Řešení druhé poloviny problému
Kapitoly článků
Nicméně je tu ještě jeden problém, a to s uspáním a znovuprobuzením PC. Pak totiž přestane úprava v registru fungovat a připojené USB 2.0 zařízení opět způsobuje zvýšený odběr energie.
Stručně ke grafu: První špička představuje zapojení USB 2.0 zařízení, druhá jeho odpojení, to vše při aplikované úpravě registru. Následuje poněkud zvláštní rovná křivka vzhůru, na jejímž začátku je počítač uspán a na konci probuzen. V této době nemohl SpeedFan nic měřit (byl ve stázi), proto jen udělal na časové ose v grafu spojení okamžiků, kdy o sobě ještě věděl a kdy o sobě už zase věděl. Po probuzení byla teplota procesoru dočasně výše, ale zase rychle klesla, proto ta rovná stoupající tendence. Další stoupání už je při opětovném zapojení USB, a to je právě situace, kdy už úprava v registru nezabírá. Následné vypnutí USB zařízení opět způsobuje snížení spotřeby energie. Pokud bychom chtěli mít po probuzení počítače zapojené USB 2.0 zařízení, museli bychom restartovat počítač, aby si USB ovladač při svém zavedení opět všiml náležité úpravy v registru.
Řešení druhé poloviny problému
Je tu však ještě slibovaný „trik č. 23“, kterým se dá i s tímto problémem tak trochu „vydupat“. Možná už tušíte, možná ne, každopádně nás ještě napadlo: Co takhle USB 2.0 řadič ve správci zařízení zakázat a opět povolit? Bingo! USB ovladač si totiž při znovuzprovoznění USB 2.0 řadiče všimne oné přesvědčující úpravy v registru a následné zapojení USB 2.0 zařízení už opět nezpůsobuje nadměrnou spotřebu energie procesorem.
Opět stručně ke grafu: První špička představuje odpojení USB zařízení v době, kdy úprava v registru ještě měla smysl. Následný rovný náběh už znáte - období, kdy PC spí. Poté je USB zařízení zapnuto a zvyšuje se teplota procesoru, protože úprava v registru je po probuzení PC neúčinná. Další špička po poklesu teploty, kdy bylo USB zařízení odpojeno, představuje vypnutí USB 2.0 řadiče, přesněji jeho zakázání ve správci zařízení. Opětovné povolení nebylo nijak zvlášť zaznamenáno. Poslední dvě špičky jsou způsobeny zapnutím a po chvíli vypnutím USB zařízení, kdy už má úprava v registru opět svůj efekt. Z toho vyplývá, že po aplikaci této úpravy není nutno restartovat celý systém, stačí pouze restartovat USB 2.0 řadič ve správci zařízení. Musí to však být právě USB 2.0 řadič, nikoli USB 1.1 řadič, jeho restartování mít vliv nebude. Obvykle jej poznáte podle popisu, buďto u něj bude cosi o 2.0 nebo se bude jmenovat třeba Standardní rozšířený hostitelský řadič z PCI na USB (důležité je zejména slovo rozšířený, v angličtině pak enhanced) Vedle něj pak bývají zpravidla dva klasické (1.1) USB řadiče.
Co říci závěrem? V Microsoftu udělali v USB 2.0 ovladači ve Windows XP jednoznačně chybu, která se shodou okolností provalila až u notebooků s dvoujádrovým mobilním procesorem Intel Core Duo. Rozhodně nelze Microsoft pochválit za fakt, že se s tak jednoduchým řešením tohoto problému nepochlubili veřejně, zejména pokud o něm věděli už od léta loňského roku. Při té příležitosti nelze než spekulovat nad tím, proč ještě není po takové době diskutovaný problém opraven. Nakonec se sluší poděkovat neznámému čtenáři serveru slashdot.com, který postup s úpravou registru vytáhl na světlo světa a nenechal jej ležet ladem kdesi v útrobách speciální sekce podpory produktů Microsoft.