RealNetworks žaluje DVD CCA a MPAA za monopolizování trhu
RealNetworks tvrdí, že filmová studia a DVD CCA porušují antimonopolní zákony řízením toho, kolik kopií zakoupeného díla si smí koncový uživatel vytvořit a jaké produkty schopné zpracovávat ochranné prvky na DVD se smějí vyrábět. Zároveň tím podle RealNetworks upírají uživateli „právo“ na bezplatnou kopii pro osobní potřebu (v USA se říká „fair-use copy“).
Zatímco filmová studia umožňují skrze software (který pro ně dělá Sonic) udělat si „další kopii“ pro jiné než DVD přehrávače (mobilní přehrávače typu iPod, případně PC a jiné) za další poplatek, RealDVD umožňuje uživatelům vytvořit si „fair-use kopii“, na kterou mají právo, bezplatně (tedy alespoň podle toho, jak RealNetworks chápe americké zákony, u nás třeba vyloženě to právo není, zákon to pouze nezakazuje). Právě proto je prý RealNetworks kvůli RealDVD u soudu, protože podle RealNetworks filmová studia provozují „hon na peníze“ bez ohledu na práva uživatelů. Tvrdí, že výběr peněz za zákonné právo tvorby kopie pro osobní potřebu poškozuje spotřebitele. Vyřazením možností typu RealDVD ze hry si tak tyto společnosti monopolizují trh.
Soud má tedy zase o zábavu postaráno a my se už těšíme na další pokračování této kauzy, velice podobné Kaleidescape, kde však DVD CCA prohrála (tedy zatím, vše je stále ve fázi odvolání ze strany DVD CCA). Ve své žalobě proti MPAA a DVD CCA se RealNetworks o tomto případu také zmiňuje, ovšem s poukazem na skutečnost, že zatímco Kaleidescape je spíše „profi“ řešení za nemalé peníze v řádech tisíců dolarů, RealDVD je určeno pro běžné uživatele za 20 dolarů.