RECENZE: Lenovo ThinkPad E585 – business class s Ryzenem levněji
Kapitoly článků
ThinkPad E585 trpí z hlediska provozu na baterii stejným problémem jako ostatní Ryzenovité notebooky. Ten problém tkví v tom, že se procesor podtaktuje maximálně na 1600 MHz a spotřeba je tak vyšší než u Intelu. Takto se notebook chová i když sliderem ve Windows 10 nastavíme maximální výdrž baterie. Výhodou je, že je notebook i v tomto nastavení svižný a brouzdání po internetu je pořád veselé. U Intelovských notebooků narážím na to, že v tomto šetřícím režimu se procesor podtaktuje na nějakých 800MHz a zde pak zůstane, celý notebook je pak znatelně pomalejší. Daní za vyšší výkon je tedy vyšší spotřeba na baterii a ThinkPadu E585 moc nepomáhá nižší kapacita baterie. Myslím si, že by se do notebooku při menší reorganizaci bez problémů vlezla baterie s kapacitou 55-65 Wh.
Testoval jsem dva režimy výdrže. Použil jsem notebooky na psaní recenzí, psal jsem tedy v MS Office, na pozadí jsem měl spuštěný Firefox s YouTube a také jsem měl zapnutý Skype a Telegram. Během práce jsem také občasně dělal rychlé úpravy fotek za pomoci IrfanView.
Jako další test jsem zkoušel výdrž baterie v zátěži, opět jsem použil stress test v AIDA64, opět jsem stressoval všechny komponenty mimo SSD a GPU. Výhodu v tomto testu mají novější notebooky jako je ThinkPad T480 a Dell Latitude 5490, při provozu na baterii totiž sníží maximální TDP procesoru na 15 Wattů, zatímco W530 a T440p jedou dál na 45 Wattů.
Výdrž na baterii dopadla dle očekání, jen o trochu horší, než u ThinkPadu A485, který má lehce vyšší kapacitu obou baterií dohromady. A485 má ale výhodu v tom, že můžeme osadit ještě větší druhou baterii a tím získat několik hodin navíc.