Reakce na volání Steva Jobse po hudbě bez DRM
Začněme ale od začátku. Jedním z prvních reagujících (ne-li vůbec první) byl DVD Jon (Jon Lech Johansen). Ten nejspíše šéfa Apple v lásce moc nemá a jeho „lest“ rovnou prokoukl. Tvrdí, že Steve používá záměrně zkreslené statistiky v některých svých tvrzeních (mezi nimi jsou taková slova, jako že 97 % hudby v iPodech nepochází z iTunes a to právě kvůli DRM), snaží se obecně hodit problém DRM na vydavatele a v neposlední řadě má zbytečné obavy z uvolnění „tajemství“ vlastního DRM systému v případě, že by jej dal k dispozici dalším vydavatelům, aby tedy bylo možné přehrávat „všechno všude“, jak by si on přál. Jak příklad uvádí Johansen Microsoftí DRM známé pod označením „PlaysForSure“, jehož „tajemství“ prý také zatím nikdo zpod pokličky nevypustil (něco jiného je, jestli si s PlaysForSure umí někdo „poradit po svém“).
Následně se do šéfa Apple pustila RIAA. Ta jednoduše opáčila, že místo toho, aby byl svět zbaven DRM, by měla firma Apple prostě předat svůj DRM systém konkurentům a vytvořit tak prostředí, ve kterém půjdou skladby z iTunes přehrávat na čemkoli a naopak. Že prý by to neměl být pro tak šikovnou firmu, jako je Apple, žádný problém. Naopak někteří analytici souhlasí s Jobsem, když přitakávají, že DRM je vzkaz uživatelům o jakési nedůvěře. Přidávají se též k myšlence, že DRM brání rozmachu digitální hudby. Jsou však tací, kteří nesouhlasí a tvrdí, že zbavení digitální hudby DRM by způsobilo její masové sdílení.
Mezi dalšími reagujícími je také firma SanDisk, kterou jistě znáte coby tvůrce paměťových karet a přenosných přehrávačů. Z jejího vyjádření je cítit, že sice se Stevem Jobsem v lecčems souhlasí, ale že poslušně „drží hubu a krok“ („raději vytváříme řešení než konflikty“). Přihřívá si pak polívčičku tvrzením, že sama nabízí přehrávače kompatibilní s mnoha online obchody s hudbou (namátkou Rhapsody, Napster, URGE, Yahoo! Music, Emusic a Best Buy Digital Music Store).
Nakonec je tu právě v úvodu zmíněné Coral Consortium, které sdružuje mnohé přední tvůrce hardwaru, vydavatele a ochranná sdružení a nabízí vlastní DRM řešení. A právě toto se snaží v reakci na Jobsem zmiňovanou nedostatečnou „interoperabilitu“ mezi přehrávači a online hudebními portály nabídnout Apple, čímž by vzniklo prostředí, kde skutečně funguje „všude všechno“ pod jedním DRM systémem. Firma Apple by navíc nemusela mít obavy z případného vyzrazení způsobu fungování a oněch „utajovaných částí DRM“, protože by to prostě nebyl její problém (nemusí jej předávat nikomu dalšímu). Navíc je tento DRM již připraven nejen na hudbu, ale i video. Jenže se zdá, že Steve Jobs na jiný DRM systém nebude chtít přistoupit. On je zkrátka přesvědčen, že když „interoperabilita“, tak optimálně bez DRM.
Takže se nám někteří vypovídali … a zůstaneme nejspíše tam, kde jsme.