S modrým laserem je to stále bledé
K tomu, aby se modrý laser hromadně rozšířil, je nutné naplnit několik předpokladů. Musí být dostatek filmů za rozumnou cenu, stejně jako přehrávačů, dále pak nesmí být vypalování kladeny nadměrné překážky a i média určená k nahrávání spolu s modrolaserovými vypalovačkami by měly cenou konvergovat k cenám známých z DVD technologie. Mnoho z těchto předpokladů řeší dostatečná velkovýroba, což v současné době znamená především získání taiwanských a čínských výrobců. To se ovšem stále jeví jako značný problém.
Vlažný zájem taiwanských výrobců optických médií je znám a ani po půl roce se nemění ani o kousek, i když CMC i Ritek už mají potřebné certifikáty pro výrobu Blu-ray i HD DVD. CMC s hromadnou výrobou nezačne dříve, než se náležitě zvedne celosvětová poptávka, Ritek se nyní zaměřuje spíše na DVD±R DL, která mu zatím nabízejí celkem slušný profit, i když malé objemy HD DVD disků na současných linkách pro výrobu DVD už lisují, stejně je na tom s výrobou HD DVD i Prodisc.
A tak to zatím vypadá tak, že trhu modrolaserových médií ještě nějaký ten čas budou vládnout japonští producenti, tedy Matsushita Electric (Panasonic), Mitsubishi Kagaku Media (Verbatim), Sony a TDK. A to znamená jediné, cena BD-R/RE ani HD DVD-R/RW zatím dolů moc klesat nebude. Všimněte si, že na Taiwanu je firmám nějaký souboj formátů celkem volný.