Uživatelský test: 8TB Seagate Archive na „domácí zálohování internetu“
Kapitoly článků
Nakonec tedy tento článek nebyl tak úplně recenzí jednoho disku, já však doufám, že vám objasnil některé nejasnosti ohledně šindelových disků. Jisté je, že se s nimi setkávat budeme, a to i v budoucnu, až přijdou nové technologie zápisu. Výrobci to vidí tak, že SMR se bude kombinovat s novými technologiemi jako HAMR, MAMR či BPMR a jako důkaz toho, že se SMR disky přichází nová éra diskových úložišť, jsou dlouho připravované sady příkazů ZBC/ZAV právě pro práci s touto technologií ukládání.
Zdroj: linuxfoundation.org (© HGST)
Dokonce jsem zahlédl i zmínku, že Seagate má šindelový 2,5″ 2TB disk o tloušťce pouhých 7,5 mm a dodává je jen vybraným partnerům, což je dost hardcore, protože si nedovedu představit, že by takový disk byl vhodný do notebooků jako systémový, spíš by dávalo smysl, kdyby tam byl jako druhý na data (má jít dle specifikace o drive-managed SMR disk).
Já samozřejmě nyní nemohu říci, zda jsem rád, že jsem koupil právě SMR disk. Především pak proto, že jsem jej ještě nenasadil do provozu. To udělám až poté, co koupím druhý takový a sestavím zrcadlo (RAID 1). Jednu věc totiž nemohu popřít: nemám k té technologii dostatečnou důvěru na to, abych svěřil hromadu dat jen jednomu takovému disku. Dokážu si totiž představit, že jako první se „ošoupe“ ta disková cache pro náhodné zápisy a tím život disku skončí. Možná i proto u něj Seagate udává průměrnou roční zátěž (workload rate limit) 180 TB.
A taky si potřebuji vyzkoušet, jak se to bude v tom poli chovat. Nevylučuji, že o tom podám zprávu, ale nerad bych to v tuto chvíli sliboval ;-).
Hodnocení SMR drive-managed disku/ů
Klady |
|
Zápory | vlastně jsem na nic nepřišel, neboť všechny potenciální zápory jsou fakticky specifika produktu a s jako takovými se s nimi zkrátka musí počítat, taková ta technologie prostě je |
Specifika |
|
Na nějaké ocenění to v tuhle chvíli není a drive-managed disky se ho nejspíš od nás nikdy nedočkají. Výhodná cena za jednotku dat je dost málo a hodně bude záležet, jestli jste ochotni skousnout specifika produktu.
SMR není technologie, ze které by měl těžit koncový uživatel (což potvrzují i specialisté na záchranu dat z DataHelpu ve svém podrobném článku o šindelovém zápisu a ukazují proč tomu tak je.). Je to kompromis daný hranicemi technických možností, ze kterého budou těžit hlavně výrobci disků. Není se tedy co divit, že tomu štěstíčku vycházejí vstříc zaváděním nových podpůrných sad příkazů pro práci s touto technologií. Bez nich je totiž využití SMR poměrně obtížné a do jisté míry i omezené. A jestli na tom budou chtít stavět i nové produkty využívající nové technologie záznamu, tak to bez té podpory dost dobře nepůjde.