí dostat jakýkoliv procesor s méně jak 6 velkými jádry, který nemá uměle omezené frekvence a/nebo architekturu, protože by se pak propadly prodeje dražších kusů. Toto umělé deformování produktů bohužel platí i pro AMD.

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Omezené frekvence levnějších modelů jsou výsledkem testování hotových kusů. On ten křemík nevyjde pokaždé na atom stejně.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Viděl jsem testy přetaktování Celerona G6900 a příbuzného Pentia (dvoujádro) co dosáhly přes 5 GHz. Reakcí ovcí co si nechtějí přiznat pravdu bylo, že Intel vybral nejlepší kusy, což je nepravděpodobné, ale i kdyby to byla pravda a on se s tím úplně nelogicky otravoval (proč by to sakra dělal?), tak i tak by frekvence běžných kusů byly výrazně výše než jsou u těchto produktů dnes.

Kromě toho je tady zdravý rozum - Intel dokáže zaplavit trh 8 velkými jádry co bez problémů dosahují 5+GHz, ale nedokáže vyrobit 4 velká jádra s 5+GHz? Celá jeho nabídka je nastavena na zvětšujícím se počtu jader a společně s tím i zvyšující se frekvenci, což jde proti zaběhnuté přirozenosti - např. dvoujádra šla vždycky lépe taktovat než čtyřjádra. AMD jede stejnou komedii.

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Dokáže je vyrobit, ale proč by to dělal? Jako aby vydělal míň? Kdo chce vysoký jednojádrový výkon, tak už v době jednojádrových procesorů musel zaplatit víc. Nebo koupit pomalejší a zkusit přetaktovat. To se nemění. Kdo ty jádra nechce, tak ať si je vypne.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ano, aby vydělal méně. Škoda taky vyrábí i Fabie, i když na Superbech má větší zisk, protože to je v technických možnostech. Ovšem Škoda funguje v relativně zdravém konkurenčním prostředí, kde jsou více než dva "konkurující si" šmejdi.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Musis to preci brat Mirdo tak, ze bezny Pepa, co si kpoupi pocitac na hrani a office, tak jsou pro nej mala jadra vicemene k nicemu. Staci mu 4-6 velkych jader s HT a je spokojeny. Kdo chce mit jistotu, 8P.
To ze tam Intel pridava Ecka, aby marketingove vyapdal lip,. pro vetsinu lidi, co si ty procaky koupi, ma nulovy prinos.
Kdyz by udelal neco jako 2+32..tak zase..kdo by byl cilovka takoveho produktu? To by melo smysl pro nejaky WS, ale ve spotrebnim segmentu by byl prinos oproti treba 8P vicemene nula. Kazdy ten segment ma svoje mantinely, ve kterem produkty davaji/nedavaji smysl. Intel to podle mne (z jeho pohledu vytriskat max z minima) dela docela chytre, na to jak je pozadu. Rozhodne chytreji, nez AMD, ktery ten svuj lepsi technicky potencial neumi uplne prodat..

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No Ečka tam jsou přeci, aby byla ta CPU energetický efektivní....oh wait...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Žádná firma nevyrábí věci jen proto, že je to v jejích technických možnostech. Vyrábí věci na kterých vydělá. Prodávat za hubičku čtyřjádra se jim nevyplatí. I kdyby to byly jednojádra, tak udělá více modelů podle frekvence a za vyšší zaplatí člověk víc. I když to je stejný křemík. Tak už to bylo o počátku procesorů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vysvětlím ti to jinak. Představ si, že se objeví materiál co je levnější a lehčí než dnešní a ve všech ostatních oblastech je stejný jako současné. Kdyby nějaké dvě automobilky měly duopol s nepsanou kartelovou dohodou jako mají AMD s Intelem a žádné jiné automobilky je neohrožovaly, tak by výsledek aplikace nového materiálu byl takovýto. Všechna auta by přešla na nový materiál, ale těm levnějším by se do kufru povinně navařil 100 kg litinový kvádr. A ty tohle omlouváš...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Já nikoho neomlouvám, pouze konstatuju. Nikde nevzniká nárok na slevu jen proto, že se jedná z hlediska nákladů na výrobu o stejný výrobek.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

skoda.. ibaze 2008, kedy vyrobili moju fabiu tam davali rovnaky motor ako v octavii (1.9TDI) a vela ludi si povedalo, yebat octaviu, lupim lacnesiu fabiu. Tak do fabie dali 5 stupnovu prevodovku, aj ked ten motor si priamo ziada 6ku minimalne na dialnici. Ludia si povedali, yebat octaviu, staci mi 5ka, aj tak to ma dobru spotrebu. Tak dnes vo fabii mas motor z kosacky, aby to urcite nikto nekupil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Že někdo dokáže přetaktovat procesor na určitou frekvenci a projet na tom pár testů, ještě neznamená, že by to prošlo továrními testy stability, které ještě musejí nechávat rezervu pro provoz na maximálních provozních teplotách, pro provoz na levných deskách, jejichž napájecí obvody nemají kdovíjakou stabilitu napětí ap.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Bylo by to dobrovolné, nikdo by majitele nenutil taktovat.
https://www.tomshardware.com/news/intel-alder-lake-celeron-g6900-overclo...
Taky vůbec není třeba jít až takhle vysoko. Lidi by byli nadšení i z 5 GHz.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tady vůbec nejde o lidi, ale o akcionáře :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ako napísal Ondar, ide o akcionárov. Plus, koľko by žral Celeron na 5 GHz? Mal by výkon menší ako i5-12400, ale typujem, že by žral o dosť viac. Len 1T výkon by mal väčší. Ale kto potom by kupoval Pentium, i 3...? A koľko by stál?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nemusel by žrát víc jak i5-12400, záleží na kusu. Tady mají i9 omezenou na 2 jádra a má spotřebu nižší.
https://www.techspot.com/review/2415-intel-celeron-g6900/

Pokud by uživatel měl horší kus, tak není problém ho hodit na nižší frekvenci. Cena nepatrně větší za verzi s otevřeným násobičem.

Celeron měl být 2C/4T a ne 2C/2T jako dnes.
Pentium to samé jen s větší cache (to už je dnes), tak jen přidat verzi K.
i3 to samé jako dnes - jen přidat trochu dražší verzi s K.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jako představy zákazníka ... hezké.
Představy Intel o přdstvách zákazníků jsou trochu jinde

i3 = 2P + 4E
i3 = 1P + 4E
i3 N-series = pouze E-cores

Celeron a Pentium skončilo. Nadále budou už jenom Intel Processor (pouze E-cores)
N100, N200, N300, N305

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Logicky:
1. Celeron = horší kremík, i9 = lepší.
2. Celeron má pri 3,4 GHz 46 W. Pri 5 GHz by menej ako 65 W nemal.
3. Ak by bol Celeron z lepšieho kremíka, na čo by ten súčasný (horší) Intel použil? Možno tak na takmer nepredajný Celeron G6900T.
4. Ak by mal Celeron 1T výkon ako i5, alebo i7, lepšie CPU by sa predávali menej a po tom Intel netúži.
5. Komu chýba 4vlákno na 5 GHz?
6. Ak by mal Celeron 5 GHz, koľko by mal i5-12400? 4,4 GHz (1T) ako má dnes? Alebo 5,2 GHz a i5-12600K 5,6? Alebo všetky by mali rovnakú 1T frekvenciu?
7. Skrátka Intel chce ponúkať lacné 2jadrá s nízkym MT výkonom, i5 so slušným 1T aj MT výkonom za prijateľné peniaze a i9 s najvyšším 1T aj MT výkonom, ale za príplatok. Ty by si na jeho mieste predával Celeron aj i9 s rovnakým 1T výkonom a zlý kremík by si vyhodil?
8. Nevieme či Intel HT chce, alebo musí vypínať. Ak musí, tak by potom takýto kremík nemohol predať. A ak by mal Celeron HT, Pentium by bol (aspoň takmer) nepredajný. Dnes pretaktuje málokto. Ani Pentium G3258 sa asi extra špeciálne nepredával (aj keď nemal HT). A Z dosku k Pentiu, aby šlo taktovať? Ja by som kúpil radšej Celeron, alebo i3 s lacnejšou doskou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hledáš logiku, tam kde není. Celeron nemusí být výrazně horší křemík, protože má funkční jen 2 jádra z původních 6, tudíž ta dvě funkční jádra můžou být a jsou slušná. Vypnutí HT je jen umělé, je dost těžké a silně nepravděpodobné vyrobit zmetka, který se projevuje tak, že mu nejde zapnout HT.
Celeron dosahuje 5,3 GHz.
https://www.tomshardware.com/news/intel-alder-lake-celeron-g6900-overclo...

Máš vyrobené nativní šestijádro a bezchybný výrobek, který má funkční všech 6 jader. Proti tomu máš zmetka, který má nějaké problémy s 2 jádry. Neexistuje žádné pravidlo, které by ta zbývající 4 jádra odsoudila do pozice s výrazně nižšími frekvencemi než má to bezchybné šestijádro. Prostě jen náhodný defekt odstřelil 2 jádra ze 6, ale ta zbývající 4 jsou v pohodě. To samé platí pro jen dvoujádrového Celerona. To že něco odstřelilo 4 jádra neovlivnilo ta zbývající 2.

"Komu chýba 4vlákno na 5 GHz?"
Mělo by nízkou spotřebu, nízkou cenu a vynikající poměr cena/výkon ve hrách, takže hodně lidem. Ty papírové parametry 3,4 GHz 46 W jsou o ničem.

Další Celer na 4,8 GHz při 1,25 V.
https://www.overclock.net/threads/overclcoking-celeron-g6900.1799255/
To není vůbec špatný křemík!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Uniká ti pár věcí. Jedna z těch zásadních je že nepodařený kus křemíku nemá jednu vadu.
Zkus si to představit jako nevydařenou fotografii. (Vonkoncom to je litografie).
Nejčastější kaz je rozmazání. U máznuté fotky/CPU těžko najdeš ostré místo.
Tyto nepřesnosti způsobují zahřívání, které se eliminuje snížením taktů nebo vypnutím jader či HT.
HT zvedá teplotu dost výrazně a přínos je jen 20% výkonu.

Další fakt co jsi asi nepostřehl je, že přidání E-core ubere herní výkon. E-prdíky zvedají výkon jen v testech. V reálné zátěži ubírají podobně jako HT.

Ano intel segmentuje trh. To víme. A předložil jsi pro to hodně důkazů.
Obviňuješ AMD že to dělá taky. Ale důkazy pro to nemáš. Aby AMD prodávala 4T CPU tak by musela vyrobit masky. A ty jsou drahé. Tebou žádaný CPU musí být levnější než 6C. 6C je u AMD odpad z výroby 8C. Takže se prodává za výrobní náklady. 4T by se nevyplatilo. Ale přesto AMD má na trhu levný 4C CPU. Na slušných taktech. Tak si ho kup.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Zapomínáš ale na jednu věc - distribuci chyb a kvality na křemíkovém wafferu. Ta není díky způsobu výroby po celém wafferu stejnoměrná. Válcový ingot ze kterého se pak řežou waffery při výrobě rotuje, což znamená že nečistoty se vytlačují k obvodu, waffer je uprostřed nejkvalitnější a směrem k okrajům se čistota/kvalita křemíku a množství chyb zvyšuje (není to optimální, ale lepší způsob výroby prostě neexistuje). Tj pravděpodobnost říká, že plně funkční jádra budou asi z oblastí blíž středu, kde je i kvalitnější křemík a dokáže dosáhnout vyšších frekvencí a naopak zmetky kde jsou funkční dvě jádra budou někde od kraje kde už je vyšší koncentrace nečistot a jádro dosáhne nižších frekvencí. Vypnutí HT je samozřejmě obchodní záležitost.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nečistoty jsou jedna věc. A dají se eliminovat vypnutím jádra nebo části cache.
Ale jde především o přesnost výroby.
A stejně jak fotografie jsou často rozmazané v krajích, tak EUV ASML je nejostřejší uprostřed.

Spolu dohromady to vytvoří efekt, že nejde vyrobit vysokofrekvenční malojadro.
Přesto AMD uvedla na trh Ryzen 3 3300X.
Ryzen 3 4100 je slabší kus. Ale za super cenu 1800Kč.

Vypnutí HT je obchodní věc u intelu.
AMD se SMT tolik nešetří. Jen v notebookach asi kvůli spotřebě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nečistota neznamená automaticky defekt a nutnost vypnutí jádra, ale i tak ovlivňuje (zvyšuje) leakage a tedy i spotřebu a maximální frekvenci. A ano, ostrost litografie na okrajích je horší (asi i jeden z důvodů proč se s příchodem malých nm upustilo od úvah o 450mm wafferech)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tolik slov od TOWa a Samuela co se snaží popřít realitu nebo vyvrátit něco, co jsem nenapsal.

1) Nikde netvrdím, že všechna jádra přítomná na waferu jsou 5+ GHz. Na druhou stranu na základě reálných výrobků a pár příkladů z praxe lze předpokládat, že málokterý Celeron G6900 není 4+ GHz.

2) Nejde mně hlavně o dvoujádra. Toho Celera jsem si vzal jako extrémní příklad, protože 2c/4t jsou úplné minimum o kterém se dá dnes uvažovat (i pro méně náročné hraní) a v případě nativního dvoujádra by se všechny jednojádrové zmetky musely vyhodit, tudíž by to byl prodělečný produkt.

O projektu nativního čtyřjádra si myslím přesný opak a tudíž by existovat měl. Ze všech testů co jsem kdy viděl jasně vyplývá, že 4 moderní jádra na nijak uměle omezené frekvenci by se mohla párovat klidně i s RTX 4090 - aspoň to CPU by dále nezvyšovalo spotřebu ad absurdum. Samozřejmě, že u tak drahé karty je většinou zbytečné šetřit na CPU.

Samotná dost přestřelená cena Celeronu ukazuje, že Intel má výrobu vyladěnou na mnohem lepší úrovni, než aby se mu vyplatilo prodávat uměle omezené dvoujádro z původního šestijádra. On nechce, aby se poptávka po Celeronu zvýšila, takže chce za frekvenčně a vláknově uměle zkriplené 2C/2T 1600 Kč, což je výsměch. AMD prodává zmetka z nativního osmijádra za 2400 Kč - 4300G 4C/8T.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"přestřelená cena Celeronu ukazuje, že Intel má výrobu vyladěnou"
Ne, intel nemá vyleděné vůbec nic. Tak možná má nízkou chybovost. Ale s procesem je o generaci pozadu.
AL/RL dohnal ZEN 3 po 2 letech.
ZEN 4 nastavil zpětné zrcadlo zpátky kde bylo.
Vůbec nechápu proč intela někdo kupuje.
S AMD člověk získá maximum. A když by náhodou měl štěstí v křemíkové loterii a koupil nízko taktovaný 4C, tak jej může přetaktovat.

Argument s 4090 ... Zas koukáš na testy a ne na reálný výkon. Nikdo nebude riskovat lagování kvůli tomu že má jen 4 jádra.
To samé platí o HT a Ecore. Výkon v testech vypadá dobře. Ale ve hrách to ubírá FPS.
Příměr k autu: Slabý motor kde se výrobce snaží nahnat výkon turbem. Ale bude tam spoustu ALE. Například v nízkých otáčkách to natáhne. V reálném provozu to je na prd.

4300G obsahuje GPU v ceně 1500Kč(odhad).
Porovnávání jabka a hrušky.

Realitu nepopírám. Tvoje komentáře jsem ani nečetl. Takže je dost možné že vyvracím co jsi nenapsal. Jen se snažím doplnit informace aby realitě odpovídali.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Argument s 4090 ... Zas koukáš na testy a ne na reálný výkon. Nikdo nebude riskovat lagování kvůli tomu že má jen 4 jádra."

Kde žiješ? Dneska už testy procesorů bez min. fps apod. skoro nikdo nedělá.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i3-12100f/19.html

Tímto bych pohádky o lagování uzavřel dobrým koncem pro čtyřjádra.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jdi už s tím intelem někam.
AMD Ryzen 5 5500 je levnější. Má o 50% víc jader při menší spotřebě. Cache větší....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tady nejde o Intel nebo AMD, ale o počet jader. Příště bych doporučoval nevtírat se do diskuze, kterou nechceš číst.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Na blbosti nemám čas. Ale ty největší mám nutkání vyvracet.
Dvě jádra navíc v ceně neudělá velký rozdíl. V případě AMD to doknce ušetří peníze. Výkonem v MT to je 50% navíc.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ahááá. Takže Intel používa slušný kremík v lacnom Celerone aj keby ho mohol použiť do pretaktovateľných CPU... To dáva logiku. Intel neobhajujem, ale je logické, že zmetky nechce vyhodiť, tak ich predá ako lacné CPU a zarobí aspoň niečo. To, že Celeron ide pretaktovať, neznamená, že budú mať rovnakú spotrebu ako i9 s 2 jadrami. Veď to by si Intel strieľal do nohy. A ešte teraz, keď má stratu. Ešte raz: Celeron bez HT má TDP 46 W a Ty tvrdíš, že na 5,3 GHz s HT by nemal vysokú spotrebu... Nejak Ti matematika nejde.
„To že něco odstřelilo 4 jádra neovlivnilo ta zbývající 2” - podľa Teba Celeron vychádza zo 6 jadier?
Fakt mi nedáva logiku, aby Intel dával do Celeronov dobrý kremík. A ak dobre viem, hrám už 4vlákno nestačí.
„Ty papírové parametry 3,4 GHz 46 W jsou o ničem.” - Celeron nemá turbo, takže koľko Intel píše, toľko CPU má/žerie.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Další Celer na 4,8 GHz při 1,25 V.
https://www.overclock.net/threads/overclcoking-celeron-g6900.1799255/
Kolik si myslíš, že při tomhle napětí žere?

A nejde jen o Celeron. I čtyřjádrové i3 jdou přetaktovat na o dost lepší frekvence.
Já mám pro svá tvrzení 2 důkazy uvedené v této diskuzi, ty máš jen dojmy a odhady.

Do třetice všeho dobrého.
https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i3-12100f/20.html
i3-12100F na 5,2 GHz a není nejhorší ani v té efektivitě. Už se prober.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

4 jádra pro hry už opravdu nestačí, je tam velký rozdíl ve výkonu oproti 6. Ale těch 6 by možná ještě prošlo jako herní CPU, ale pak by tam byly zbytečné ty Atomy, místo kterých by mohli dát rači 8.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ukaž mi test, kde na stejné architektuře dokáže šestijádro na nižší frekvenci ve hře porazit výše taktované čtyřjádro. To by byl důkaz pro tvé tvrzení.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Proč by mělo běžet to šestijádro na nižší frekvenci?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aby dokázal svoje tvrzení "4 jádra pro hry už opravdu nestačí, je tam velký rozdíl ve výkonu oproti 6".

Ten rozdíl ve výkonu je totiž IMHO způsoben ne počtem jader, ale vyšší frekvencí a/nebo lepší architekturou u šestijader.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tak to se dá nejlíp zjistit, když běží na stejný frekvenci ne? Pokud hra dokáže využít 6 jader, tak tam poběží líp. U snižování frekvencí je problém o kolik. 5%, 10%? A když se určí o kolik, tak proč zrovna o tolik?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, rozdíl frekvence by nesměl být moc veliký. Prostě jako dříve v testech dual vs quad, kdy quady byly taktované o něco níže a přesto už v některých hrách dokázaly porazit dvoujádra. To byl jednoznačný důkaz toho, že ta hra umí dobře využít čtyři jádra. Jde o tu jednoznačnost, ale nakonec můžou být klidně i na stejné frekvenci.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

A to jaksi chlapec zapomněl na nároky systému, který hostuje onu hru. On nikam tím spuštěním hry nezmizí...:D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"umělé deformování produktů bohužel platí i pro AMD"
Neuvedl jsi ani jeden důkaz že to platí i pro AMD.
Já uvedu důkaz že to neplatí.
Ryzen 3 3100 a Ryzen 3 3300X se začali prodávat rok po uvedení řady 3000.
Trvalo dlouho než se nasbíralo dost zmetku.
A prodávali se jen půl roku. Než se vyprodali.
R3 3300X měl turbo stejné jako R9 3900.
Možnost OC je u AMD samozřejmost.
Další várka bohužel nedorazila protože se výrobu podařilo vyladit. Ale třeba se objeví R3 7300X. Jestli 5nm TSMC bude mít podobné potíže jako 7nm.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intel měl taky na trhu slušně taktované 2Core.
Xeon X5698
https://diit.cz/clanek/nejrychlejsi-dvoujadro-na-svete-intel-xeon-x5698-...

Nebo pentium anniversary edition G3258.

Ale to už je dávno.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jestli to Intelu nezhorší prodeje, tak to nevadí. Raptor je OK generace, třeba přijde nějaký mírný refresh (aneb zjistíme, že Raptory v novějším steppingu jsou mírně energeticky efektivnější). Kdo letos koupí Raptor, si jinstě v poklidu počká na Arrow, protože mu po ty plusmínus dva roky nebude chybět výkon. Podobně jako kdo dnes koupí třeba 7900X, nebude se za rok trápit tím, že je na trhu 8900X. Tedy pokud to není honič výkonu.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Raptor Lake-refresh se chystá zhruba na září: https://diit.cz/clanek/plany-intelu-na-druhe-pololeti-2023-raptor-lake-r...

Pro high-end plánuje Intelu o ~200 MHz vyšší takty, některé nižší modely by mohly dostat více malých jader.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Aha, tak to mi úplně vypadlo z hlavy. Pak to celé dává smysl. Zopakujeme si situaci s Haswelllem, kdy relativně slušná CPU architektura dostala Refresh a nějakou dobu se z ní žilo a přeskočila se v běžných desktopech jedna generace (tehdy Broadwell). Jo, proč ne. Jinak jak píše kolega níže, konfigurace typu 2P+16E by byla príma. 16E na běžné chroustání desktopů, 2E na nějaké tomu specifické úlohy, kde naopak přijde vhod menší počet jader (i třeba pro to video, kterému ty 4 vlákna z hlediska kvality výstupu budou svědčit víc než 32 vláken Ryzenu).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vím o tom jak se řešila a řeší kvalita výstupu videa CPU vs GPU, ale aby se měnila kvalita u jiných CPU architektur? Tam přeci musí být výsledek vždy stejný, jen se mění čas.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zde je jeden ze starších článků na toto téma.
https://streaminglearningcenter.com/blogs/ffmpeg-command-threads-how-it-...

Zde je další článek stejného autora popisující hodnocení kvality výsledků různých encodingů dle odlišných metrik, včetně k tomu nutných nástrojů.
https://ottverse.com/ffmetrics-free-video-quality-measuring-tool/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takže už tak do mrtě přetaktovaná i9 13900K (KS) bude akorát ještě víc přetaktovaná jako 14900K? Mazec a bude pak zas ještě i 14900KS?:D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud se najde dost čipů, za které si zákazníci budou ochotni připlatit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jestli je Raptor OK, se ukáže podle vývoje cen a produktů konkurence a tento výhled není pro Intel optimistický. Mírné zlepšení efektivity by Raptorovi nestačilo ani dnes. Jediná funkční zbraň kterou Intel proti AMD má, jsou malá jádra, jenže tahle zbraň je ochromená samotným Intelem, protože se bojí vydat zajímavé konfigurace, co by poměrem cena/výkon AMD porazily. Např. 2P/16E za cenu mírně vyšší než dnešních 6P nebo čistých 32E za cenu mírně vyšší než 8P. Obě atom friendly konfigurace by v multithreadu měly víc než jen mírně vyšší výkon a to při nižší spotřebě a lepších možnostech využití zmetků (snížení ceny).

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Ale ono z testov to vyzera tak, ze Intel AMDcko dotiahol. Neviem, aka je realita a mozem povedat, ze ma najblizsich par rokov ani nebude zaujimat, upgrade path je u mna jasny. Ale ak je realita aspon trocha blizka tym testom, tak to nebude taka tragedia, ako ked AMD doslo s 8-jadrami a potom so 16-jadrom a uplne Intelu vypalil stvorjadrovy rybnik.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Realita je taková, že spotřeba je u Intelu příšerná.
Spotřeba šestnácti velkých jader AMD na úrovni 8+8 jádrům Intelu.
https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-13700k/22.html

A pokud někdo namítá, že Intel lze poladit, tak AMD lze díky 5 nm poladit ještě lépe. Přitom ještě přijdou 5 nm APU, kde jim to nebude kazit chipletový návrh a tahle i7 půjde úplně do háje.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

AMD ted ma nejvetsi vyhodu v lepsi efektivite, to je pro bezne spotrebitele jeji nejvetsi deviza. Bohzuel jeji marketing to neni schopny naleziste zuztkovat, spis naopak.
Lidi co pak delaji s ruznyma speicalnejsima softama, tak se napr radi vyhnou Intelimu B-L designu, ale to pro bezne uzivatele asi problem moc neni.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč tu všichni pořád plantají spotřebu? Ten rozdíl třeba u 13900kf a 7950x3d dělá kolik - 200Kč ročně při průměru 12h práce denně?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

To záleží na práci, ale nejde jen o ceny elektřiny. Možná by to chtělo trochu praxe, abys pochopil co všechno je spojené s provozováním procesorů s takovým rozdílem spotřeby v této kategorii. A každý den třeba 60x pendlovat mezi 20 a 200 W, to hardwaru taky moc nepřidá.

PS: Ani při 8 hodinách denně to nebudou jen dvě stovky ročně, to bys byl z hodně levného kraje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Proč tu všichni pořád plantají spotřebu?"
.. protoze je rozdil, jestli chladis a provozujes v zatezi 100W, 170W a nebo 250W.
Velmi jednoduche a proto se to tam dokolecka 'planta'.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Asi jsem s PC začátečník... dělám to jen cca 15 let... ale rozdíl ve chlazení 100W nebo 250W procesoru je třeba s vodníkem kolik... 1000Kč? Buď tam bude AiO 240 nebo 420... Navíc snad nikomu neběží domácí PC v zátěži pořád... ani to pracovní... U efektivně využitého serveru, třeba na AI možná. Ano, jsem začátečník i v práci na PC :D Těch 12h denně, co pracuju a PC docela zatěžuju totiž vůbec neznám a nemám to z praxe jak na serverech, tak PC, noteboocích a Windows/Linux :D Pamatuju ještě chlazení na čipsetech, jestli jste to někdy na historických fotkách viděli... A tehdá bylo chlazení trošku jiná věda a spotřeby o něčem jiném... ani nezmiňuju taktování (třeba tužkou)...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

A proč se budeš na 100W CPU otravovat s vodníkem? Krása AMD je i v té možnosti mít normální desku, normální skříň třeba jen s jedním sysfanem a průměrný chladič. U CPU jsem skončil asi na 130 W a nehodlám se vracet ani k tomu, natožpak dvojnásobku. Průměrná deska se pekla ve vlastní šťávě, takže jsem kvůli kaskádě raději šel pod 100 W.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aha, takže ty tu motáš něco o praxi ostatních a sám ji nemáš? :D Třeba na Gamernexus hezky ukazovali, proč je lepší konkrétně pro AMD vodník - hlavně kvůli tomu, že to ty peaky pokryje daleko lépe. Někdo prostě výkonné PC potřebuje, no. Samozřejmě se takové CPU nedává do desek se slabou kaskádou... Ta je vždy popsána v technickém listu výrobce a pokud jsou komponenty správně vybrány, nic se nepeče :D

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jestli se skutečně pohybuješ u stavby PC 15 let, tak jsi málo chápavý nebo já nevím. Spousta desek má/mělo podporu i těch žravějších CPU, ale ten kdo toto bral jako slovo boží a ještě k tomu takový CPU často zatěžoval, tak skončil se zničenou deskou výrazně dříve než je obvyklé.

Gamernexus si může blábolit co chce. Mně je úplně jedno jestli má Zen 4 frekvenci 5,7 nebo 4,7 GHz, tudíž se na vodníka můžu s klidem vykašlat. Ono to bude jako s RTX 4090 - většina majitelů ji podtaktovává. Proč je asi dneska tak populární undervolt highendových komponent...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Asi jsem s PC začátečník"..
.. asi jsi, kdyz tohle nechapes :)
Nejak ti unika pointa toho, ze existuji lide (a neni jich opravdu malo), kteri nehledaji nahradu teplovodni pumpy doma. Rovnez nemaji zajem pouzivat vodniky. Rovnez nemaji zajem mit zvyseny hluk doma, rovnez napriklad pouzivaji mensi buildy, nemaji zajem si prodrazovat build, atd, atd..
Pokud nechapes jiny pohled na vec, tak si pak opravdu zacatecnik a je jedno, kolik si toho za tech 'X" let udelal.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Já chápu, že takoví lidé existují, znám jich plno a hodně takovým jsem stavěl PC :-D

Reagoval jsem vesměs na kecy typu:
A každý den třeba 60x pendlovat mezi 20 a 200 W, to hardwaru taky moc nepřidá.

Ono je to úplně jedno... Když máš tu i9 nebo R9 79xx tak (pokud nejsi úplný matla) máš na to dimenzované komponenty...

Ohledně podtaktování - tohle ukazuje to, že ti lidé nevyužívají ten HW na 100%. Třeba na výkon počítání hashů Etherea nemá určitý undervolt vliv. GPU i CPU se skládá z různých typů výpočetních jednotek. Na hashe se používá jedna (na hraní taky nemá určitý undervolt takový vliv), třeba na AI se používá skoro všechno... Proto třeba zkus podtaktovat grafiku a trénovat stejný model - počkáš si dýl. Kolik lidí taky používá AVX-512, že jo?

Jinak dobrý typický kec na někoho, kdo je větší odborník: Může si blábolit co chce :-D A argumenty 0 :-D

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"Ono je to úplně jedno... Když máš tu i9 nebo R9 79xx tak (pokud nejsi úplný matla) máš na to dimenzované komponenty..."
.. neni to uplne jedno. Ja mam 5900X treba a muzu to mit v mATX buildu s 12'' Noctua na tom a v ramci specifikacich jedu v plne MT palbe vicemene bez problemu bez toho aby to throttlovalo a ja u toho prisel o sluch. Kdyz vezmu treba nekdy budouci 7950x a omezim ho na 150W (jako ten 5900x) ztratim nejakych cca 5-7% MT vykonu. Kdyz to stejne udelam s 13900K/S/F/XYZ.. tak ztratim 20%.Coz je rozdil skoro jednoho tieru.
A na tohle muzu nadimenzovat i ty komponenty, protoze za sebe bych neco v dlouhodobe (hodinove) zatezi s vic jak 150W provozovat nechtel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

".. Kolik lidí taky používá AVX-512 .."

AVX-512 je jako Yeti, hodně se o něm mluví, ale ...
- procesory do platformy s1200 jaksi AVX-512 díky E-cores nemají (povolené)
- platforma AM5 jim přijde moc drahá ...
- Saphire Rapids byly teprve ohlášené

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nakonec i procesor Ryzen 7950X mohl klidně disponovat označením 13900, pokud vezmeme v úvahu množství BTU nutných k jeho uchlazení za jeden den.

86400*170/1055,05585=13922

https://cs.wikipedia.org/wiki/British_thermal_unit

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Koukam, ze obcas vysypes fakt perlu..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No trochu jsi zapomněl na nároky chlazení, aby ten Intel na tom deklarovaném výkonu vůbec vlastně jel... A neurvalo ti to uši.
Nároky na napájecí kaskádu na MB...
Nároky na PSU...
Více odpadního tepla v case, takže opět více chladícího výkonu...
Takže asi větší case (uřvaný větrný tunel doma nechceš)...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To měl být joke. Příště k tomu přidám wink smajlík pro ty s menším smyslem pro humor.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak já myslím že stačilo na chvilku. Vydávat co 10měs procesory o pár procent výkonnější než ty minulé asi nelze donekonečna.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"desktop zůstane až do vydání 2nm Arrow Lake(Intel 20A) v péči stávajícího Raptor Lake"

->cili roky 2023 a 2024 sou v jasne prdeli, konkurence ze strany intel-u na tohle obdobi jiz chaba a nebo zadna, nekdo si tu mozna rika ze prijde refresh Raptor Lake, jenomze on neprijde, 6GHz mety bylo dosahnuto a 35W T modely zerou cca. 120W, jednoduse a jasne 5 generace 10nm výr.pr. trpi stale problemy, jadra sou velka a zrava, no nevim co budou kluci delat, jsem skutecne zvedav...

"kralování Raptor Lake v mobilní sféře i v tom nejoptimističtějším možném scénáři potrvá do druhého pololetí 2024"

->to je zasraně dlouhá doba v oblasti IT, vzdyt ten raptorí bazmek neni zadna konkurence!!!

"Pokud však Intel nezvládá dořešit situaci s již pripravovanou ještě pokročilejší 3 a 4nm generací(o 2nm nemluvě)"

->tak ja to vidim tak jak to presne autor popsal, (7nm)Meteor Lake muze skoncit budto jako první 10nm produkt Cannon Lake a nebo jako druhý 7nm odvar podobne jako 10nm Ice Lake, intel si již básní o 4, 3 a 2nm(!), jenze jestli je Arrow Lake(jako dalsi desktop produkt) skutecne planovan na jeste ambicioznejsich 2nm(!), pak se ho nedockame driv nez v letech 2026 - 2028, mozna rovnou i v 2030

Konkurence je sakra potreba(!), intel-u jsem drzel prsty, AMD nam může totiz pekne podražit.

Ted bude jedinou zachranou intel-u kdyz naceni ty skutecna 8 jadra Raptor Lake maximalne na uroven Ryzen-u 7 7700X, vic ne(!), kralem na 2 leta sa stane Ryzen 7 7800X3D.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Není nad pořádný skluz a pak si rozmlátit hubu o mantinel :) Intel je už tak hluboko v řiti, že ani nevidí ven. Nevěřím, že by v tý firmě byl ještě někdo, kdo by to dokázal v nejbližších 10 letech otočit. Postupně umřou jako IBM.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Prosímtě, jak IBM umírá? :-D Ty vůbec nemáš ani tucha, co ta firma dělá, že jo? :-D (Pracovat jsem tam ale nešel i když jsem měl pěknou nabídku).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Myslíte si, že je v současnosti vyšší, nebo nižší procento těch co odmítnou jejich nabídku?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A to jsme se Intelu smáli (no, ono to bylo spíše zoufalství) za 5% výkonu.
Pak to sestřelil "spektrem" a pak následně najel na skutečný tik-tok střídání nárůstu-poklesu výkonu u nové generace.

Skoro si říkám, že nám ten starý Intel skoro i chybí...:)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.