Počítejte s 15W mobilním osmijádrovým Ryzen 9
V předčasně vydané (a stažené) verzi dokumentu AMD Product Master Guide se krom Ryzen 7 3750X objevily i další zajímavosti. Dozvídáme se, že AMD počítá s mnoha zajímavými verzemi 7nm APU Renoir. K dispozici bude v podobě 45W Ryzen 5, Ryzen 7 a Ryzen 9 a dále v podobě 15W Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 a Ryzen 9.
Dalo by se předpokládat, že 15W Ryzen 3 bude čtyřjádrový / čtyřvláknový, Ryzen 5 pak čtyřjádrový / osmivláknový, Ryzen 7 šestijádrový / dvanáctivláknový a Ryzen 9 osmijádrový / šestnáctivláknový. Pokud mě Alzheimer neklame, půjde o vůbec první mobilní 15W procesor s osmi procesorovými jádry.
Zasadíme-li si tyto produkty do konkurenčního kontextu, bude proti 15W řadě stát jednak 2-4jádrový 10nm Ice Lake. Ten je zatím přes formální vydání více-méně náboženskou záležitostí (věří se, že existuje, ale donedávna ho - až na vyvolené recenzenty - nikdo neviděl), ale v době vydání Renoir bude šířeji dostupný. Alternativou pak bude 2-6jádrový Coffee Lake. Ten sice nabídne díky šesti jádrům vyšší vícejádrový výkon, ale na druhé straně si nese kouli u nohy v podobě energeticky náročnějšího 14nm procesu a postarší technologické výbavy. Integrované GPU Coffee Lake pak ve srovnání s GPU Ice Lake nebo Renoir bude působit jako závodní běžec s železnými koulemi na obou nohou. Zákazník tak bude mít na výběr mezi dvěma různě kompromisními produkty Intel nebo jedním produktem AMD bez výraznější slabiny.
Určitý konkurenční tlak AMD pocítí ve 45W segmentu, kam Intel plánuje uvést 14nm 8-10jádrový Comet Lake (tj. ±Coffee Lake s až 10 jádry). V případě top-modelu tak Intel bude mít výhodu v podobě 25 % jader navíc, na druhé straně velká část této výhody padne na kompenzaci nižšího IPC a vyšší spotřeby dané 14nm procesem, v jehož důsledku nebude při vytížení všech jader CPU schopno trvale běžet na tak vysokých taktech, jako 7nm Renoir.