Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Samotné testování

Thermaltake Bigwater 735
Tento týden to v tradiční páteční recenzi nebude žádná vypalovačka, nýbrž si po více než roce otestujeme zase nějaký ten procesorový chladič. Loni jsme si proklepli dva vzduchové chladiče Titan, z nichž ten větší bezesporu šel zařadit mezi špičku. A právě proto jsme se rozhodli na stejné sestavě prověřit jeden z nejlevnějších vodních chladičů společnosti Thermaltake. Jeho cena převyšuje nejlepší vzduchové chladiče pouze zhruba o tisícovku, takže se nyní společně podívejme, zdali se jí vyplatí investovat…

Kapitoly článků

Tak, vodníka máme zapojeného a funkčního. Nastává tedy čas na testy. Na úvod si připomeňme některá fakta z loňské recenze chladičů Titan Vanessa. Abychom zachovali možnost porovnat výsledky, použili jsme samozřejmě jak shodné testovací aplikace (SpeedFan, RightMark CPU Clock Utility, Xvid video a BIONC počítající SETI@home), tak zejména stejnou počítačovou sestavu.

SpeedFan

Museli jsme však lehce pozměnit metodiku, ale nebojte, stále v rámci stejného způsobu testování. Ono totiž vodní okruh má určitou tepelnou setrvačnost, která je dána velkým objemem kapaliny. Pokud se z klidového režimu dostanete na 100% vytížení procesoru, nějakou dobu trvá, než se párkrát kompletně prožene kapalina přes blok na CPU. Takže náběh teploty procesoru na nejvyšší hodnotu není v řádu několika vteřin jako u vzduchového chladiče, ale trval zhruba 10 až 15 minut podle toho, jakou jsme zrovna nastavili frekvenci a pracovní napětí (vše pak také ovlivňují otáčky ventilátoru, ale ten jsme drželi na minimu po celou dobu testů, na vyšší otáčky je poměrně hodně hlučný). Stejně tak trvá několik minut, než se ustálí teplotní hodnota po přechodu ze 100% zátěže do klidového režimu.

Zatímco vzduchové chladiče měly jednotlivé režimy při testování („idle“ - přehrávání Xvid - 100% zátež BIONC - Idle) stanoveny na délku jedné minuty, u vodníka jsme sáhli po delších intervalech. První úsek grafu ze SpeedFanu je 1 minuta v „idle“ režimu následovaná 2 min a 30 sec přehrávání XviD videa 640×352, dále následuje 5 minut 100% zátěže pomocí BOINC/SETI@home, zakončeno pak 3 minutami idle. Tyto intervaly samozřejmě nemohou postihnout dokončení náběhu a poklesu na maximální a minimální teploty, pokud bychom tak chtěli učinit, musel by graf ve SpeedFanu pokrývat zhruba 60 minut, což by zase s ohledem na velikost dílků snížilo jeho přesnost. Tyto grafy ze SpeedFanu však neděláme, abychom vám ukázali mezní hodnoty, nýbrž abychom si ukázali, jak chlazení reaguje na změny vytížení procesoru.

Testy na 3,6 GHz/1,3625 V

První graf ukazuje vývoj teploty CPU na nominální frekvenci 3,6 GHz a standardním napájecím napětím 1,3625 V. Krásně je vidět, že po první minutě, kdy pouštíme XviD video (to poznáte podle toho zoubku) se teplota zvedne jen o necelý stupeň (přesněji: začne oscilovat mezi jinými hodnotami). Následné spuštění SETI@home výpočtů způsobí počáteční prudký nárůst, ale protože okruh je plný dostatečně „nachlazené“ kapaliny, dalších pět minut stoupá jen zvolna a kdybychom měli čekat, až se vyškrábe na 49 °C, tak dnes recenze možná nevyšla :-). Následné vypnutí SETI@home pak opět způsobí počáteční rychlý pokles, ale ustálení se zpět na původní teplotě v klidu je zase otázkou mnoha minut, protože v tuto chvíli je pro změnu vodní okruh plný teplejší kapaliny.

Thermaltake Bigwater 735: testy P4-3,6GHz

Testy na 4,12 GHz/1,4625 V

Hledání nejvyšší stabilní frekvence bez throttlování byl dlouhodobější oříšek. Nakonec jsme se dostali k hodnotě 4,14 GHz při napětí zvednutém o 0,1 V. Jakékoli další zvyšování napětí již způsobovalo, že ani tento vodník nezvládal CPU chladit dostatečně a následovalo vkládání prázdných cyklů (alias throttlování). Dále pak pokus jít na vyšší pracovní frekvenci se stejným napětím vedl buď k resetu PC nebo BSOD. Nastartovat Windows XP šlo i s frekvencí 4,41 GHz, nicméně sebemenší zátež způsobila buď výrazné throttlování nebo BSOD.

Každopádně nutno Thermaltake pochválit, protože dokázal pracovat dokonale stabilně a bez jakéhokoli throttlování na frekvenci, se kterou velká Vanessa nebyla ni schopna nastartovat. Testy ze SpeedFanu pak teplotně odpovídají očekávání. Pro tuto pracovní frekvenci nastávalo throttlování někde na pomezí 55 °C, pod nimiž se vodník při 4,12 GHz těsně pohyboval. Ale ani jednou na 55 °C nedosáhl.

Thermaltake Bigwater 735: testy P4-3,6@4,12GHz

Srovnání s velkou Vanessou

Srovnání můžeme bohužel provést jen s velkou Vanessou, neboť malá se loni dostala bez throttlování pouze na 3,41 GHz. Vodník si samozřejmě vede o něco lépe, ale na nominálních hodnotách není testovaný procesor výrazným problémem ani pro velkou Vanessu.

Thermaltake Bigwater 735: srovnání na 3,6GHz

Naproti tomu pokud od jednoho grafu zaneseme maximální dosažitelné frekvence obou chladičů, je vidět, že mezní hodnoty jsou zhruba stejné. Jen se grafem a jeho „zvláštním“ pojetím nenechte zmást, ukazuje v podstatě to, že Bigwater 735 dosahuje obdobných výsledků jako velká Vanessa, avšak na frekvenci o 340 MHz vyšší!

Thermaltake Bigwater 735: srovnání na maximální frekvenci

Pro úplnost si ještě proveďme relativní srovnání všech dosud testovaných chladičů. Referenční hodnotu 100 % zde představuje standardně taktovaný procesor na frekvenci 3,6 GHz.

Thermaltake Bigwater 735: maximum bez throttlování

Tak, tímto mám všechna měření za sebou, pojďme si tedy testované vodní chlazení zhodnotit…

Kapitoly článků

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Thermaltake Bigwater 735: levný vodník se snadnou instalací

Sobota, 16 Červen 2007 - 11:12 | Anonym | Koupil jsem tento vyrobek a chtel bych se podelit...
Úterý, 24 Duben 2007 - 21:23 | Jan Mahony | mam ho chladiče su ok mne to chladí dobre &...
Pondělí, 16 Duben 2007 - 21:18 | Anonym | Nechci vam kazit tuto diskuzi, ale pokud...
Pondělí, 16 Duben 2007 - 13:07 | jurekk | mate  s tym niekto skusenosti? celkom ma...
Neděle, 15 Duben 2007 - 15:33 | Anonym | Celkem pěkně napsaná recenze, jen me opravdu...
Neděle, 15 Duben 2007 - 10:59 | Anonym | Mam X2 4400+ :D
Neděle, 15 Duben 2007 - 10:48 | Václav Rašín | Pokud chcete sestavit dobreho a levneho vodnika,...
Neděle, 15 Duben 2007 - 08:03 | David Ježek | Core Temp a Prescott nejsou kamarádi ;)
Neděle, 15 Duben 2007 - 00:29 | Anonym | Na meranie pouzivajte Core Temp 0.94 (095 mi...
Sobota, 14 Duben 2007 - 22:56 | Jan Cernota | sorry ne 3.8ghz ale 3.0ghz nak jsem mu pridal:)

Zobrazit diskusi