Rating u Bartonů se bude počítat jinak
Jak se počítá rating u nyní prodávaných Athlonů od AMD vám ukázal Martin v tomto článku z minulého roku. Abyste to nemuseli složitě hledat, tak formulka zní:
rating=3×frekvence/2 - 500
Nové procesory AMD Athlon s jádrem Barton budou mít počítán rating podle jiného vzorce:
rating=3×frekvence/2 + 100
A ještě než se pustím do úvah, tak obrácený výpočet:
frekvence=2×rating/3 - 66
Jak je vidět, dvakrát větší L2 cache si AMD cení na 600 ratingových bodů, aneb 600 MHz u Pentia 4. Je ten rozdíl opravdu takový? Pokud bychom usuzovali z toho, jak dvakrát větší cache pomohla Pentiu 4, pak zcela jistě ne. Na druhou stranu si myslím, že AMD procesory vzhledem ke své vnitřní architektuře mohou z větší L2 cache více získat, nežli Pentia 4. Můj odhad je, že rozdíl ve výkonosti se bude v průměru pohybovat kolem 20 %. Jenže to by pak opravňovalo AMD zvýšit PR řekněme o 400 (u 2000+ modelu, ale buďme trošku tolerantní, povolme to AMD i u nižších modelů).
Abych byl na AMD spravedlivý, tak musím uznat, že dnešní PR trochu nahrává Intelu. Sice by měl být AMD Athlon XP 2000+ stejně rychlý jako Intel Pentium 4 2 GHz, ale není tomu tak. Až na pár výjimek (rozuměj programů, které jsou optimalizovány pro Pentium 4 a nejsou optimalizovány pro Athlony) je Athlon rychlejší. V tomto světle je nový rating Barton procesorů v pořádku. Srovná Athlony a Pentia 4 trošku více k sobě. Uvidíme, jak se ještě AMD postaví k ceně Bartonů, protože by Barton 2200+ měl být určitě levnější než Thoroughbred 2200+.
A následující tabulka ukazuje srovnání skutečné frekvence procesorů a jejich ratingu na základě toho, o jaké jádro se jedná:
|
Diskuse ke článku Rating u Bartonů se bude počítat jinak